بیانیه موسسه بین المللی دیدبان عدالت به مناسبت شکست داعش و کشتار مردم بی دفاع مصر

از جمله مهمترین و پرتکرار ترین خبرهایی که این روزها از گوشه کنار جهان به گوش می رسد، اقدامات تروریستی است که باعث کشتار بسیاری از ‌شهروندان بیگناه می گردد. در آخرین این اقدامات شاهد آن بودیم که مسجد الروضه در منطقه سینای مصر هدف تروریست های گروه ضداسلامی و ضدانسانی داعش قرار گرفت که طی آن چند صد نفر از شهروندان مصری جان باختند.
موسسه بین المللی دیده بان عدالت، ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی و ابراز همدردی با مردم مصر، تاکید می کند که مقابله با تروریسم صرفا در قالب های امنیتی و نظامی نمی باشد، بلکه مبارزه همه جانبه برای شکست تروریسم مستلزم  فعالیت های متعدد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...  است.
به نظر می رسد آنچه در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا، باعث بازتولید تروریسم می شود وجود حاکمیت های ناقض حقوق مردم است که توسط قدرت های بین المللی نیز حمایت میشوند. همچنین مداخله نظامی آمریکا از سال ۲۰۰۳ در عراق تاکنون اصلی ترین عاملی بوده است که تروریسم در منطقه‌ اسلامی را گسترش بخشیده است.
لذا مبارزه با تروریسم، در گام نخست بایستی در قالب یک همگرایی منطقه‌ای میان کشورهای اسلامی برای از بین بردن ریشه های واقعی تروریسم باشد. در گام بعدی فعالیت های  فرهنگی برای ارتقا سطح جامعه و اموزشهای مدنی و توانمندسازی اقتصادی مهمترین وظیفه ای است که دولت ها و نهادهای غیردولتی صلح طلب میتوانند از آن برای عبور از آتش تروریسم استفاده کنند.
موسسه بین المللی دیده بان عدالت، ضمن تسلیت مجدد به دولت و ملت مصر، خواستار هوشیاری بیشتر دولت های منطقه در حفاظت از شهروندان است. به ویژه با شکست داعش در عراق و سوریه، امکان اجرای عملیات های تروریستی کور توسط این گروه و سایر جریانات تکفیری افزایش می یابد. امید آنکه غرب آسیا و شمال آفریقا در سایه شناخت آموزه های اصیل اسلامی، بتواند بسوی صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز حرکت نماید
#عدالت_برای_همه
موسسه بین‌المللی دیدبان عدالت⚖️