برگزاری کارگاه آشنایی با پیامدهای بروز آسیب های اجتماعی نو پدید

کارگاه آشنایی با پیامدهای بروز آسیب های اجتماعی نوپدید عصر روز سه شنبه مورخ 16 دیماه 93 توسط موسسه بین المللی دیدبان عدالت در سرای محله آهنگ شرقی با حضور دکتر علی مرتضوی شریف برگزار شد.

کارگاه آشنایی با پیامدهای بروز آسیب های اجتماعی نوپدید عصر روز سه شنبه مورخ 16 دیماه 93 توسط موسسه بین المللی دیدبان عدالت در سرای محله آهنگ شرقی با حضور دکتر علی مرتضوی شریف برگزار شد. 

دکتر مرتضوی در ابتدا اعیاد این ماه( ربیع الاول) را تبریک گفتند و موضوع بحث را نقش مشاوره در حل مشکلات خانوادگی بیان کردند و افزودند در دنیای امروز به واسطه صنعتی شدن، مشکلات زیادی برای خانواده ها پدید آمده است و جوامع بشری از جمله جامعه ایران که در حال گذر از یک جامعه سنتی به یک جامعه مدرن است با آسیب های فراوانی رو به رو هستند. 

در ادامه خاطر نشان کردند مدرن شدن و استفاده از ابزار تکنولوژی روز دنیا برای زندگی بشر به خصوص برای بنیان خانواده ها مشکلات جدی ای را ایجاد کرده و همین، اهمیت مشاوره و مراجعه به مشاور را آشکارتر می کند. 

ایشان افزودند پرداختن به حل مشکلات خانوادگی از دیرباز مورد توجه خانواده ها بوده است و خانواده های سنتی ایرانی با ریش سفیدی و پا در میانی بزرگان سعی در حل آن داشته اند و این امر در آن زمان بر خلاف امروز به دلیل نزدیکی خانواده ها و در کنار هم زندگی کردن و آگاهی از مشکلات هم آسان تر بود. 

ایشان در خصوص استفاده جوانان از تجارب دیگران گفتند: زوجین در امروز نیز اصرار دارند که ما از پس مشکلات خود بر می آییم و می توانیم مشکلاتمان را حل کنیم. سخت ترین و بدترین شیوه آموزش همین است که بخواهیم راهی را که دیگران رفته اند ما نیز  طی کنیم. 

وی در ادامه به ضرورت مراجعه به مشاور و دلایل آن پرداختند و آن را در چند بعد مطرح کردند: بعد آسیب های فردی، بعد آسیب های خانوادگی و بعد آسیب های اجتماعی. سرعت تکنولوژی به حدی است که اگر هم بخواهیم خود را به روز کنیم باز هم نسبت به چیزهایی که در حال آمدن است عقب می مانیم. تکنولوژی تمام ابعاد زندگی ما را متحول کرده است و بر روی روابط اجتماعی ما هم اثر گذاشته است. 

وی افزود: شبکه های اجتماعی مثل وایبر، وی چت، واتساپ، لاین و ..در تمام دنیا بر روی روابط خانوادگی تاثیر گذاشته است و موجب دور شدن خانواده ها از هم شده است. خب در اینجا چه باید کرد؟ با توجه به اینکه اینجا عطف به تجربه گذشتگانمان نیز نمی شود به دلیل اینکه در آن موقع این امور نبوده است و همین تحول روابط اجتماعی نیاز مراجعه به مشاور را ضروری می سازد. 

 وی در ادامه به یافتن ریشه مشکلات و راه حل آن پرداختند و گفتند: عدم آگاهی ما ادر استفاده از ابزار آلات ماشینی جدید موجب شده است نتوانیم روابطمان را با سایرین تنظیم بکنیم و یکی از این معضلات در خانواده¬ی امروزی بحث طلاق است که بر خلاف گذشته به یک امر عادی تبدیل شده است. چرا این مشکلات بوجود می آید به دلیل انکه قدرت تنظیم روابط نداریم، قدرت تکلم نداریم، قدرت بیان و حوصله حل مشکل نداریم و بی ارزش است.

در ادامه به اینکه در بعد آسیب های فردی، چه مشاوره از مشاور می شود گرفت پرداختند و گفتند: در بعد آسیب های فردی عوامل گوناگونی موجب جدایی زوجین از هم می شود مثل بیماری های صعب العلاج، ناباروری، عدم مهارت در روابط زناشویی و غیره. یک مشاور می تواند سطح ظرفیت و مهارتها و رفتارهای یک فرد را بالا ببرد به طوری که بتواند اهل گفتگو باشد. متاسفانه بسیاری از زن و شوهرها نمی توانند با هم حرف بزنند و مشکلات را با هم مطرح کنند و به حل آن بپردازند و در نتیجه بعد از یک مدتی روابط از هم گسسته می شود.

ایشان ادامه دادند: اما در بعد آسیب های خانوادگی که می تواند تاثیر زیادی داشته باشد الگوی تربیتی فرزندان است. اینکه اعضای خانواده چگونه با هم رفتار بکنند. پدر و مادرها نمی دانند که در برابر فرزند خردسال خود چگونه باید با هم رفتار کنند؛ به عنوان مثال مرد یک اشتباهاتی را مرتکب می شود و مادر به طور دائم به شوهر خود سرکوفت می زند و فرزندان هم این را مشاهده می کنند. پدر برای فرزندان خود چه دختر و چه پسر یک قهرمان و الگو است و او از کدام قهرمان باید الگو بپذیرد؟ قهرمانی که زیر پای مادرش لگد شده ؟! از یک قهرمان شکست خورده؟! نکته ای که هست اینکه در گذشته اختلاف سطح تحصیلات هم مانع الگو پذیری فرزند از والدین می شده اما امروز این اختلاف تحصیلاتی تا حدی برطرف شده و موجب فهم متقابل بیشتر بین فرزندان و پدر مادر شده است و در نتیجه همه ی این ها موجب از هم گسیختگی روابط است و لذا باید به مشاور رجوع کنیم و مشکلاتمان را با او مطرح کنیم.

در پایان پرسش هایی از سوی شرکت کنندگان مطرح شد که دکتر مرتضوی به آنها پاسخ دادند.