سومین سفر داوطلبانه آموزشی و اجتماعی به زهکلوت

سومین سفر داوطلبانه موسسه بین المللی دیدبان عدالت در سال 1399، در ادامه سفرهای پویش "زهکلوت تنها نیست" به شهرستان زهکلوت و روستاهای آن در جنوب استان کرمان، در مورخ 10 خرداد ماه 1399 انجام شد.

در این سفر یک تیم 7 نفره تخصصی متشکل از تعدادی معلم، مربی، روانشناس و اعضای کارگروه رسانه جهت رفع اشکالات درسی و آموزش مباحث تدریس نشده به دانش آموزان به منطقه زهکلوت اعزام شدند. از اهداف و برنامه‌های این سفر 7 روزه به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  1. بررسی روند ساخت و ساز خانه‌های روستایی و تحویل ۸ خانه ساخته شده به خانواده‌های سیل زده
  2. اهدا  17 عدد تلویزیون به 17 خانواده به جهت پیگیری آموزش کودکانشان
  3. آموزش و رفع اشکالات درسی دانش آموزان و آماده سازی آن‌ها برای امتحانات پایان ترم

 خدمات آموزشی و اجتماعی در سه روستای محروم به شرح ذیل انجام شد:

  • روستای سردشت زهکلوت که در حدود 500 نفر جمعیت دارد و مردم روستا در خانه‌های کپری بدون برق، آب و حداقل امکانات زندگی می‌کنند. تنها مدرسه این روستا یک کانکس است که 45 نفر دانش آموز ابتدایی در این کانکس درس می‌خوانند. 12 نفر دانش آموز مقطع دبیرستان هم در مدرسه‌ای خارج از روستا درس می‌خوانند.

گروه داوطلبان موسسه در دو روز فعالیت در این روستا به آموزش درس‌های علوم و ریاضی برای مقطع دبستان و آموزش درس های علوم، ریاضی و عربی برای مقطع دبیرستان و ساخت کاردستی و روزنامه دیواری با موضوع مسائل و مشکلات روستا پرداختند.

  • در مدرسه حجاب روستای محمد آباد زهکلوت تقریبا در 2 روز آموزش درس‌های علوم و ریاضی و انجام مشاوره تحصیلی و روانشناسی انجام شد.

جلسه ای نیز با حضور مسئولین آموزش و پرورش زهکلوت، کادر مدرسه حجاب و تیم داوطلبان موسسه باموضوع بررسی نارسایی‌های آموزشی در زهکلوت و چگونگی برطرف کردن آن برگزار شد.

  • در یک روز فعالیت آموزشی در روستای چاه علیشاه زهکلوت، داوطلبان به آموزش درس‌های علوم، ریاضی و عربی به دانش آموزان ابتدایی و متوسطه پرداختند.
  • در شهر زهکلوت جلسه‌ای جهت بررسی عدالت آموزشی در جنوب کرمان با حضور معلمان مدارس زهکلوت در دفتر امام جمعه برگزار شد.