وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

حقیقت پور: ادعاهای حقوق بشری آمریکا نخ‌نما شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از ادعاهای دروغین حقوق بشری آمریکا گفت حنای سیاست‌های واشنگتن در دنیا دیگر رنگی ندارد.

به گزارش فارس، منصور حقیقت‌پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به بیانیه اخیر وزارت امور خارجه آمریکا که مسافرت شهروندانش به ایران را همراه با ریسک عنوان و جمهوری اسلامی را متهم به سرکوب اقلیت‌های مذهبی کرده است، گفت: آمریکا باید قصه نقض گسترده سیاهپوستان در ایالات متحده و اعتراضات آنان به دلیل تضییع حقوقشان را جمع کرده و بعد حرف دیگری را بزند.

وی با تاکید بر اینکه حرف‌های حقوق بشری آمریکایی‌ها در دنیا نخ‌نما شده است، افزود: دنیا به خوبی ایالات متحده و دولتمردان آمریکایی را به دروغگویی می‌شناسد، چون به وضوح دیده است که حقوق شهروندان رنگین‌پوست و سیاهپوست آمریکایی به راحتی زیر پا گذاشته می‌شود، در حالی که مسئولان آمریکایی به دنبال دخالت در دیگر کشورها هستند.

حقیقت‌پور اظهار داشت: ایالات متحده به راحتی سیاهپوستان را تحت فشار قرار داده و آنها را می‌کشد و بعد نگران اقلیت‌های دیگر کشورها است، در حالی که منافع استکباری پشت سر این قضایا وجود دارد و هیچگاه نگرانی بابت تضییع حقوق بشر ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شهروندان آمریکایی از عدم امنیت در کشور خود در هراس هستند، زیرا پلیس این کشور به راحتی مردم آمریکا را می‌کشد و اعلام می‌کند که باز هم این کار را تکرار خواهم کرد، در حالی که آنها با وقاحت تمام دولت ایران را متهم به ناامنی می‌کنند و چشم خود را بر روی عدم امنیت در ایالات متحده بسته‌اند.

نماینده مردم اردبیل، نمین،‌ نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیل تردد جهانگردان خارجی آن هم با قطار به ایران برای گشت و گذار نشان از امنیت بالای ایران دارد و این توریست‌های خارجی جز ادب،‌ مهربانی و لطف از مردم متمدن ایران چیزی را ندیده‌اند.

حقیقت‌پور دولتمردان آمریکایی را گاوچران خواند و افزود: تمدنی در آمریکا جز گاوچرانی وجود ندارد و این کشور حق ندارد در مورد کشوری که 7 هزار سال تمدن دارد اینگونه صحبت کند. زیرا عده‌ای چاقوکش و اسلحه به دست در آمریکا حکومت‌داری می‌کنند در حالی که در ایران منشور احترام به حقوق انسان‌ها در آئین نیاکان و در دین مبین اسلام از قرن‌ها پیش وجود داشته است. پس نباید سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی حرف مزخرفی را بر زبان خود جاری کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: سیاست‌های استعماری آمریکا در منطقه باعث شده که 130 هزار نفر در سوریه ظرف چند سال گذشته کشته شوند ضمن اینکه وقتی عروسی مردم افغانستان و پاکستان با حملات پهپادهای آمریکایی به خاک و خون کشیده می‌شود، کسی نگران حقوق بشر این مردم نیست.

وی افزود: بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده سخیفانه است و حنای سیاست‌های آمریکا در دنیا دیگر رنگی ندارد.

حقیقت‌پور به مذاکرات هسته‌ای که در حال حاضر در ژنو در جریان است اشاره و خاطرنشان کرد:‌اظهارات دخالت‌آمیز آمریکایی‌ها درباره مسائل ایران برای فشار و بمباران تبلیغاتی به منظور کسب منافع بیشتر در مذاکرات است و آنها تصوری اشتباه دارند که می‌توانند با این فشارها ایران را از حقوق هسته‌ای خود محروم کنند و باید بدانند که ملت ایران محکم‌تر از قبل از حقوق خود دفاع خواهد کرد و ما حربه‌های آنها را به خوبی می‌شناسیم.

وی در پایان آمریکا را کشوری بی‌ریشه و غیرقابل اعتماد و جسور و فضول در کار دیگر کشورها دانست و تصریح کرد: فشارها و اقدامات آمریکایی‌ها برای مردم ایران کاملا عادی است و این فشارها هیچ اثری بر حقوق ملت ما نخواهد داشت.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.