وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

تحلیلی بر اوضاع سیاسی- اقتصادی و اجتماعی غزه از سال 2007 تاکنون

سرزمین فلسطین از دیرباز مهد ادیان مختلف آسمانی از جمله: اسلام، مسیحیت، یهود و دیگر ادیان بوده است. پس از فتح این سرزمین توسط مسلمانان، بیشتر ساكنان آن را مسلمانان تشكیل می‌دادند.

جغرافیای طبیعی و انسانی فلسطین

سرزمین فلسطین بیش از 27 هزار كیلومتر مربع وسعت دارد. 223/26 كیلومتر آن خشكی و کمی بیش از 704 كیلومترمربع آن آب است. در غرب آن، دریای مدیترانه با ساحلی به طول 224 كیلومتر، و در شرق آن، سوریه و اردن و در شمال آن لبنان قرار دارد. از جنوب با شبه جزیره سینا و خلیج‌ عقبه هم‌مرز است. مرزهای فلسطین به موجب معاهده فرانسه و انگلیس، در سال 1920م تعیین شد.سرزمین فلسطین از دیرباز مهد ادیان مختلف آسمانی از جمله: اسلام، مسیحیت، یهود و دیگر ادیان بوده است. پس از فتح این سرزمین توسط مسلمانان، بیشتر ساكنان آن را مسلمانان تشكیل می‌دادند. جمعیت غالب مسلمانان فلسطین را اهل تسنن تشكیل می‌دهند و پیروان مذهب شیعه اندك هستند. نسبت كمی نیز از پیروان فرقه دروزیه و شمار ناچیزی از پیروان فرقه بهائیت نیز در این سرزمین زندگی می‌كنند. مسیحیان نیز در این كشور بخشی بسیار کمی از جمعیت آن را به خود اختصاص داده‌اند (حدود 2 درصد) و در كنار مسلمانان به صورت مسالمت‌آمیز زندگی كرده‌اند. یهودیان نیز تا پیش از شكل‌گیری رژیم صهیونیستی (1948) كه توطئه قدرت‌های بزرگ آن زمان [انگلیس و آمریكا] بود در كنار مسلمانان فلسطینی زندگی بی‌دغدغه‌ای داشتند. با اشغال فلسطین در سال 1948 توسط صهیونیست‌ها و بدنبال آن دو جنگ 1967 و 1973 علیه فلسطینیان، رژیم تازه تأسیس اسرائیل اقدام به جذب یهودیان خارجی و انتقال آنها به سرزمین فلسطین كرد كه بر آن نام اسرائیل گذاشته شده بود. به این ترتیب زندگی همراه با همزیستی مسالمت‌آمیز میان مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، توسط استعمارگران غربی و رهبران صهیونیسم به جنگی خانمانسوز مبدل شد كه هم‌اكنون پس از گذشت 60 سال همچنان ادامه دارد.

جغرافیای غزه

«غزه» که از آن با عنوان «نوار غزه» یا «باریکه غزه» یاد می‌شود در جنوب غربی سرزمین اشغالی (فلسطین) قرار  دارد. در حال حاضر، اين منطقه به وسعت حدود 360 کيلومتر مربع ، 1،33 درصد مساحت فلسطين تاريخي را تشکيل مي دهد (از ساحل دريا تا ساحل رودخانه اردن ). طول آن به 41 کيلومتر و عرض آن بين 6 تا 12 کيلومتر است و بیش از یک و نیم میلیون نفر جمعیت دارد که یکی از پرتراکم‌ترین مناطق دنیاست.نوارغزه از شمال و شرق به سرزمين­هاي اشغالي رژِيم اسرائيل و از شمال به شهرک صهیونیست‌نشین «عسقلان» منتهی می‌شود، از شرق به استان «بئر شبع» فلسطین اشغالی و از جنوب نیز به کشور مصر می‌رسد. در سمت غرب آن نیز، دریای مدیترانه قرار گرفته است.

                                                         

در منطقه غزه پنج شهر از شمال به ترتیب، جبالیا، غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح وجود دارد که بزرگترین آن‌ها شهر غزه است.

