وبینار امنیت و صلج پایدار و حقوق بشر دختران و زنان در افغانستان

موسسه بین المللی دیدبان عدالت با مقام مشورتی ECOSOC، با همکاری اداره زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا، دانشگاه تهران، و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، وبینار آیه زندگی، به معنای مادر زندگی به زبان افغانستانی، را به مناسبت بزرگداشت مقام دختران شهید افغان در بمب گذاری دبیرستان سیدالشهداء (ع) در کابل (18 اردیبهشت 1400) برگزار کرد.

موسسه بین المللی دیدبان عدالت با مقام مشورتی ECOSOC، با همکاری اداره زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا، دانشگاه تهران، و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، وبینار آیه زندگی، به معنای مادر زندگی به زبان افغانستانی، را به مناسبت بزرگداشت مقام دختران شهید افغان در بمب گذاری دبیرستان سیدالشهداء (ع) در کابل (18 اردیبهشت 1400) برگزار کرد.

میهمانان ذیل به تبیین اهمیت برقراری امنیت و صلح پایدار و حفاظت از حقوق بشر دختران و زنان پرداختند:

جناب آقای عبدالغفور لیوال، سفیر محترم افغانستان در ایران

جناب آقای دکتر علی باقری کنی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه

سرکار خانم دکتر فاطمه قاسمپور، رئیس فراکسیون زنان، مجلس شورای اسلامی

سرکار خانم دکتر زینب قاسمی طاری، رئیس موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا، دانشگاه تهران

جناب آقای دکتر عبدالهادی فرهنگ، دیپلمات سابق افغانستان در تهران

سرکار خانم تکتم حسینی، شاعره افغانستانی

اهم موضوعات مطرح شده بدین شرح بوده است:

