سازمان ملل: کشته‌ و زخمی‌های افغانستان در سال 2014 به 10 هزار تن می‌رسد

سازمان ملل برآورد کرد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال جاری میلادی به بیش از 10 هزار کشته و زخمی خواهد رسید که این میزان بالاترین تلفات ثبت شده است و نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، هیات کمک‌رسان سازمان ملل در افغانستان گفت: از اول ژانویه تا پایان نوامبر سال 2014 میلادی نام 9617 غیرنظامی ثبت شده است که این آمار شامل 3188 غیرنظامی کشته و 6429 غیرنظامی زخمی می‌شود.

این هیات هشدار داد تا پایان سال جاری میلادی این تعداد احتمالا به بیش از 10 هزار قربانی خواهد رسید که بالاترین تعداد تلفات از زمانی که هیات سازمان ماموریت خود را در سال 2009 میلادی در افغانستان آغاز کرده، محسوب می‌شود.

ژورژت گاگنون، مدیر بخش حقوق بشر هیات کمک‌رسان سازمان ملل در افغاستان به خبرنگاران گفت: مقصر اکثر این تلفات یعنی در حدود 75 درصد از آنها طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی هستند. مقصر حدود 12 درصد تلفات غیرنظامی نیز نیروهای حامی دولت افغانستان محسوب می‌شوند.

وی افزود: 11 درصد از این تلفات در عملیات‌های زمینی کشته شدند که در آنها قرار نبود تلفات غیرنظامی باشد و یا در پی مواد منفجره جا مانده پس از این عملیات‌های نظامی کشته شدند.

گاگنون ادامه داد: این هیات سازمان ملل شاهد تغییری در هدف‌گیری‌های طالبان بوده اما هنوز بهبود چشمگیری را در عملیات‌های این گروه شبه‌نظامی مشاهده نکرده است. می‌توانم گزارش دهم که اخیراً شاهد تغییری در هدف‌گیری طالبان بوده‌ایم و آنها اهداف نظامی و اهداف قانون‌مند را بیشتر مورد هدف قرار داده‌اند اما هنوز از ابزار و تاکتیک‌هایی استفاده می‌کنند که افراطی و یا کورکورانه هستند و منجر به کشتار و زخمی شدن غیرنظامیان می‌شوند.

سازمان ملل اعلام کرد: این داده‌های جدید نشان‌دهنده 33 درصد افزایش در بین تلفات در میان کودکان و 14 درصد افزایش در بین تلفات میان زنان است.

سازمان ملل افزود: تفاوت موجود این است که اکثر تلفات غیرنظامی در عملیات‌های زمینی و درگیری‌ها میان نیروهای افغان و شبه‌نظامیان به دنبال انفجار مواد منفجره به وجود آمده است.

هیات کمک‌رسان سازمان ملل در افغاستان از کابل خواست تا نهایت تلاش خود را برای کاهش تلفات غیرنظامی انجام دهد و غیرنظامیان سهوا یا عمدا هدف قرار ندهد.

نیکولاس هایسون، رئیس هیات کمک‌رسان سازمان ملل در افغاستان گفت: تلفات غیرنظامی بسیار غم‌انگیز و نشان‌دهنده خشونت‌ها و اقدامات خصمانه‌ای است که مردم افغانستان با آن مواجه هستند.

وی افزود: سازمان ملل گزارش‌های خود درباره تلفات غیرنظامی را با مقامات طالبان که در دوحه مقر دارند، در میان گذاشته است. مقامات طالبان در ابتدا این گزارش‌ها را رد کرده و مدعی شدند که این آمار غلط و نادرست است.

هایسون ادامه داد: سازمان ملل سال‌ها در ارتباط نزدیک با دولت افغان و نیروهای بین‌المللی درخصوص مساله تلفات غیرنظامی بوده و به موفقیت‌هایی نیز در کاهش تلفات غیرنظامیان دست یافته است.