وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

بیانیه سازمان سفیران انسان دوستی و انجمن بین المللی دیدبان عدالت در محکومیت بازداشت شیخ زکزاکی و کشتار شیعیان در نیجریه

حمله به شیخ زکزاکی و دوستارانش در نیجریه یکی از این رویداد های تلخ بود که نه انعکاس خبری در رسانه ها پیدا کرد و نه صدایی از داعیان حقوق بشر برخاست. شیخ را برای جرمی که صورت نگرفته بود و در عملیاتی پیش دستانه مورد حمله قرار دادند و اطرافیانش را کشتند

جهان امروز ما با تمام پیشرفت ها و تکنولوژی های رو به توسعه اش هنوز نتوانسته است رنج ناشی از خشونت ها و پایمال کردن حقوق انسانی را از چهره اش بزداید. خشونت ها و ظلم هایی که قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد؛ هر انسانی که هنوز انسانیت خود را با منافع و علایق خویش معاوضه نکرده است. 

این وقایع هنگامی تلخ تر و جان گدازتر هستند که با استانداردهای دوگانه بررسی شوند و ترور وحشیانه و ناجوانمردانه عده ای مصداق نقض حقوق بشر گردیده و تمام دنیا از آن متاثر و محزون می شوند، اما عده ای دیگر در خون خویش می غلتند و مردم جهان حتی خبردار هم نمی شوند! عده ای چون از طبقات مرفه هستند و یا اتباع کشورهای پیشرفته هستند با همدردی همه دنیا روبرو می شوند و عده ای دیگر چون رنگ پوستشان سیاه است و یا در فقریرترین کشورها زندگی می کنند کشتارشان به مثابه نقض حقوق بشر تلقی نمی گردد و هیچ اعتنایی به حقوق آنها نمی شود. این در صورتی است که در صدر« اعلامیه حقوق بشر» و ماده 1 آن تمام افراد بشر از لحاظ حیثیت و حقوق با یکدیگر برابر دانسته شده اند. 

از گوشه و کنار جهان اخبار تاسف برانگیزی از حوادث خشونت بار علیه یک نوع اقلیت دینی و قومی و نژادی  گاه و بیگاه به گوش می رسد. گاه این حوادث توسط گروهک های تروریستی داخلی و بین المللی صورت می گیرد و گاه از سوی حاکمیت داخلی آن کشور که در هر دو صورت محکوم و مذموم است و مطابق ماده 1 از «اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت های ملی یا قومی، دینی و زبانی» مصوب مجمع عمومی در سال 1994: « کشورها باید از بقا و هویت ملی یا قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت ها حمایت کنند.»  

 حمله به شیخ زکزاکی و دوستارانش در نیجریه یکی از این رویداد های تلخ بود که نه انعکاس خبری در رسانه ها پیدا کرد و  نه صدایی از داعیان حقوق بشر برخاست. شیخ را برای جرمی که صورت نگرفته بود و در عملیاتی پیش دستانه مورد حمله قرار دادند و اطرافیانش را کشتند و خودش را در حالی که زخمی بود بازداشت نمودند؛ در حالی که اصلا شیخ زکزاکی و دوستانش مسلح نیستند و همیشه رفتارهای مسالمت آمیز و عبادی داشته اند. بند 1 از ماده 2 «اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت ها» حق انجام مراسم های دینی اقلیت ها را به رسمیت شناخته و دولت ها را از هرگونه مداخله و یا تبعیض منع می سازد. 

دولت نیجریه اگر می خواهد با ترویسم مبارزه کند، بهتر است با گروه شبه نظامی بوکوحرام درگیر شود نه عده ای انسان بی دفاع و مظلوم، چرا که شیخ زکزاکی تنها به تشکیل انجمنی دینی جهت انجام مناسک مذهبی پرداخته است که کاملا صلح آمیز بوده است و بر مبنای بند 4 از ماده 2« اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت ها» اقلیت ها برای حفظ و ادامه زندگی فرهنگی یا دینی خود می توانند انجمن ها و یا مراکز فرهنگی از نوع آموزشی یا دینی تشکیل دهند. 

این حمله که به بهانه واهی صورت گرفته است از نگاه تمام دوستاران صلح و مخالفان نژاد پرستی محکوم و منفور است. سازمان سفیران انسان دوستی انجام چنین جنایت هایی را علیه انسانیت و زیر پا گذاشتن حقوق متعلق به اقلیت ها را به شدت محکوم کرده و از کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار رسیدگی به وضیت حقوق بشر و حقوق متعلق به اقلیت ها در نیجریه و آزادی شیخ زکزاکی و حفاظت از جان ایشان می باشد. همچنین بنا بر ماده 7 و 8 اعلامیه  مذکور که کشورها را ملزم به همکاری در زمینه حقوق اقلیت ها می کند از دولت نیجریه تقاضا داریم که بر مبنای مرام نامه ها و قوانین بین المللی عمل نموده و به تعهدات و موافقت نامه های بین المللی با حسن نیت پایبند باشد.

 

 

  ماده 1 اعلامیه حقوق بشر:«تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند.»

  بند 1 از ماده 2:«اشخاص متعلق به اقلیت های ملی یا قومی، دینی یا زبانی حق دارند از فرهنگ خود برخوردار شوند، دین خود را ابرازو مراسم آن را به جا آورند.در اماکن خصوصی و در ملا عام، آزادانه و بدون مداخله یا هر شکل از تبعیض.»

  

  بند 4 از ماده 2:«اقلیتها برای حفظ و ادامه زندگی فرهنگی یادینی خود می توانند انجمن ها،باشگاه ها یا مراکز فرهنگی، از جمله نهادهای آموزشی یا دینی تشکیل دهند و تاسیس کنند.» 

  ماده 7:«کشورها باید به منظور ترویج احترام برای حقوق تعیین شده در اعلامیه حاضر همکاری کنند.»

ماده8:«هیچ عاملی در اعلامیه حاضر نباید مانع از اجرای تعهدات بین المللی کشورها درباره اشخاص متعلق به اقلیت ها شود.کشورها، به ویژه ، باید وظایف و تعهداتی را که براساس معاهدات و موافقت نامه های بین المللی که طرف آنها هستند بر عهده دارند با حسن نیت انجام دهند.»

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.