حضور فعال موسسه در فستیوال جوانان و دانشجویان ضد امپریالیسم در اکوادور

هجدهمین گردهمایی جهانی دانشجویان و جوانان ضد امپریالیسم با حضور جمع کثیری از دانشجویان کشورهای مختلف، هفتم دسامبر سالجاری میلادی در شهر کیتو پایتخت اکوادور برگزار گردید.

در این گردهمایی هفت روزه که با یک راهپیمایی گسترده در افتتاحیه آغاز و با یک تظاهرات فراگیر دانشجویی علیه مظاهر ظلم، بی عدالتی و سلطه جویی قدرتهای جهانی در روز آخر به پایان رسید، مدیرعامل و جمعی از کارشناسان و مشاورین علمی موسسه بین المللی دیدبان عدالت نیز حضور یافتند.

حضور در مراسم افتتاحیه، شرکت در راهپیمایی های ابتدا و پایان برنامه، حضور فعال در پنل های موضوعی فلسطین، سوریه، عدالت پایدار، مقابله با زیاده خواهی های نظام سلطه، حقوق بشر در جوامع توسعه یافته و نقش فعالیتهای دانشجویی در برقراری عدالت و کرامت و رفع مظاهر تبعیض نژادی و بیگانه ستیزی و همچنین گفتگوهای متعدد با متولیان برگزاری گردهمایی و دانشجویان و جوانان اعزامی از کشورهای مختلف در جهت معرفی موسسه و آشنایی با ظرفیتها و فعالیتهای آنان از جمله فعالیتهایی بود که هیأت اعزامی موسسه در طی برگزاری همایش بصورت روزانه بدان مبادرت می نمود.

این گردهمایی بزرگترین و پرشورترین اجتماع جوانان علیه استعمار، سلطه و امپریالیسم در جهان می باشد که از 67 سال پیش تا کنون بصورت هر 3 تا 5 سال یکبار با حضور جوانان، دانشجویان و سازمانهای غیردولتی از اقصی نقاط جهان برگزار می گردد. آخرین گردهمایی جوانان در سال2010 در آفریقای جنوبی با شعار "بیایید برای داشتن جهانی صلح آمیز، ایجاد همبستگی و تغییر ساختار اجتماعی جهان علیه امپریالیسم بپاخیزیم" با حضور 15 هزار نفر از 126 کشور جهان برگزار گردید. نشست قبلی آن در سال 2005 در کاراکاس با حضور 17 هزار نفر از 144 کشور جهان و در سال 2001 در الجزایر تشکیل گردیده است.

در این نشستها که معمولاً 6 – 7 روزه برگزار می گردد ضمن برگزاری کارگاه، نمایشگاه، سخنرانی، کنفرانس های موضوعی، کلاسهای آموزشی، مسابقات فرهنگی و ... جوانان و دانشجویان تجربیات و ظرفیتهای خود و سازمانهای غیردولتی متبوع خویش را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

اهم عناوین برنامه های گردهمایی:

• روز نخست: افتتاحیه و راهپیمایی گسترده جوانان علیه امپریالیسم در پارک بی سنتناریو شهر کیتو

• روز دوم: برگزاری بیش از 40 کنفرانس و کارگاه آموزشی درخصوص:

 وحدت جامعه جهانی علیه امپریالیسم، مقاومت و مبارزه برای کسب استقلال و حاکمیت ملی، بررسی علل وجود پایگاههای نظامی خارجی در کشورها، پیمانها و قراردادهای نظامی، تحریمها، محاصره ها و اعمال فشار قدرتهای بزرگ، تروریسم اقتصادی، نرخ بیکاری جوانان در اروپا، اقدامات جهان سرمایه داری و مصیبت های مردم، ضرورت تأسیس مجلس نمایندگان جوان.

• روز سوم: برگزاری بیش از 40 کنفرانس و یا کارگاه آموزشی درخصوص:

فلسطین، آپارتاید، اشغال صهیونیستها، خطر شهرک سازی، بررسی اوضاع زندانیان و زندانهای اسرائیل، پناهندگان فلسطینی، حق بازگشت، وضعیت کنونی و آینده شهروندان فلسطینی ساکن اراضی 1948، مبارزه با صهیونیسم و سیاست حذف اجباری اسرائیل، مبارزه با استفاده ابزاری امپریالیسم از مذهب برای تسلط بر منطقه خاورمیانه، بحران فقر و بیکاری جوانان، مصایب نظام سرمایه داری و ضرورت تحولات اجتماعی و انقلابی و ...

• روز چهارم: برگزاری بیش از 50 کنفرانس و کارگاه آموزشی درخصوص:

تداوم مبارزه جوانان علیه امپریالیسم، جلوگیری از رسوخ اندیشه ای سرمایه داری در نظام آموزش و پرورش کشورها، امپریالیسم در منطقه آفریقا، ضرورت تأسیس رسانه ای فراگیر برای جوانان در جهت مبارزه با امپریالیسم فرهنگ در حاکمیت سرمایه داری و ...

• روز پنجم: بیش از 36 کنفرانس و یا کارگاه آموزشی درخصوص:

 حقوق دموکراتیک، حقوق شهروندی، آزادیهای عمومی، ضرورت تأسیس دادگاه ضد امپریالیستی، تبعیض نژادی و بیگانه ستیزی، بررسی پیامدهای مداخله آمریکا در آسیا و اقیانوس آرام، ایجاد جهانی عادلانه و صلح آمیز، مقابله با افراط گرایی مذهبی، فرقه گرایی و ظهور بنیادگرایی مذهبی در جهان، مقابله با افزایش خشونت علیه زنان و ...

• روز ششم: بیش از 40 کنفرانس و یا کارگاه آموزشی درخصوص:

استثمار سرمایه داری در منابع طبیعی، منابع طبیعی در دست مردم یا عده ای خاص؟، توسعه توسط چه کسی و با چه هدفی؟، ضرورت تقسیم عادلانه زمین، غذا و حاکمیت، بررسی موردی ابزارهای بین المللی امپریالیسم جهانی (صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، اتحادیه اروپا، منطقه آزاد تجاری آمریکا، توافقنامه عمومی تجارت و خدمات و ...)، روند صلح در کلمبیا، پایگاههای نظامی قاچاق مواد مخدر، جنبش های دانشجویی در آمریکای لاتین، مروری بر زندگی و اندیشه سالوادور آلنده و ...

روز هفتم: اختتامیه و برگزاری راهپیمایی گسترده دانشجویان و جوانان و قرائت بیانیه پایانی گردهمایی 

در حاشیه این گردهمایی مدیرعامل و کارشناسان موسسه در کنفرانس بین المللی آینده خاورمیانه در مرکز مطالعات عالی وزارت امور خارجه اکوادور نیز حضور یافته و ضمن گفتگو با تنی چند از اساتید دانشگاه و فعالان اجتماعی اکوادوری، بازدیدهایی نیز از دانشگاه مرکزی کیتو داشتند.