وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

نژادپرستی چالش امروز حقوق بشر

شواهد موجود نشان می‌دهد که از ابتدای بنیان‌گذاری ایالات متحده، مردم آمریکا به صورت گسترده شاهد نژادپرستی دینی بوده‌اند،نسرین خویی- نظام سیاسی ایالات متحده‌ آمریکا ظاهرا بر لیبرالیسم مبتنی است. لیبرالیسم مکتبی فردگراست و در اصول و مبانی خود به مسائل و دغدغه‌های فردی توجه زیادی دارد از اینروست که در متمم و اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده آمده است: «کنگره در خصوص رسمیت بخشیدن به یک دین، یا منع پیروی آزادانه از آن یا محدود ساختن آزادی بیان یا مطبوعات یا حق مردم برای برپایی اجتماعات آرام و دادخواهی از حکومت برای جبران خسارت، هیچ قانونی را وضع نمی‌کند.»

اما شواهد موجود نشان می‌دهد که از ابتدای بنیان‌گذاری ایالات متحده، مردم آمریکا به صورت گسترده شاهد نژادپرستی دینی بوده‌اند، بطوریکه آمارهای منتشر شده نشان می‌دهدکه مهم‌ترین دغدغه‌ 60 درصد مردم ایالات متحده آمریکا مربوط به مذهب و عقاید مذهبی است .
این روند به ویژه از 11 سپتامبر سال 2001 میلادی و با انفجار در برج‌های دوقلوی تجارت جهانی و پنتاگون در مورد مسلمانان به نحو چشمگیری افزایش یافته است . از زمان بروز این حوادث، میزان پیام‌های منفی، که پیرامون اسلام و مسلمانان انتشار می‌یابد، افزایش قابل توجهی داشته است و هرگونه تجمع و اعتراض علیه مسلمانان به‌سرعت به تیتر اول رسانه‌ها تبدیل می‌شود .


گرچه از گذشته در جامعه آمریکا ، تبعیض نژادی و دینی در مورد مسلمانان وجود داشت اما بی‌تردید پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 و موج سیاسی ، امنیتی و تبلیغاتی عظیمی که بعد از آن ایجاد شد ، تاثیرات شگرفی بر چگونگی نگرش بر مسلمانان در این کشور و نحوه تعامل با آنان در این جامعه برجای گذاشت . موج اسلام هراسی گسترده و برنامه‌ریزی شده از آن پس در قالب‌ها و شکل‌های مختلف رسمی و غیررسمی بروز یافت که ضمن ترسیم چهره‌ای مخدوش از اسلام و مسلمانان ، محدودیت‌ها ، فشارهای روانی و قانونی بسیاری را بر اقلیت‌های مسلمان ساکن این کشور تحمیل کرد. موج اسلام هراسی گسترده که در ابتدا واکنشی احساسی به حادثه 11 سپتامبر تلقی می‌شد ، در یک حرکت پیش‌رونده خزنده و آرام گسترش یافت تا جایی که حتی برخی مقامات امریکایی نیز به صراحت از این موضوع سخن می‌گویند . چنین نگرشی سبب شده که اکنون در مورد مسلمانان آمریکا تبعیض‌های متعددی اعمال شود . شنود تلفن‌های منازل، تهدید‌های چهره به چهره، تیر اندازی علیه آنها ، تخریب مساجد و منازل مسلمانان از جمله تبعیض های اجتماعی علیه مسلمانان است.
امروز بیشتر مسلمانان آمریکا در مورد نوع رفتاری که با آنها می‌شود ناخرسند هستند.
54 درصد مسلمانان آمریکا معتقدند اقدامات ضد تروریستی دولت آمریکا منحصر به افزایش کنترل و نظارت بر مسلمان شده است و بیشتر این افراد نیز نسبت به این نوع رفتار معترضند.

