وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

نماینده دیده‌بان حقوق بشر: آمریکا در مورد نقض قوانین جنگی در حمله به یمن مسئول است

آمریکا باید عربستان را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در حمله به یمن تحت فشار قرار دهد


به طور کلی موضع دیده‌بان حقوق بشر در قبال عملیات عربستان در یمن و حملات صورت‌گرفته به شهرهای مختلف این کشور که بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته، چیست؟

 دیده‌بان حقوق بشر در خصوص مسئله مشروعیت توسل به نیروی مسلح در این درگیری و دیگر درگیری‌های مسلحانه موضع بی‌طرف اتخاذ کرده و معتقد است که کارآمدترین نقش ما این است که همه طرف‌های درگیری را به تبعیت از قوانین جنگ تشویق کرده و سوءاستفاده‌های رخ داده را محکوم کنیم.

 گزارش‌های متعددی منتشر شده مبنی بر اینکه جنگنده‌های سعودی منازل و زیرساخت‌های شهری را در صنعا و دیگر شهرهای یمن هدف قرار داده‌اند؛ حملاتی که به مرگ بیش از 560 نفر از جمله دستکم 76 کودک (تا لحظه انجام مصاحبه) منجر شده است. آیا این حملات مدرکی مبنی بر این نیست که سعودی‌ها مرتکب جنایت جنگی شده‌اند؟ آیا این حملات را محکوم می‌کنید؟

از آنجا که توان ما برای سفر به یمن و انجام تحقیقات میدانی بسیار محدود است، بررسی موارد ادعایی نقض قانون جنگ از سوی هریک از طرفین درگیر، بسیار محدود است. ما در مورد حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به صنعا و اردوگاه بی‌خانمان‌های «مزراق» تحقیق کرده‌ و از احتمال نقض قانون جنگ در هر دوی این حملات هوایی ابراز نگرانی کرده‌ و تحقیقات کامل را خواستار شده‌ایم. ما همچنین سو‌ءرفتارهای نیروهای حوثی را نیز گزارش کرده‌ایم.

 هفته گذشته تونی بلینکن قائم مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن روند ارسال سلاح به عربستان را تسریع می‌کند. آیا نهادهای حقوق بشری با توجه به آمار بالای تلفات غیرنظامیان، قصد ندارند واشنگتن را برای تعلیق کمک‌های نظامی به عربستان تحت فشار قرار دهند؟

مشارکت ایالات متحده در عملیات‌های نظامی مشخص، نظیر بمباران‌ها، می‌تواند نیروهای ایالات متحده را در مسئولیت موارد نقض قانون جنگ با نیروهای متحد، شریک کند. ایالات متحده باید برای برداشته شدن گام‌های لازم جهت به حداقل رسیدن صدمات به غیرنظامیان، فشار آورد. ما زمانی که شواهدی از موارد گسترده و نقض جدی و سیستماتیک وجود داشته باشد، خواستار تعلیق کمک‌های نظامی می‌شویم. تلفات غیرنظامی به تنهایی و الزاما نشانگر نقض قوانین جنگ نیست.

 همانطور که شما پیش از این اعلام کرده‌اید، عربستان سابقه استفاده از تسلیحات غیرمجاز از جمله بمب‌های خوشه‌ای را در یمن دارد. سازمان شما هفته گذشته بیانیه‌ای صادر کرد و از احتمال تکرار این امر ابراز نگرانی کرد. احتمال تکرار این رفتار از سوی عربستان را تا چه حد جدی می‌دانید؟ آیا مسئولان استفاده از این تسلیحات در درگیری‌های پیشین یمن تحت تعقیب قرار گرفته اند؟

 استفاده از بمب‌های خوشه‌ای به دلیل تأثیر کور و گسترده‌ای که دارند و همچنین خطرات بلندمدتی که برای غیرنظامیان دارد، در سال 2008 بر اساس کنوانسیون مهمات خوشه‌ای ممنوع اعلام شد. مجموعا 91 کشور این کنوانسیون را مصوب کرده و 25 کشور هم آن را امضا کرده‌اند. این کنوانسیون استفاده، تولید، انتقال و ذخیره‌سازی مهمات خوشه‌ای را ممنوع کرده و خواستار نابودی این مهمات ظرف 10 سال و کمک به قربانیان آن شده است.

هیچ‌یک از اعضای ائتلاف، از جمله عربستان سعودی عضو کنوانسیون مهمات خوشه‌ای نیستند، اما دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که مهمات خوشه‌ای هرگز نباید تحت هیچ شرایطی توسط هیچ‌یک از نیروهای مسلح به کار گرفته شوند. کشورهایی که عضو کنوانسیون هستند، ملزم هستند برای عدم استفاده همه از مهمات خوشه‌ای تلاش کنند. تا جایی که ما می‌دانیم، با توجه به اینکه استفاده از مهمات خوشه‌ای در قانون عربستان ممنوع نشده، هیچ‌یک از مسئولان سعودی به دلیل استفاده از این تسلیحات در یمن در سال 2009، تحت تعقیب قرار نگرفتند.

ژنرال احمد العسیری در کنفرانس خبری‌ای در تاریخ 29 مارس، در پاسخ به سوالی در این رابطه، گفت «ما به هیچ وجه از بمب‌های خوشه‌ای استفاده نمی‌کنیم.» ما از این بیانیه استقبال کردیم و امیدواریم که عربستان سعودی و دیگر اعضای ائتلاف به صراحت اعلام کنند که تحت هیچ شرایطی از مهمات خوشه‌ای استفاده نمی‌کنند.

 در مدتی که از آغاز عملیات گذشته، با وجود هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و اینکه ریاض مسیر انتقال کمک به یمن را مسدود کرده، رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری غربی به ندرت به ابعاد انسانی این حملات پرداخته‌اند. به عقیده شما اتحاد عربستان با غرب موجب نشده تا سازمان‌های حقوق بشری و رسانه‌ها بر جرایم صورت‌گرفته چشم ببندند؟

دشواری‌های کنونی در دسترسی به یمن توسط روزنامه‌نگاران و نیروهای امدادی خارجی به این معنی است که اخبار بسیار کمی در مورد وضعیت میدانی کنونی منتشر می‌شود.

توان ما برای سفر به این کشور و انجام تحقیقات بسیار محدود است، که همین امر دسترسی ما به اطلاعات را بسیار دشوار کرده است. تصور می‌کنم که دیگر سازمان‌های حقوق بشری و رسانه‌ای نیز مشکلات مشابهی دارند.

 سوالی هم جدا از بحث یمن دارم. به طور کلی موضع دیده‌بان حقوق بشر در خصوص وضعیت حقوق بشر در عربستان، به خصوص وضعیت زنان و اقلیت‌ها از جمله شیعیان چیست؟

 ما موارد نقض حقوق بشر علیه تمامی گروه‌ها را ثبت و محکوم می‌کنیم و به خصوص توجه ویژه‌ای به گروه‌هایی چون زنان، کودکان و اقلیت‌ها می‌کنیم، چراکه آن‌ها معمولا نسبت به نقض حقوق بشر، آسیب‌پذیرتر هستند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.