وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

هلند در صدر کشورهای اروپایی ناقض حقوق مسلمانان

تبعیض، وجود نگرش منفی و ستیزه جویانه نسبت به جامعه مسلمانان هلند از معضلاتی است که مسلمان این کشور به جهت مصون ماندن از تبعات اسلام ستیزی واسلام‌هراسی، مهاجرت معکوس و ترک هلند یا خودداری از اعلان هویت حقیقی خود را در پیش گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  هلند از جمله اعضای اتحادیه اروپاست که جمعیت قابل توجهی از مسلمانان را در خود جای داده است. از جمعیت 7/16 میلیون نفری این کشور، حدود یک میلیون نفر معادل 8/5 درصد را جامعه مسلمانان این کشور تشکیل می دهند. کشورهای ترکیه، مراکش، بوسنی، سومالی، عراق، افغانستان، ایران و پاکستان عمده کشورهایی هستند که اتباع مسلمان آن به هلند مهاجرت نموده و در این کشور سکنی گزیده اند. مسلمانان هلند عمدتاً در شهرهای آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت متمرکز شده اند و در واقع، مهمترین شهرهای میزبان جامعه مسلمان هلند به شمار می روند. بدین ترتیب، اسلام به تدریج در حال تبدیل شدن به یکی از ادیان عمده این کشور همچون انگلستان می باشد که دومین اقلیت مذهبی آن را تشکیل می دهند. به اذعان کارشناسان، طی 15 سال آینده یا به عبارتی تا سال 2030 میلادی، مسلمانان 8% جمعیت این کشور را تشکیل خواهند داد و به تبع آن، به یکی از بزرگترین جوامع دینی این کشور تبدیل خواهند شد.

با این وجود، بر اساس گزارشات رسمی ادعایی دولت هلند، روند افزایش تعداد مسلمانان در هلند تا سال 2007 ادامه داشت، لیکن در این سال مرکز آمار این کشور اعلام نمود تعداد مسلمانان این کشور روندی کاهشی را به خود گرفته است. در صورت صحت این ادعا، این مسئله حاکی از وضعیت نامطلوب و رو به تشدید مسلمانان این کشور است که آنها را وادار ساخته است به جهت مصون ماندن از تبعات اسلام ستیزی و اسلام هراسی فراگیر در جامعه هلند، یکی از دو مسیر احتمالی را در پیش گرفته باشند: مهاجرت معکوس و ترک هلند یا خودداری از اعلان هویت حقیقی خود بعنوان شهروند مسلمان.

در حقیقت، مجموعه اقداماتی که طی چند سال اخیر به صورت نظام مند و نهادینه توسط ساختارهای رسمی کشور در قبال شهروندان غیرهلندی به ویژه مسلمانان صورت پذیرفته است، زمینه تبعیض جدی را در این کشور بر پایه ملیت و مذهب شهروندان این کشور ایجاد نموده است؛ بطوریکه این واقعیت در اظهارات کمیسر اروپایی حقوق بشر نیز منعکس شده است که در بازدید از هلند در سال 2008 میلادی، در گزارشی نسبت به اعمال تبعیض های مبتنی بر اعتقاد و مذهب ابراز نگرانی کرده بود. همچنین در گزارشی که عفو بین الملل در سال 2012 میلادی درخصوص وضعیت حقوق بشر چند کشور اروپایی از جمله هلند ارائه نمود، آمده است مسلمانان در اروپا با اعمال تبعیض های رو به گسترشی نه تنها از سوی شهروندان عادی، بلکه از سوی سیاستمداران اروپائی نیز مواجه اند. بنابر این گزارش، مسلمانان در این کشورها با محرومیت های اجتماعی متعددی از جمله عدم یافتن شغل مناسب یا اخراج از کار، ممنوعیت یا محدودیت شرکت در مدارس و دانشگاه ها یا عدم ایفای نقش در مسائل مهمی که به نوعی بر اعتقادات آنان تأثیرگذار خواهد بود، مواجه اند.

