وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

محکومیت روند غیرقانونی شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در نشست شورای امنیت سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل در نشستی با انتقاد از روند غیرقانونی شهرک‌سازی رژِیم صهیونیستی در اراضی اشغال‌شدۀ فلسطین، زمینه را برای قطعنامۀ احتمالی شورای امنیت علیه این رژیم هموار کرده است.

این نشست که «اریا فورمولا» یا جلسۀ غیررسمی نامیده می‌شود، روز جمعه (24 مهر) با تلاش فلسطینی‌ها و به درخواست برخی از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل شامل آنگولا، مالزی، ونزوئلا، سنگال و مصر، در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد.

نمایندگان برخی از گروه‌های حقوق بشر از جمله «آمریکایی‌های حامی صلح اکنون» و گروه حقوق بشر اسرائیلی موسوم به «بتسلیم» در این نشست حضور داشتند.

سازمان‌های یادشده تحریم بین‌المللی شهرک‌‌های رژیم اسرائیل و منع سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی را در اراضی اشغال شده، خواستار شدند.

هاگای العد، مدیرعامل بتسلیم گفت، «خشونت روزانه و نامحسوس» اسرائیل، «از گهواره تا گور» بر زندگی فلسطینی‌ها سایه افکنده است.

وی تاکید کرد: «شورای امنیت سازمان ملل باید اقدام کند و اکنون زمان آن فرارسیده است.»

لارا فریدمن، مسئول سیاست‌گذاری گروه «آمریکایی‌های حامی هم‌اکنون صلح»، نیز از روند «گسترش غیرقانونی» شهرک‌سازی رژیم اسرائیل انتقاد کرد.

وی در ادامه افزود رژیم تل‌آویو به طور غیرقانونی مجوز گسترش شهرک‌سازی داده است که این موضوع «به طور اجتناب‌ناپذیر به اشغال مستمر» سرزمین‌های غصب‌شده منجر شده است.

دیوید پرسمن، نماینده آمریکا در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل نیز دربارۀ ادامۀ شهرک‌سازی رژیم اسرائیل به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را مانع  و «آسیب برای صلح» دانست.

بنا بر اعلام گروه «امریکایی‌های حامی هم‌اکنون صلح»، آمار شهرک‌سازی رژیم اسرائیل در 20 سال گذشته به شدت افزایش یافته است.

بر اساس این آمار، در دورۀ نخست وزیری بنیامین نتانیاهو مجوز ساخت 11 هزار واحد مسکونی جدید در  اراضی اشغال‌شده صادر شده است.

گروه مخالف شهرک‌سازی اسرائیل موسوم به گروه «هم اکنون صلح» پیش از این در ماه جاری میلادی گزارش داد تل‌آویو در سال گذشتۀ یهودیان، طرح ساخت 2 هزار و 168 واحد مسکونی را به پیش برده است که در مقایسه با سال گذشته افزایشی قابل توجه داشته است. آمار ساخت و ساز سال گذشتۀ رژیم اسرائیل 553 واحد مسکونی عنوان شده است.

پیش از این انگلیس، فرانسه و روسیه نیز از شهرک‌سازی رژیم اسرائیل انتقاد کرده و آن را مانعی برای صلح و تشکیل یک کشور فلسطینی دانسته‌اند.

نمایندۀ چین نیز بر لزوم تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 و تعیین بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن، تاکید کرده است.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.