ضرورت گسترش همکاریهای موجود میان مؤسسه IHH و موسسه بین المللی دیدبان عدالت

به دنبال جلسات قبلی موسسه دیدبان عدالت با مؤسسه IHH آقای حسین سیروس مدیرعامل موسسه با حضور در محل دفتر مرکزی مؤسسه IHH در استانبول با مسئولین این مؤسسه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در اول جولای 2013 در محل مؤسسه IHH با حضور خانم گولدن سونمز عضو هیأت مدیره IHH و معاون حقوقی این مؤسسه صورت پذیرفت طرفین ضمن تأکید بر شرایط موجود جهان اسلام و حساسیت های برهه¬ای که در آن به سر می بریم به ضرورت وحدت بیشتر کشورهای اسلامی و فعال سازی هرچه بیشتر ظرفیت سازمانهای غیردولتی و فعالان اجتماعی تأکید کردند. مدیرعامل موسسه ضمن تبیین شرایط دشوار و بحرانی مردم ستمدیده میانمار و وضعیت نامناسب زنان و کودکان مسلمان در کمپ های آوارگان در مرز بنگلادش از سکوت عجیب و تأمل برانگیز دولتهای مسلمان و سازمان همکاریهای اسلامی (OIC) انتقاد کرده و خواستار مشارکت بیشتر نهادهای مردمی و فعالان اجتماعی درخصوص پایان یافتن جنایت علیه بشریت در میانمار شد.

در ادامه خانم سونمز نیز با تأکید بر وضعیت بحرانی ملت مسلمانان در میانمار و ضرورت فعال سازی سازمانهای صلاحیت دار بین المللی و ظرفیت سازمانهای غیردولتی و حقوق بشری جهان اسلام بر ارتقای همکاری ها و تعامل های دوجانبه در چارچوب همکاریهای اجتماعی و بین المللی تأکید کرد.

وی ضمن ابراز خرسندی از همکاری و تعامل شکل گرفته میان موسسه و مؤسسه IHH و حضور آقای سیروس به عنوان تنها حقوقدان ایرانی حاضر در جلسات قبلی دادگاه کشتی مرمره خواستار عضویت موسسه در "اتحادیه سازمانهای غیردولتی حامی کشتی مرمره" شده و گسترش سطح همکاریهای بوجود آمده و استمرار آن در آینده را خواستار شد.

سپس جناب آقای سیروس مدیرعامل موسسه ضمن تأکید بر لزوم پیگیری پرونده کشتی مرمره در چارچوب معاهدات استرداد مجرمین و معاضدت قضایی ترکیه با اتحادیه اروپا از سوی دادستانی استانبول خواستار پیگیری جدی پرونده در (ICC) شد. در پایان هدیه ای به رسم یادبود و بمناسبت پیگیری های مستمر و سازنده خانم سونمز در مسیر برپایی عدالت بویژه در خصوص پرونده کشتی مرمره از سوی مدیرعامل موسسه به وی اهدا شد.

لازم به ذکر است در همایش اجتماعی جهان که در برزیل برگزار گردید پنلی تحت عنوان کشتی مرمره پیش بینی گردیده بود که مدیرعامل موسسه به نیابت از مؤسسه IHH در آن شرکت نموده و طی آن فرآیند های حقوقی و 

بین المللی پرونده را مورد بحث و بررسی قرار داد.