نگاه‌های تنفر آمیز و مشکوک ، خطاب شدن با نام‌های زشت یا رفتار نامناسب و انگشت نما شدن در اماکن عمومی از دیگر نمادهای نژادپرستانه‌ای است که امروز در جامعه آمریکا وجود دارد. پژوهشی که از سوی مرکز تحقیقات " پیو " در میان 1000 نفر از مسلمانان آمریکایی صورت گرفته نیز این موضوع را تایید کرده است که اکثریت افراد مورد پرسش چنین برخوردهای غیرانسانی را در جامعه آمریکا تجربه کرده‌اند . به علاوه 25 درصد این افراد اظهار داشتند که مساجد و مراکز اسلامی آنها مورد تهاجم و خشونت قرار گرفته است . نمونه‌های متعدد چنین رفتاری در سال‌های اخیر درآمریکا مشاهده شده است که از جمله آنها می‌توان به سوزاندن قرآن کتاب مقدس مسلمانان اشاره کرد .
در نهمین سالگرد حادثه‌ 11 سپتامبر ، زمانی که تری جونز ، به منظور همدردی با خانواده‌های قربانیان این حادثه در ایالت فلوریدا ، روز سوزاندن قرآن کریم را اعلام کرد ، این خبر به تیتر اول رسانه‌های آمریکایی تبدیل شد . این رسانه‌ها به جای مخالفت و انعکاس منفی این واقعه با اقدامات خود عملاً از آن حمایت کردند و شبکه‌ی خبری سی ان ان برنامه‌ای را با " تری جونز " ترتیب داد. در همان زمان باراک اوباما در اظهار نظر در مورد کشیشی که خواستار این حرکت شنیع شده بود، گفت اگر او چنین کند جان سربازان آمریکایی مستقر در کشورهای مسلمان از جمله افغانستان و عراق به خطر خواهد افتاد .
در واقع باراک اوباما با چنین اظهار نظری به طور صریح بیان کرد که جان سربازان آمریکایی از احساسات و هنجارهای مورد تایید مسلمانان ارزش بیشتری دارد .
تری جونز نهایتا در مارس سال 2011 به سوزاندن قرآن در کلیسایش اقدام کرد که با واکنش شدید اعتراضی مسلمانان جهان مواجه شد .

در دهه اخیر نگرش منفی در مورد مسلمانان آمریکا به حدی بوده که گاه به خشونت فیزیکی و در سطحی گسترده منجر شده است . البته زنان مسلمان و افرادی که جلوه‌های بارزتری از دین اسلام دارند ، بیشترین قربانیان این وضعیت هستند . گزارش‌های متعدد بر " طبیعت عمیق و ریشه‌دار اسلام هراسی و بیگانه ستیزی " در جامعه آمریکا تاکید کرده اند .
در این راستا رسانه‌ها، بنیادها و نهادهای اسلام ستیز، اشخاص و دولتمردان ضد اسلام از جمله مجریان پروژه‌های اسلام هراسی در آمریکا هستند. پایگاه تحلیلی " ابزروز " در یاداشتی که به تازگی در بخش دیدگاه‌های خود منتشر کرد به این حقیقت اشاره کرد و نوشت : سیاستمداران آمریکایی با کلام نفرت‌پراکنشان، جامعه مسلمانان را هدف قرار داده‌اند و آنها را به «غیر خودی‌ها» بدل ساخته‌اند. نتیجه چنین واکنشی گاه سبب بروز فجایع جبران‌ناپذیری در جامعه آمریکا می‌شود که از جمله آنها می‌توان به قتل سه جوان مسلمان دانشجو در چپل هیل کارولینای شمالی اشاره کرد .

سه دانشجوی آمریکایی 23 ساله، 21 ساله و 19 ساله روز 10 فوریه سال جاری ( 2015 ) در نزدیکی دانشگاه «کارولینای شمالی» در «چپل هیل» از سوی همسایه‌شان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته شدند. «ضیاء» و «یسر» دو ماه پیش با هم ازدواج کرده بودند و «رزان» خواهر "یسر" برای دیدار پیش آنها رفته بود. مهاجم، فردی 46 ساله و ضد دین به نام «کریگ استفن هیکس» است که به بهانه سر و صدا و جای پارک و مسائل دیگر دوبار پیش از این در حالی که به وضوح اسلحه در دست داشته به دو جوان همسایه‌اش (ضیا و یسر) اعتراض کرده بود ولی این بار گلوله‌ها را در سر این جوانان خالی کرد . پایگاه تحلیلی آبزرور در این باره نوشت : صفحه فیس‌بوک هیکس مملو از پست‌های ضد دین است که بویژه به اسلام و مسلمانان اشاره دارند. یسر پیش از این به خانواده‌اش گفته بود که همسایه‌شان آقای هیکس از اینکه وی روسری بر سر دارد «احساس ناراحتی می‌کند».
براساس شواهد به نظر می‌رسد آقای هیکس با احساسات ضدمسلمان دست به این کار زده است و این جنایت احتمالا بر مبنای نفرت صورت گرفته است.
آبزرور در ادامه می‌نویسد که اگرچه بدون شک آقای هیکس مسئول این قتل‌های فجیع است ولی تنها مقصر این فاجعه نیست. بخشی از تقصیر این ماجرا و دیگر جرم‌های برمبنای نفرت که بطور عمده علیه مسلمانان رخ می‌دهد، بر دوش سیاستمدارانی است که مسلمانان را در نظر عموم شرور و اهریمنی معرفی می‌کنند.
آبزرور در ادامه نوشت : می‌توان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه از جمله «بابی جیندال» را در این زمینه سرزنش کرد که در فصل انتخابات و در کمپین‌های سیاسی‌‌اش ، مسلمانان را غیر خودی خطاب کرد و همین روند را ادامه داد تا اینکه اخیرا مهاجرت مسلمانان به آمریکا را «تهاجم» و «استعمار» خواند و درباره اجرای قوانین دینی در مناطقی که تحت کنترل مسلمانان است هشدار داد. به نظر "ابزروز " باید «جان بنت» نماینده ایالتی اوکلاهما را سرزنش کرد که در سخنرانی خود درباره اسلام، مسلمانان را سرطانی خواند که می‌بایست ریشه‌هایشان از کشور قطع شود. سخنان وی با کف زدن و همچنین پشتیبانی از سوی رئیس حزب جمهوری‌خواه اوکلاهما مواجه شد.

