وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

ادامه روند نقض حقوق بشر در عربستان

حکم اعدام شیخ النمر بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد

العالم گزارش داد: حکم اعدام شیخ النمر بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، العالم با اشاره به تایید حکم اعدام شیخ النمر گزارش داد: این حکم بار دیگر مساله نقض حقوق بشر در عربستان را رسانه ای کرد. با اعلام تایید حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، عالم سعودی از سوی دادگاه تجدید نظر و دادگاه عالی ریاض بار دیگر موضوع حقوق بشر در عربستان مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. 

این حکم به وزارت کشور ارسال شده تا به تایید پادشاه سعودی برسد. گفته می شود محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد ملک سلمان قصد دارد از این پرونده ضد پادشاه استفاده کند و او و فرزندش را در تنگنا قرار دهد.

فعالان حقوق بشری می گویند پادشاه سعودی هیچ دخالتی در امور امنیتی و زندانیان ندارد و این پرونده بطور کامل در اختیار محمد بن نایف قرار دارد.

موضوع بازداشت و محاکمه شیخ النمر به سال 2012 باز می گردد. در حدود یکسال قبل دادگاه بدوی حکم اعدام وی را صادر کرد. این حکم اعتراضات مردمی زیادی را در عربستان در پی داشت. 

ساکنان منطقه شرقی عربستان 10 تا 15 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و بر روی زمینی زندگی می کنند که در زیر آن منابع غنی نفتی وجود دارد. منابعی که حاکمان سعودی سود آن را می برند و مردم این منطقه در آن سهمی ندارند. در سال 2009 سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که حکومت سعودی با مردم منطقه شرقی نژادپرستانه رفتار می کند. اما سران سعودی این اتهامات را رد کرده و برخورد شدیدتری را با شرکت کنندگان در تظاهرات آغاز کردند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.