جغرافیای تاریخی غزه

در توطئه تقسيم­بندي فلسطين، نوارغزه جزء زمينهاي وعده داده شده به اسرائيل بود؛ اما بدنبال نتایج جنگ سال 1948 اين توطئه­ها عملي نشد. بين سالهاي 1948 و 1956 نوار غزه تحت سلطه مصر قرار گرفت، سپس بدنبال حمله اسرائيل به مصر تحت تصرف اسرائيل قرار گرفت.منطقه غزه در سال 1993 بعد از امضاي توافقنامه اسلو به مناطق فلسطيني پيوست و در فوريه سال 2005 رژيم صهيونيستي به منظور اجراي طرح نخست وزير وقت اسرائيل آريل شارون تصميم به عقب نشيني کامل از نوار غزه و ازبين بردن همۀ شهرک­ها و پايگاهاي نظامي اسرائيلي درآن گرفت. در همین راستا، شهرک‌های یهودی‌نشین واقع در نوار غزه را برچید و واحدهای ارتش خود را که برای حفاظت از شهرک‌نشینان در غزه مستقر بودند، به اسرائیل بازگرداند. در آن زمان قرار شد امنیت غزه بر عهده تشکیلات خودگردان فلسطینی باشد و توافقنامه‌ای بین اسرائیل، تشکیلات خودگردان و مصر، با نظارت اتحادیه اروپا، برای نحوه رفت و آمد به غزه منعقد شد. بنابراین نوارغزه و کرانه باختري رود اردن جزء هدف­هاي وعده داده شده براي فلسطيني­ها درآمد که تشکيلات خودگردان براي برپايي اين دولت از 15 سال پيش تاکنون درحال مذاکره است.رژیم صهیونیستی طبق حقوق بين­الملل اشـغال و از جمله كنوانسيون چهارم ژنو 1949، وظايفي را در خصوص تأمين امنيت و نيازهاي مـردم ايـن سرزمين بر عهده دارد. درحاليكه مادة 33 كنوانسيون چهارم، مجازات دسته جمعي غيرنظاميان توسـط رژيـم صهیونیستی را ممنوع كرده، «تحريم­هاي اقتـصادي » صهيونيستي بـر سـاكنان نـوار غـزه، شكلي از مجازات دسته­ جمعي و بنابراين نقض حقوق بين­الملل تلقي مي­شود. رژيم اشغالگر مدعي است كه محاصرة غزه تحريم اقتصادي است و تحريم اقتصادي از جمله اقدامات قانوني است كه در مواجهه با نقض حقوق بين ­الملل، دولت­ها حق دارند به آن توسل جويند. با اين حال، اتفاق نظر گـسترده­اي وجـود دارد، دال بـر اينكه محاصره نوار غزه توسط اين رژيم، مجازات دسته جمعي محسوب شده، در نتيجه، نقض حقوق بين ­الملل اشغال و از جمله كنوانسيون ژنو 1949 تلقي مي­گردد.بحران غزه، شناسنامه سیاسی امروز کشورهای عربی، اختلاف­ها و تضادهای دولت­ها در منطقه را آشکار کرده است. رژیم صهیونیستی نیز از ضعف، تشتت، اختلاف­ها و تضادهای درونی کشورهای عربی و دولت­های منطقه تغذیه و قدرت نمایی می­کند. این شناسنامه نشان می­دهد، شعارهای گذشتۀ «وحدت عربی» رنگ باخته و هر یک از دولت­های عربی در منطقه به دنبال منافع تعریف شده در جغرافیای حکومتی خود هستند.

ریشه­ های بحران غزه

به طور کلی ریشه­ های بحران را می­توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

سازش و خیانت دولتهای اسلامی

به رغم اینکه نوار غزه به یک زندان بزرگ و کشتارگاه انسانهای بی دفاع تبدیل شده است و تمامی ساکنانش از حقوق حقّه محروم شده­اند؛ ولی هنوز سران کشورهای عربی دست از توطئه و سکوتشان برنمی­دارند و به وظیفه دینی و اخلاقی خود عمل نمی­کنند. می­توان حادثۀ غزه را میوه تلخ سازش­کاری و خیانت دولتهای اسلامی دانست.

نقش آمریکا در بحران

آمریکا به عنوان کشوری که همیشه از جنایات اسرائیل حمایت می­کند و با تداوم حمایت­های بی دریغ خود از جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی، یکی از ریشه­های بحران است.

 شکست اسرائیل از مقاومت

یکی از عمده­ترین عوامل یورش به مردم بی­گناه غزه، شکست صهیونیزم از مقاومت مردمی در ابعاد مختلف از جمله لبنان و فلسطین (جنگ 33 روزه) است.

