وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

روزنامه اتریشی: غرب نباید در برابر نقض حقوق بشر در بحرین سکوت کند

یک روزنامه اتریشی با انتشار مطلبی با عنوان «دولت جزیره‌ای فراموش شده؛ توپ پینگ پونگ در منطقه»، نسبت به سکوت معنادار جهان غرب در قبال نقض فاحش حقوق بشر در بحرین انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، در مقاله روزنامه وینر زایتونگدر به دستگیری، شلاق زدن و شکنجه اکثریت شیعی مخالف دولت بحرین اشاره شده و این پرسش را مطرح کرده که چرا رسانه‌های غربی چیزی در این باره که در بحرین چه می‌گذرد، نمی‌نویسند؟ متاسفانه سکوت غرب نسبت به دستگیری‌های به عمل آمده از سوی رهبران سنی این کشور واقع در خلیج فارس که بازوی دراز شده عربستان سعودی محسوب می‌شود، ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است. اکثریت جمعیت شیعه این کشور حالت توپ پینگ‌پونگ را پیدا کرده است. حکومت آنجا سلطنتی است و بر 33 جزیره تسلط دارد. خاندان الخلیفه حاکم آن کشور است.

خاندان الخلیفه روابط تنگاتنگی با عربستان سعودی دارد و سیاست داخلی و خارجی خود را با آن کشور منطبق کرده است. همه رسانه‌های داخلی با مجوز ریاض کار و فعالیت می‌کنند. روزنامه نگاران مخالف با خطر زندگی می کنند. بیشتر آنها به عنوان مخالف رژیم در زندان بسر می برند از جمله وبلاگ نویسان جوان. در غرب چیزهای زیادی در این باره نوشته نمی شد؛ زیرا اکثر رسانه‌ها در دست شیخ های قطر و عربستان سعودی هستند.

داعش روز به روز در بحرین نفوذ بیشتری پیدا می‌کند، این واقعیت با سکوت خاندان سلطنتی مواجه شده است. گاهی سربازان بحرینی هم در بین داعش مشاهده می‌شوند. واقعیت این است که جمعیت مناطق شرقی عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که با بحرین مرز مشترک دارد. این امر باعث نگرانی بیشتر عربستان است. به همین دلیل هر بار که تظاهراتی بر پا می شود، ایران را متهم به ایجاد ناآرامی و دخالت در امور داخلی بحرین می کنند. در این فاصله رهبر شیعیان بحرین شیخ علی سلمان از چند هفته قبل در بازداشت بسر می برد؛ زیرا وی انتخابات نوامبر را غیرقانونی اعلام کرده است. حتی آمریکا هم با ملایمت زیاد به قدرتمندان یادآوری کرده که دستگیری و ایجاد تشنج در این کشور جزیره‌ای ممکن است عواقب ناگواری در برداشته باشد،

ولی هشدار آنها بی‌نتیجه مانده است. جر و بحث روزانه بین شیعیان و اقلیت سنی صاحب قدرت همچنان ادامه دارد. طبقه مرفه و بالای سنی، نه تنها اهرم قدرت را کاملا در دست دارد، بلکه اداره درآمدهای سرشار نفتی را نیز عهده‌دار است. مردم عادی باید تاوان این اختلاف‌ها را بپردازند.

کشورهای غربی برخلاف سوریه و عراق، به نقض حقوق بشر و حقوق زنان و شکنجه‌های اعمال شده در بحرین توجهی ندارند. عربستان سعودی تا زمانی که منابع نفت در دست بحرینی‌ها بماند راضی است و آمریکا هم علاقه‌ای به تغییر رژیم ندارد؛ زیرا پایگاه ناوگان پنجم آمریکا که رفت و آمد نفتکش ها را در خلیج فارس کنترل می کند در بحرین مستقر است. اگر دولت خیلی زود به خواست های مردم توجه نکند در این صورت شعله‌های آتش فراگیر با عواقب غیرقابل پیش‌بینی در آینده آنجا را در برخواهد گرفت.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.