علاوه بر تبعیض های موجود، وجود نگرش منفی و ستیزه جویانه نسبت به جامعه مسلمان کشور هلند نیز از معضلات موجود می باشد. بر اساس نظرسنجی صورت گرفته اخیر که توسط مرکز "موریس دو هوند"[1] انجام شد، گستردگی عدم تحمل مسلمانان در هلند همچنان رو به افزایش است. بر اساس نتایج این نظرسنجی، بیش از نیمی از مسلمانان مهاجر هلند درخصوص تبعیض های صورت گرفته علیه آنان شکایت داشتند. 58% شرکت کنندگان نظرسنجی ابراز داشته اند که رفتار دولت و مردم هلند در قبال مسلمانان در قیاس با سایر اقلیت های دینی، تبعیض آمیز است.

ازجمله موارد تبعیض هدفمند علیه مسلمانان و نقض حقوق آیینی آنان، حملات مکرر و فراگیر به مساجد و اماکن مذهبی متعلق به مسلمانان است که مبدل به یکی از شاخصه های اسلام ستیزی مردم هلند در سطح اتحادیه اروپا شده است. آنچنانکه شبکه خبری العالم گزارش داده است، در سایه تشدید موج اسلام هراسی در اروپا، هلند با 117 مورد حمله به مساجد و هتک حرمت اماکن مذهبی مسلمانان در صدر کشورهای اروپایی قرار گرفته است که اسلام ستیزی و اسلام هراسی در آن ها جریان دارد. بنابر گزارشات، در کشور هلند حدود 450 تا 475 مسجد یا مراکز اسلامی بنا گردیده است که از این میان، حدود 69 درصد مساجد طی یک دهه اخیر حداقل یک یا دو مورد در معرض حمله اسلام ستیزان قرار گرفته اند؛ بطوریکه بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۱۰۰ حادثه در مساجد مسلمانان اتفاق افتاده که این آمار بیش از اتفاقات مشابه در سایر کشورهای اروپایی است.

براساس تحقیقات اینک واندرواک[2]، نویسنده کتاب "اسلام هراسی و تبعیض نژادی در هلند"، عمده حملات به مساجد در 10 سال گذشته را رویدادهای خرابکارانه، آتش زدن مساجد، ارسال نامه‌های تهدیدآمیز برای ائمه جماعات و نمازگزاران، دیوارنویسی و انداختن سر خوک در اماکن عبادی مسلمانان تشکیل می دهد. اوج گیری هتک حرمت به اماکن مذهبی مسلمانان که نقض صریح مفاد کنوانسیون های حقوق بشری مبنی بر رعایت حقوق اقلیت های مذهبی و عدم آسیب رسانی به اماکن مذهبی آنان است، تا بدان جا بوده است که فاروق چلیک، وزیر مشاور دولت ترکیه از هلند خواست تا درخصوص مقابله با حمله به مساجد در این کشور تدابیر فوری اتخاذ کند. وی با انتقاد شدید از افزایش حمله به مساجد در هلند، افزود: "دولت هلند باید هرچه سریع تر اقداماتی برای مقابله با این گونه اقدامات ضد بشری انجام دهد."

به اعتقاد برخی ناظران و نیز شخصیت های مسلمان جامعه هلند، چنین رفتارهای خشونت آمیز و تبعیض آلود ریشه در رویکرد دولت و سیاست های حزب اسلام ستیز این کشور موسوم به "حزب آزادی" که دارای گرایش راست افراطی است، دارد. در این زمینه، ابوبکر اوزوتوریه، رئیس انجمن "ارتباط مسلمانان و دولت" در هلند معتقد است که با قدرت گرفتن محافظه کاران تندرو در هلند طی سال های اخیر، روند تعرض های عملی و لفظی و تهدیدهای شفاهی علیه مسلمانان هلند به شدت افزایش یافته است. در واکنش به حملات منتقدان نسبت به گرایشات افراطی حزب آزادی هلند و رهبر اسلام ستیز آن، خیرت ویلدرز[3]، یکی از سخنگویان این حزب به نام مایکل هیملز در گفتگو با شبکه الجزیره عنوان داشت: "به اعتقاد ما ساختن مساجد بیشتر در این کشور، مسئله ای غیر قابل قبول است؛ چراکه مساجد به اینجا تعلق ندارند." رهبر حزب دست راستی افراطی "آزادی" که خود نیز در پیشبرد و دامن زدن به احساسات نژادپرستانه علیه مسلمانان کشور نقش برجسته و غیر قابل کتمانی دارد و علاوه بر ساخت مستند موهن فتنه در چند سال قبل، چندی پیش نیز مبادرت به ساخت مستندی موهن علیه قرآن کریم نمود، مبارزه با اسلام و مسلمانان را در صدر اهداف و برنامه های خود قرار داده است. وی در جریان مبارزات انتخاباتی خود اظهار داشت: من این نبرد [علیه مسلمانان] را افزایش می‌دهم و آن را هم در هلند و هم در عرصه بین‌الملل از استرالیا تا آمریکا و سوئیس و هر جای دیگر گسترش خواهم داد. لازم به ذکر است که یکی از شعارهای حزب آزادی در جریان مبارزات انتخاباتی، ممنوع کردن ورود مهاجران از کشورهای اسلامی به سوی هلند بود.