اختلاف میان فتح و حماس

اختلاف میان فتح و حماس یکی دیگر از ریشه­های این بحران است. از آنجا که دیدگاه­های متفاوت و کاملاً جدا از یکدیگر میان حماس و فتح درباره نحوه مبارزه با رژیم صهیونیستی مشهود است؛ از اینرو امکان رهبری واحد میان آندو نیز وجود ندارد؛ زیرا در وضعیتی که جنبش حماس در اساسنامه خود بر بیرون راندن اشغالگران از تمامی اراضی فلسطین تأکید می­کند؛ جنبش فتح با پذیرش قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل متحد به حضور درکنفرانس به اصطلاح صلح مادرید و امضای توافقنامه اسلو، بر این ایده در آزادسازی اراضی اشغالی 1967 م تأکید می­کردند.هنگامی که حماس در انتخابات، اکثریت آرا را به دست آورد، فتح و گروه­های عضو ساف از مشارکت در کابینه امتناع کردند و به دنبال آن به سنگ­اندازی علیه اسماعیل هنیه پرداختند. فتح که به لحاظ مالی از سوی غرب حمایت می­شود، برخلاف حماس، موضوع آوارگان فلسطینی، شهرک­های صهیونیست­نشین و دیوار نژادپرستانه قدس شریف را با سکوت و مذاکرات سازش به معامله با صهیونیست­ها گذاشته است.

 سکوت مجامع بین المللی

در حالی که مردم غزه این روزها تحت ظلم و کشتار و محاصره وحشیانه صهیونیست­ها قرار گرفته­اند، شاهد سکوت اسف­بار مجامع بین­المللی هستیم که همواره از حقوق بشر و انسانیت دم می زنند. سکوت این سازمانها باعث جری­تر شدن رژیم صهیونیستی شده است.

 فرجام سخن

اتفاق نظر وسيعي بين حقوقدانان وجود دارد نـاظر بـر اينكـه تداوم كنترل مرزهاي زميني و هوايي و دريايي غزه به نحوي است كه رژيـم صهيونيـستي را بـه لحاظ حقوقي همچنان در وضعيت قـدرت اشـغالگر قـرار مـي­دهـد.ماده 55 كنوانسيون چهارم ژنو مقرر مي­دارد: «نيـروي اشـغالگر تـا حـدي كـه در تـوان دارد موظف است غذا و تجهيزات پزشكي جمعيت (غيرنظامي) را تأمين كند. به خصوص در صورتي كـه منابع سرزمين تحت اشغال كافي نباشد بايد مواد غذايي، تجهيزات پزشكي و ساير موارد ضـروري را وارد كند. همچنين قطعنامه 1674 شوراي امنيت نيز تأكيد مي­كند كـه «قـدرت اشـغالگر بايد به پرسنل بشردوستانه، اجازه دسترسي كامـل و بـدون مـانع بـه غيرنظاميـان نيازمند به كمك را داده و تـا حـد امكـان تـسهيلات ضـروري بـراي فعاليتشان را فراهم آورند. ممانعـت عمـدي از رسـيدن كاروان­هاي كمك و امداد به نحوي كه به گرسنگي جمعيت غيرنظامي منجر شود طبق اساسنامه ديوان بين­ المللي كيفري، جنايت جنگي محسوب مي­شود.محاصره خفقان‌آور غزه توسط رژیم صهیونیستی با تأثیری مخرب و فزاینده بر زندگی بیش از یک و نیم میلیون فلسطینی اکنون وارد نهمین سال خود می‌شود. اسرائیل همچنان از واردات کالا، خدمات، مواد خام، مصالح ساختمانی و ماشین­آلات به نوار غزه ممانعت می­کند. گذرگاه زمینی رفح که باریکه غزه را به مصر مرتبط می ­سازد، از جولای 2013 توسط مسئولان مصری تقریباً به صورت کامل به روی فلسطینی­ها بسته­ است. به بیان دیگر، با پایان سال 2015 همچنان فلسطینیان ساکن نوار غزه با سیاست محاصره دست و پنجه نرم می­کنند و تجاوزات دشمن صهیونیستی به این منطقه همچنان ادامه دارد، تمامی این اقدامات غیرظالمانه موجب تشدید بحران اقتصادی فلسطینیان ساکن این منطقه شده است. حدود یک دهه محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل، جنگ‌های ویرانگر و تراکم جمعیت ممکن است باعث شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی - 4 سال دیگر - این بخش از سرزمین‌های فلسطینی شرایط مناسب برای زندگی را از دست بدهد.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.