وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

نقض گسترده حقوق مسلمانان و اقلیت ها در اتحادیه اروپا

گویا قوانین اروپایی هنوز مسلمانان را در دایره حقوق بشر قرار نداده و نگاه گزینشی این قوانین، حوادث دردناکی را از این نوع نژادپرستی به همراه داشته است.

پایش  - در حالی که کشورهای غربی هر روز اتهامات جدیدی را در خصوص نقض حقوق بشر علیه کشورهای مستقل جهان مطرح می کنند، گویا قوانین اروپایی هنوز مسلمانان را در دایره حقوق بشر قرار نداده و نگاه گزینشی این قوانین، حوادث دردناکی را از این نوع نژادپرستی به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در حالی که کشورهای غربی هر روز اتهامات جدیدی را در خصوص نقض حقوق بشر علیه کشورهای مستقل جهان مطرح می کنند، گویا قوانین اروپایی هنوز مسلمانان را در دایره حقوق بشر قرار نداده و نگاه گزینشی این قوانین، حوادث دردناکی را از این نوع نژادپرستی به همراه داشته است. غرب همواره در شعارهای خود به احترام به حقوق اقلیت ها، آزادی مذهب، و زندگی مسالمت آمیز همه ملیت ها در کنار هم تأکید می کند، اما با این وجود هر روز شاهد نقض حقوق اقلیت ها بویژه مسلمانان بواسطه تصویب قوانین متعارض با عقاید آنان مانند منع حجاب در مراکز آموزشی، تعرض به اماکن مقدسه آنان مانند مساجد، آزار و اذیت، و بازداشت های خودسرانه و غیره هستیم که نتیجه بی توجهی و اقدام عامدانه دولت ها در نقض حقوق اقلیت ها می باشد.

روزنامه "دیلی صبا" ترکیه در تاریخ 27 دسامبر 2014، طی گزارشی به بررسی افزایش اسلام هراسی و بیگانه هراسی در کشورهای اتحادیه اروپا پرداخته است. در این گزارش آمده است: اتحادیه اروپا تعهد خود را در احترام به آزادی و حقوق بشر گروه های اقلیت بر مبنای نژاد، مذهب، و قومیت نادیده گرفته است و هیچ گونه تحریم و مجازاتی را برای متوقف نمودن فعالیت های تنفربرانگیز نسبت به جامعه مسلمانان در کشورهای مختلف اروپا انجام نمی دهد. افزایش فاجعه بار اسلام هراسی و بیگانه هراسی در سراسر اتحادیه اروپا، حاکی از نابودی ماهیت چندفرهنگی و کثرت گرای این اتحادیه می باشد.

     گزارش مذکور تأکید می کند: احترام به حقوق بشر، آزادی های بنیادین و دموکراسی از جمله اصولی بودند که قرار بود اتحادیه اروپا بر مبنای آنها بنا نهاده شود و این اصول برای تمام دولت های عضو مشترک باشد. همچنین اتحادیه اروپا بیگانه هراسی را هم بعنوان نقض حقوق بشر و هم قوانین اصلی اتحادیه اروپا در نظر گرفته و مجموعه قوانینی را نیز برای مقابله با اشکال و علائم مختلف تبعیض نژادی و همچنین بیگانه هراسی در سال 2008 تدوین کرده است. لذا، کمیسیون اروپایی می بایست از نزدیک اجرای قوانین اتحادیه اروپا را درخصوص نژاد پرستی و بیگانه هراسی در سطوح ملی نظارت کند. بر اساس "معاهده اتحادیه اروپا[1]"، هرگونه اقدام به تحریک عمومی به منظور خشونت و ایجاد تنفر بر مبنای مذهب، نژاد و ملیت می بایست برابر قوانین حقوق جزایی مجازات گردد.

     پرداختن به شکست موضع کثرت گرای اتحادیه اروپا در سطح ملی، بخش دیگری از این گزارش است که عنوان می کند این وضعیت را می توان از سخنان آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان دریافت که در سال 2010 اظهار نمود: "سیاست های «چند فرهنگی» شکست خورده است". همچنین با اشاره به اینکه تعداد حملات جهت دار به مساجد افزایش یافته و تظاهرات های بزرگی علیه مسلمانان بویژه در آلمان رخ داده است، می افزاید: تظاهرات ضد مسلمانان، از نشانه های تجدید حیات جناح تندرو راست افراطی است که آتش تنفر نسبت به جامعه مسلمانان را شعله ور نموده است.

     افزایش حملات به مساجد در اروپا به ویژه کشور سوئد، مثال بارزی از افزایش خشونت علیه اقلیت مسلمانان و نقض حقوق آنان است که در این گزارش به آن پرداخته شده است. تنها ظرف هفته منتهی به سال 2015، سه مسجد در کشور سوئد توسط افراد تندرو و نژادپرستان به آتش کشیده شده است. در صبح اولین روز سال 2015 میلادی، مسجدی در شهر "اوپسالا (Uppsala)" هدف حمله کوکتل‌ مولوتوف قرار گرفت و شعارهای نژادپرستانه بر دیوارهای آن نوشته شد. هفته پیش از آن نیز دو حمله مشابه انجام شده بود. در حمله اول در ۲۵ دسامبر ، به درون  مسجدی در "اسکیلستونا (Eskilstuna)" در شرق استکهلم بمب بنزینی پرتاب می گردد که طی آن ۵ نفر مجروح شدند. در زمان حادثه، ۲۰ نفر از جمله زنان و کودکان در مسجد بودند. حمله دوم نیز به مسجدی در شهر "اسلو" در جنوب سوئد صورت می گیرد که منجر به آسیب شدید به مسجد می گردد. در پاییز گذشته، همین مسجد تحت حمله خرابکارانه دیگری قرار گرفته بود. طی یکسال گذشته حداقل ۱۰ حمله به مساجد سوئدی گزارش شده است.