گستردگی و نهادینگی تشدید وضعیت مسلمانان در هلند به گونه ای است که حتی برخی شخصیت های سرشناس یهودی نیز نسبت به آن معترض گردیده اند."یاب کوهن"[4]، رهبر سابق حزب کارگر هلند، در این ارتباط معتقد است: "مسلمانان هلند مانند یهودیان در جنگ جهانی‌ دوم به تدریج در حال محروم شدن از شرکت در جامعه می باشند." وی در ادامه با اشاره به اقدامات حزب راستگرای افراطی آزادی، ابراز داشت: "حزب آزادی بدنبال ترک یا اخراج مسلمانان از این کشور است."

ملاحظات:

1. بر اساس گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا، مسلمانان جامعه هلند با "تبعیض های پی در پی" به خصوص در حوزه اشتغال و مسکن مواجه اند. این گزارش اذعان می کند که نرخ بیکاری اقلیت مسلمان جامعه هلند، 16% است؛ در حالی که این نرخ در میان شهروندان هلندی 4/6% برآورد گردیده است.

2. به اذعان گزارش وضعیت آزادی مذهبی وزارت خارجه آمریکا، مسلمانان هلند همچنان با معضلات اجتماعی و نیز نگرش منفی از سوی جامعه هلند مواجه اند و بعنوان اقلیت ناسازگار و غیرخودی محسوب می شوند. در رأس این جریان، سیاستمداران حزب آزادی از جمله خیرت ویلدرز قرار دارند که معتقدند مسلمانان با ارزش ها و سنت های هلند ناسازگار بوده و تأکید و تلاش خود را معطوف مقابله با "اسلامی شدن" هلند و سایر جوامع غربی نمودند.

3. در کارنامه اقدامات ضد اسلامی حزب راست گرای افراطی آزادی، اهانت به قرآن کریم بصورت مقایسه آن با کتاب "نبرد من" هیتلر، فاشیستی خواندن دین اسلام و درخواست افزایش مالیات بر فروش البسه اسلامی از جمله روسری وجود دارد. همچنین رهبر این حزب در زمره معروفترین سیاستمداران هلندی محسوب می شود که معتقدند اسلام "منادی خشونت و نفرت" است و بنا به گفته وی، اسلام بزرگترین معضل جهانی است.

4. در سایه اقدامات اسلام ستیزانه و تبعیض های گسترده علیه مسلمانان جامعه هلند، بخشی از مسلمانان این کشور در اقدامی واکنشی که ناشی از احساس سرخوردگی و دلزدگی از این کشور است، به تدریج جذب گروه های اسلامی تندرو شده اند که این مسئله در آینده می تواند به یکی از منابع مهم تهدید امنیتی این کشور بدل شود. طبق برآورد سازمان های اطلاعاتی غربی، تاکنون حدود 160 مسلمان هلندی به گروه‌های مسلح همچون داعش پیوسته اند که بازگشت آنان می تواند برای این کشور اسلام ستیز، مسئله ساز گردد.

   تهیه و تنظیم: معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر- مرکز پایش


فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.