وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

عربستان و امارات کشورهایی که نقض حقوق‌بشر در آنها هرگز دیده نمی‌شود

گزارش‌‌های حقوق بشری تاکید می‌کنند، کشورهایی همانند عربستان سعودی و امارات به لطف هم پیمانی با آمریکا در راس کشورهای نقض کننده حقوق بشر در جهان هستند که این نقض‌ها هیچ‌گاه در آنها مشاهده یا بازتاب‌ داده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و همچنین عربستان سعودی از جمله کشورهایی هستند که با وجود نقض گسترده حقوق بشر در آنها، اما نه تنها هیچ‌گاه بازخواست نشده‌اند، بلکه این نقض‌ها در این کشورها هیچ‌گاه در عرصه بین المللی بازتاب داده نشده‌اند.

این نکته‌ای است که بسیاری از موسسات و سازمان‌های فعال در عرصه حقوق بشری مانند «عفو بین الملل» بر آن تاکید دارند و همواره در گزارش‌های خود بر این موضوع تاکید داشته‌اند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جمله 5 کشور نقض کننده حقوق بشر در کنار کشورهای آذربایجان و اتیوپی و ویتنام هستند که هیچ گاه مورد انتقاد و محکومیت بین المللی قرار نگرفته‌اند.

به گونه‌ای که از این کشورها تحت عنوان «کشورهای فراموش شده» و «رژیم‌های مستبد» یاد شده که نقض حقوق بشر در آنها محکوم نشده و یا مورد انتقاد قرار نگرفته است و عربستان سعودی با نظام سلطنتی ارتجاعی خود در راس این کشورها قرار دارد.

این گزارش‌ها تاکید دارند، یکی از مهمترین دلایل عدم توجه به نقض حقوق بشر در کشوری همانند عربستان سعودی هم پیمانی این کشور با آمریکاست، چون اگر غیر از این بود، اجازه ارسال نیروی نظامی برای سرکوب اعتراض‌های مردمی در کشور دیگر – بحرین – را نمی‌داد یا دست‌کم آن را محکوم می‌کرد. همچنین هیچ اقدامی جهت متوقف کردن دخالت‌های آشکار این کشور در مصر و براندازی نظام اخوانی‌ها و روی کار آوردن هم پیمانانش در این کشور نکرد.

در خصوص امارات متحده عربی نیز تصریح شده است، این کشور درحالی به یکی از کانون‌های جذب نیروی کار خارجی در منطقه خاورمیانه تبدیل شده که نقض حقوق بشر این نیروها در آن بیداد و می‌کند و امارات همواره تلاش کرده این نقض‌ها را پنهان یا کتمان کند.

گزارش‌های حقوق بشری منتشر شده درباره امارات تاکید می‌کنند که حاکمان این کشور به شکلی هدفمند اتباع خارجی مقیم این کشور را پس از سلب تابعیت از کشور بیرون می‌کند، در حالی‌که نظارت و کنترل شدیدی بر مطبوعات و رسانه‌های این کشور دارد و امکان برگزاری هرگونه انتخابات آزاد یا فعالیت معارضان سیاسی را از بین برده است، اما هیچ‌گاه مورد انتقاد و محکومیت قرار نگرفته است و مهمترین دلیل آن وجود پایگاه نظامی اصلی آمریکا در حملاتش علیه القاعده در افغانستان و هم اکنون داعش در این کشور است.

بنابراین باید تاکید کرد که گسترش و توسعه روابط اقتصادی و نظامی با آمریکا یکی از مهمترین راه‌های فرار از انتقادات و محکومیت‌های بین المللی بخاطر ادامه نقض حقوق بشر و سرکوب‌های داخلی است، به عنوان مثال در امارات 85 فعال سیاسی در بازداشت بسر می‌برند، چون تنها خواسته آنها اصلاحات سیاسی است. اغلب این افراد پس از محاکمه‌های سیاسی به 3 تا 10 سال به زندان محکوم شده‌اند.

در حالی‌که اوضاع در عربستان اسفبارتر است، چون هیچ آماری رسمی درباره تعداد زندانیان آزادی بیان در این کشور وجود ندارد، اما «سعد الفقیه»، فعال سیاسی معارض عربستانی و رئیس جنبش اصلاح این کشور آوریل گذشته از وجود 25 تا 30 هزار زندانی سیاسی و آزادی بیان در عربستان خبر داد.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.