  1. جناب آقای لیوال: ضمن محکوم کردن فجایع تروریستی نظیر فاجعه دبیرستان سیدالشهداء (ع) و تأکید بر قربانی شدن دختران افغانستانی در بستر ناامنی، بر اهمیت استقرار امنیت و صلح پایدار در کشور متبوع خود صحه گذاشت. وی تأکید کرد که هر آنکس که به اینگونه اقدامات دست می‌زند یا زمینه را برای آن فراهم می‌آورد، اعم از گروه های تکفیری یا تروریستی، مسئول چنین وضعیتی هستند و باید به سزای عملشان برسند. وی با تأئید این نکته که هنوز دو ملت دوست و برادر ایران و افغانستان دانش کافی نیست به هم ندارند، متذکر شد یکی از سوء تفاهم ها می‌تواند جدا کردن طالبان از گروه‌های تروریستی باشد، در حالیکه از منظر افغانستان چنین نیست. وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران، برای ابراز همدردی با مردم افغانستان در سطح دولتی و مدنی مانند برنامه حاضر سپاسگزاری کرد و بر همکاری نزدیک برای برقراری صلح و امنیت پایدار و توانمندسازی دختران و زنان تأکید کرد.
  2. سرکار خانم دکتر قاسمی از دانشگاه تهران به اهمیت تصاویر و استیگمای برساخته فرهنگی درباره زنان و دختران شرق بخصوص در رسانه‌های غربی پرداخت. وی اشاره کرد که با تکنیکهای رسانه‌ای و گفتمانی شرق‌شناسانه، در واقع مردمان شرق از هویتهای انسانی خارج شده و برای مخاطب غربی یک توده خطرناک یا نهایتا با جان بی ارزش تصویر می‌شود که ابعاد انسانی ندارد و کشتار وسیع ان نیز هیچ جنبه حقوق بشری پیدا نمی‌کند.
  3. جناب آقای دکتر باقری کنی ضمن تسلیت به ملت افغانستان برای شهادت «شهدای دانایی»، در چند محور بحث خود را ارائه کردند: اول آنکه، منطقه غرب آسیا منطقه‌ای با تجربه‌ دهه‌ها حضور نظامی و ضد امنیتی آمریکا و متحدانش نظیر ناتو است و آزمودن آزموده خطا است. «امنیت اجاره‌ای» تنها برای منافع اجاره‌دار خواهد بود و مردم منطقه تنها، قربانیان آن هستند. برای دهه‌هاست آمریکا و ناتو در افغانستان حضور دارند و همواره اقدامات آنها ضدامنیت بوده است. حتی در این فجایع اخیر ضمن محکوم کردن هر گروه تروریستی یا تکفیری عامل آن، نباید مسئولیت اشغالگران را از نظر دور داشت زیرا آنها هستند که بستر این ناامنی را فراهم آورده‌اند. دوم، ایشان با اشاره به ظهور داعش و انواع توحش آن در سوریه و عراق تأکید کرد که عامل امنیت درون‌زا در محور مقاومت عامل کنترل آن بود. در حالیکه طبق محاسبات آمریکا پنج سال زمان برای مهار داعش زمان لازم بود، در حدود سه سال این محور مقاومت بود که به آن پایان داد. دکترین امنیت دورن‌زا مبتنی بر گفتمان مقاومت تنها راه توسعه امنیت و صلح پایدار در منطقه است و افغانستان نیز از این امر مستثنی نیست. سوم، آنکه، دکتر باقری‌کنی معتقد است برقراری امنیت پایدار در افغانستان از مسیر احیاء اسلام اصیل می‌گذرد. آمریکا و همپیمانانش مرتب تحجر و واپس‌گرایی را به باورهای اسلامی ربط می‌دهند، در حالیکه افکار و اعمال گروه محدودی خرافه‌پرست و متحجر نباید به جای اسلام اصیل در نظر گرفته شوند. و مبتنی بر این گزاره غلط، افغانستان به دام غرب‌زدگی و دگردیسی بیافتد. که اگر چنین شود، این یک عقب افتادگی و نه پیشرفت خواهد بود. وی در نهایت از تمام متفکران و سمنهای فعال در حوزه حقوق بشر خواست به ترسیم حقوق بشر از منظر استانداردها، باورها و ایده‌آلهای ملتهای سهیم در محور مقاومت مشارکت کنند که به عنوان پروژه‌ای که در ستاد حقوق بشر کلید خورده است.
  4. جناب آقای دکتر فرهنگ، ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی و سابقه تمدنی افغانستان و ایران، به عمق فجایعی چون بمبگذاری در مقابل دبیرستان دخترانه اشاره کرد و از همدردی ملت ایران و نقش موثر ایشان در روند برقراری صلح در افغانستان تجلیل کرد.
  5. سرکار خانم تکتم حسینی شعر زیبایی را قرائت کرد که در وصف حال این دانش‌آموزان شهید سروده بودند.
  6. سرکار خانم دکتر قاسمپور، که با تاخیر به جمع ما در وبینار پیوستند، ضمن تسیلت وقایع اخیر به مردم افغانستان به همکاری و تحکیم روابط بین پارلمانی بین دو کشور که مدتی است در فراکسیون های زنان دو طرف آغاز شده اشاره کرد. وی به اهمیت ایجاد شبکه‌های قدرتمند از زنان مسلمان در مجالس و زنان با توانمندی های گوناگون دیگر نیز پرداخت که این شبکه‌سازی کلید توسعه از درون و تحقق اراده ملتهای مسلمان برای پیشرفت خواهد بود. ایشان برآیند گفتگو با خواهران افغانستانی در پارلمان افغانستان را نگرانی و دغدغه ایشان از بازگشت به تحجر در فرآیند صلح افغانستان می‌دانستند، در حالیکه چنین چیزی به هیچ وجه مد نظر ایران نیست. ایشان معتقد بود جامعه جهانی استانداردهای غرب-محوی دارد که نسخه مناسبی برای نیازهای زنان منطقه نیست و باید ما با انسجام و همکاری نزدیک هنجارهای کارا برای جوامع خود را تعریف کنیم.

در انتهای برنامه یک ربع برای دیالوگ تعاملی باز شد و افراد با ارائه نظرات تکمیلی به سوالاتی پاسخ دادند. نظرات دریافتی از شرکت‌کنندگان نشان می‌دهد که وبینار پربار و خوبی ارزیابی شده است و امید می‌رود با موضوعات دیگر مبتلا به در حوزه حقوق بشر ادامه یابد.

 

برای مشاهده کامل وبینار به لینک زیر در آپارات مراجعه نمایید :

aparat.com/v/giWYJ