    براساس بخش پایانی گزارش فوق، عدم توجه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو در رسیدگی به حقوق اقلیت ها، به همراه بحران بدهی و وضعیت نابسامان اقتصادی، موجب گسترش دشمنی و کینه نسبت به مسلمانان شده که چنین وضعیتی سبب نقض حقوق و آزادی اقلیت ها شده است. بدون شک، سهل انگاری، بی توجهی و حتی برخی سیاست های برنامه ریزی شده اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، سبب نقض حقوق و آزادی مسلمانان در اروپا شده است.

 ملاحظات

    1. قوانین اتحادیه اروپا درخصوص احترام به حقوق اقلیت ها شعاری بیش نیست؛ چرا که در بسیاری از موارد کشورهای اروپایی برخلاف قوانین صریح اتحادیه اروپا، اقدامات تحریک آمیزی را انجام می دهند که منجر به تحقیر و افزایش تنفر نسبت به مسلمانان می شود. سران برخی از کشورهای اروپایی بارها مسلمانان و کشورهای مسلمان را تروریست و یا حامی تروریست خوانده و آنان را خشونت طلب، محور شرارت و تهدید برای صلح و امنیت معرفی نموده اند.
    2. "محمد خراکی"، سخنگوی جامعه مسلمانان سوئد در بزرگترین تظاهرات در استکهلم، پایتخت این کشور در تاریخ 13/10/93 گفت: ما می خواهیم این پیام را منتقل کنیم که این تنها مشکل مسلمانان نیست، بلکه مشکل تمام جامعه است. این درخصوص مردمی است که از حقوق اولیه خود محرومند. همه سیاستمداران و شهروندان باید از خودشان سوال کنند که آیا این همان جامعه ای است که آنها می خواهند؟
    3. ظهور و بروز گروه های ضد مهاجرت و ضد مسلمانان از جمله اقدامات مقابله ای برای کاهش آمار مسلمانان است؛ بطوری که در آخرین مورد گروهی موسوم به پگیدا (PEGIDA) که خود را «اروپائیان میهن پرست ضد اسلامی کردن غرب» می نامند، طی تظاهراتی در برخی شهرهای آلمان خواستار مخالفت با فعالیت اسلام گرایی افراطی و حفظ فرهنگ غربی- مسیحی شدند .
    4. این رویه در فضای مجازی نیز به خوبی خودنمایی می کند، بطوری که روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی از افزایش فعالیت های ضد اسلامی نژادپرستان در شبکه های اجتماعی خبر داد و اعلام کرد: "این شبکه ها برای جلوگیری از انتشار مطالب ضد اسلامی، اقدامی انجام نمی دهند. آنچه اهمیت وقایع سوئد را دو چندان می کند، افزایش موج اسلام ستیزی در کنار گسترش تحرکات ضد مهاجرت در غرب است؛ چرا که اغلب جامعه مسلمانان در اروپا را مهاجران تشکیل می دهند و ترس از تغییر چینش مذهبی در غرب، تحرکات ضد مسلمانان را به همراه داشته است. عدم توجه به حقوق اولیه مسلمانان اروپایی از جمله امنیت شخصی و اماکن مذهبی آنها، توجه به حقوق بشر در غرب را با ابهاماتی روبرو کرده و بی توجهی به برخورد با افراد افراطی مهاجم به مسلمانان، گزینشی بودن قوانین اروپا را به خوبی نمایان می کند."
    5. به طور کلی، اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی در بسیاری از کشورهای اروپایی در کنار تبلیغات بیگانه ستیزانه بویژه تبلیغات اسلام هراسانه، منجر به ظهور و بازگشت گروه‌ها و احزاب راست افراطی و نیز احزاب پوپولیست به عرصه های سیاسی و اجتماعی در اروپا و بویژه در کشورهایی مانند فرانسه ، انگلیس، آلمان، سوئد، هلند و یونان شده است. در واقع، طی سال‌های گذشته گروه‌های راست افراطی با نوعی اقبال در کشورهای اروپایی مواجه شد‌ه‌اند و به تدریج سهم آن‌ها از قدرت در پارلمان ها و دولت‌های کشورشان افزایش یافته‌است. با توجه به اینکه شمار قابل توجهی از مهاجران در این کشورها مانند سوئد را مسلمانان تشکیل می دهند، لذا لبه تیز اقدامات و تبلیغات بیگانه هراسانه عملا متوجه مسلمانان و اماکن اسلامی مانند مساجد شده است. طبیعتا، ادامه این روند می تواند مخاطرات قابل توجهی را متوجه اقلیت مسلمان سوئد نماید و امنیت فردی و اجتماعی آنان را با تهدید فزاینده ای مواجه سازد.
    6. نتایج بررسی ها نشان می دهد که اسلام هراسی در اروپا، تقریباً به یک اندازه وجود دارد. یافته های تحقیقاتی نشان داده است که 34 تا 37 درصد از فرانسوی ها، هلندی ها، پرتغالی ها و دانمارکی ها پذیرفته اند که نسبت به مسلمانان نگرش منفی دارند. این رقم در آلمان 59 درصد می باشد. حزب آزادی هلند که توسط «خیرت ویلدرز» رهبری می شود، سعی می کند که مهاجرت از کشورهای مسلمان را محدود کند، برای زنانی که محجبه هستند مالیات ببندد و انتشار قرآن و ساخت مساجد در این کشور را ممنوع کند.

تهیه و تنظیم: معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر- مرکز پایش

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.