وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

رفتارهای نامناسب اجتماعی محرک خشونت در جامعه

اضطراب،افسردگی،عدم اعتماد و باور به سیستم‌های حمایت گرایانه‌ای شهری از پیامد‌های خشونت در جامعه است.

 محسن رازافشار روانپزشک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به علل ایجاد خشونت در جامعه اظهار کرد: در ابتدا  باید به تعریف صحیح از خشونت در جامعه بپردازیم تا با درک صحیح و مناسب از این مقوله به عوامل ایجاد و راه کارهای مناسب دست پیدا کنیم.
 
وی افزود: تمامی رفتارهای تهاجمی و رفتارهایی که فرد به فرد و دیگران و یا هر شی آسیب می‌رساند نوعی خشونت محسوب خواهد شد.
 
رازافشار گفت: نوجوانی که دارای سیستم ارزشی مناسب در خانواده هستند در جامعه سلامت روانی و رفتاری مناسب  دارند.
 
رازافشار تأکید کرد: اگر نوجوانان در مدرسه نیز سیستم ارزشی مناسب را بیاموزند هرگز دست به خشونت نمی‌زنند.
 
این روانپزشک ادامه داد : محیط‌های اجتماعی اکثر پدیده‌های خشونت را افزایش می‌دهند و رادیو و تلویزیون نیز این امر را در مواردی تشدید می‌کند.
 
وی تصریح کرد: در برنامه‌ها، مسابقات ورزشی و شبکه‌های اجتماعی حرف‌های نامناسب زیادی زده می‌شود یا رفتارها و کشمکش‌ها نشان می‌دهد که خود نوعی موجب بروز خشونت در جامعه می‌شود.
 
رازافشار در مورد جلوگیری از ایجاد خشونت تأکید کرد:در ساختار دوست و حاکمیت پدیده‌های وجود دارد که خشونت را گسترش می‌دهد و در واقع ساختارهای اجتماعی خود زمینه‌ساز اصلی خشونت هستند.
 
این روانپزشک ادامه داد: حاکمیت و سیستم‌های اجتماعی باید جمع شوند و کارهای عظیم فرهنگی انجام بدهند تا بتوانند خشونت افراد را کاهش بدهند.
 
رازافشار در خصوص تغییر ساختارهای اجتماعی گفت: اگر در خانواده هم چیز با سیستم ارزشی متناسب باشد، نوجوانی که وارد اجتماع می‌شود هیچ‌گونه مشکلی در برخورد با افراد جامعه ندارد.
 
این روانپزشک تاکید کرد: مشکلات اقتصادی افراد را ناتوان نمی‌کند بلکه مشکلات اجتماعی زمینه‌ساز ایجاد خشونت است و دولت باید با راه کارهای مناسب مشکلاتی اجتماعی را برطرف کند.
 
وی خاطرنشان کرد: عدم نشان دادن مهرورزی در سطح جامعه و تلویزیون می‌تواند عاملی برای ایجاد خشونت باشد و رسانه‌ای ملی باید راه‌های مناسبی را برای نشان دادن مهرورزی ایجاد کند.
 
وی در پایان گفت: خشونت یک پدیده مجرد نیست بلکه یک پدیده وابسته به شرایط اجتماعی است.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.