ادامه روند نقض حقوق بشر در عربستان

حکم اعدام شیخ النمر بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد

العالم گزارش داد: حکم اعدام شیخ النمر بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، العالم با اشاره به تایید حکم اعدام شیخ النمر گزارش داد: این حکم بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد. با اعلام تایید حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، عالم سعودی از سوی دادگاه تجدید نظر و دادگاه عالی ریاض بار دیگر موضوع حقوق بشر در عربستان مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. 

این حکم به وزارت کشور ارسال شده تا به تایید پادشاه سعودی برسد. گفته می شود محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد ملک سلمان قصد دارد از این پرونده ضد پادشاه استفاده کند و او و فرزندش را در تنگنا قرار دهد.

فعالان حقوق بشری می گویند پادشاه سعودی هیچ دخالتی در امور امنیتی و زندانیان ندارد و این پرونده بطور کامل در اختیار محمد بن نایف قرار دارد.

موضوع بازداشت و محاکمه شیخ النمر به سال 2012 باز می گردد. در حدود یکسال قبل دادگاه بدوی حکم اعدام وی را صادر کرد. این حکم اعتراضات مردمی زیادی را در عربستان در پی داشت. 

ساکنان منطقه شرقی عربستان 10 تا 15 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و بر روی زمینی زندگی می کنند که در زیر آن منابع غنی نفتی وجود دارد. منابعی که حاکمان سعودی سود آن را می برند و مردم این منطقه در آن سهمی ندارند. در سال 2009 سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که حکومت سعودی با مردم منطقه شرقی نژادپرستانه رفتار می کند. اما سران سعودی این اتهامات را رد کرده و برخورد شدیدتری را با شرکت کنندگان در تظاهرات آغاز کردند.