به باور ابزرور «جودی هایس» کشیش باپتیست ضد همه چیز نیز در این جنایت نقش دارد چرا که با نگرش ویژه ضد اسلامی خود ، اعلام کرد که اسلام دین واقعی نیست و شایستگی برای حفاظت بر مبنای متمم اول قانون اساسی آمریکا را ندارد .

پس از این جنایت ، مسلمانان و اعراب در امریکا به سرعت از این حادثه باخبر شدند. از مقامات آمریکایی خواستند تا نسبت به این حادثه واکنش نشان دهند .آنها رسانه‌های گروهی آمریکا را نیز به سبب نادیده گرفتن این حادثه مورد حملات تند انتقادی خود قرار دادند. "خالد بیضون" استاد دانشکده حقوق دانشگاه کالیفرنیا در واکنش به این وضعیت گفت: «مسلمانان در صدر اخبار قرار دارند. آلبته زمانی که ماشه را فشار دهند اما وقتی آنها قربانی می‌شوند خبری از رسانه‌ها نیست» .
"سناء سعید" روزنامه نگار مقیم آمریکا نیز در این رابطه گفت : این حادثه نشان می‌دهد که "اسلاموفوبیا" ( اسلام هراسی ) چگونه عمل می‌کند . دانشجویان دانشگاه کارولینای شمالی- جایی که این سه دانشجوی مقتول مسلمان در آن درس می‌خواندند- هم پلاکاردهایی در محکومیت این جنایت با خود حمل کردند که بر روی آن نوشته شده بود «اسلاموفوبیا را متوقف کنید» و « به مسلمانان احترام بگذارید» . معنای این جملات این است که زندگی مسلمانان نیز همانند سایر انسانها مهم است .

رواج نگرش‌های نژادپرستانه در مورد مسلمانان امروزه این سئوال را در اذهان بسیاری از مردم جهان و به‌ویژه جوانان مطرح نموده که هدف از ترویج اسلام هراسی و خشونت علیه مسلمانان چیست ؟ بی‌تردید آنچه سبب ترویج چنین دیدگاهی شده است تهدید منافع جهان‌خواران از جمله آمریکاست . حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به تازگی در پیام خود به جوانان اروپا و آمریکای شمالی به این نکته اشاره کرده و نوشتند : " شما به خوبی می‌دانید که تحقیر و ایجاد نفرت و ترس موهوم از دیگری زمینه مشترک تمام سودجویی‌های ستمگرانه بوده است . اکنون من می‌خواهم از خود بپرسید که چرا سیاست قدیمی هراس‌افکنی و نفرت پراکنی ، این بار با شدتی بی‌سابقه اسلام و مسلمانان را هدف گرفته است؟چرا ساختار قدرت درجهان امروز مایل است تفکراسلامی در حاشیه و انفعال قرارگیرد ؟مگر چه منافعی در سایه تصویر سازی غلط از اسلام تامین می‌گردد ؟ پس خواسته اول من این است که درباره انگیزه‌های این سیاه‌نمایی‌ گسترده علیه اسلام ، پرسش و کاوش کنید .

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.