سفر داوطلبانه به روستای چاه علیشاه، برگزار شد

اردوی داوطلبانه موسسه بین المللی دیدبان عدالت در تاریخ هفتم الی دهم بهمن ماه ۱۳۹۸ در روستای چاه علیشاه از توابع شهرستان زهکلوت استان کرمان برگزار شد.

چاه علیشاه روستایی در مرز استان های کرمان و سیستان و بلوچستان است که بیش از ۲۰۰۰ سکنه و ۴۳۵ خانوار دارد. این روستا به لحاظ برخی امکانات اولیه مانند سرویس بهداشتی و حمام و امکانات آموزشی و فرهنگی و سیستم جمع آوری زباله دچار مشکل و کمبود است؛ چنان که عموم مردم در حوضچه های موجود حمام می کنند و هر سرویس بهداشتی متعلق به ۳ یا ۴ خانوار است. همچنین روستا فاقد سیستم جمع آوری زباله است و مردم زباله های خود را در پشت خانه ها و کپرها یا در مناطق دورتر انباشته می کنند. چاه علیشاه از نظر فرهنگی نیز مشکلات عدیده ای دارد؛ از جمله آنکه اعتیاد در بین مردان رایج است و اکثر نوجوانان در مقطع دبیرستان ترک تحصیل می کنند. پسرها به کار هایی چون کشاورزی و گازوئیل کشی مشغول می شوند و دختران روستا معمولا در مقاطع پنجم و ششم دبستان ازدواج می کنند. 
در این اردو تنی چند از متخصصان حوزه های مختلف مانند حوزه بهداشت و سلامت، روانشناسی، تحقیق و پژوهش، خلاقیت ومهارت افزایی، ورزش و تربیت بدنی حاضر بودند. هر یک از کارگروه های تخصصی در این اردو به ارائه خدمات به مردم روستا پرداختند و با مشکلات آن ها از زبان خود مردم و افراد مشغول به کار در آنجا مانند بهورز، کادر مدرسه و امام جماعت آشنا شدند. ارائه خدمات بهداشتی توسط پزشکان، پرستاران، ماما و روانپزشک، بازی، ورزش و نمایش کودکانه برای کودکان، کارگاه آشپزی، خیاطی و آرایشگری برای زنان و کارگاه روانشناسی برای زنان و معلمان روستا از جمله فعالیت های اعضای داوطلب موسسه دیدبان عدالت در این اردو بود.