وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

ترانسفر تروریست از اروپا به ترکیه و بالعکس!

تروریستها همچنان آزادانه از ترکیه به صفوف داعش ملحق می شوند این در حالی است که اردوغان ژست ضد تروریستی به خود گرفته و حتی در تظاهرات پاریس حضور می یابد و خود را در صف مقدم مبارزین ترور قرار می دهد.

تروریستها همچنان آزادانه از ترکیه به صفوف داعش ملحق می شوند این در حالی است که اردوغان ژست ضد تروریستی به خود گرفته و حتی در تظاهرات پاریس حضور می یابد و خود را در صف مقدم مبارزین ترور قرار می دهد.
رفتارهای متناقض دولت ترکیه وضع گیج کننده ای ایجاد کرده است. اردوغان که هم اکنون به شدت از عدم سقوط اسد در سوریه ناخرسند است سیاست یکی به نعل یکی به میخ را در خصوص تروریست های سوریه در پیش گرفته است. از یک سو می گوید در حال مبارزه با تروریستهاست و از سوی دیگر کمک های لجستیک و انسانی از مرزهایش به تروریست های داعش و النصره می رساند.
طی روزهای گذشته حملات تروریستی در پاریس ، سران غرب را متوجه اشتباهات هولناکی که مرتکب شده اند کرد. آنها که دیر زمانی تروریستها را برای سرنگونی اسد بسیج کرده بودند اکنون شر و شرارت به خانه آنها بازگشته و موجب ایجاد نا امنی شده است.
در قبال این وضعیت، سران اروپایی هم کم کم دارد صدایشان در می آید. آنها ترک ها را در خط مقدم کمک به تروریستها می دانند اما با این حال قادر نیستند هیچ اقدام موثری برای مقابله با این موضوع پیدا کنند.

هشدار سازمان اطلاعات آلمان

اخیرا تصاویری از «حیات بومدین» زن مظنون به مشارکت در حملات اخیر پاریس را که  روز دوم ژانویه وارد  فرودگاه استانبول شد منتشر گردید. فرد همراه او یک تروریست دیگر بنام مهدی صبری است
با این حال  مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تائید کرده که «حیات بومدین» در تاریخ هشتم ژانویه وارد سوریه شده است. این زن ۲۶ ساله، با فردی بنام «امدی کولیبالی» که اخیراچهار نفر را در یک فروشگاه یهودی در پاریس کشت ارتباط دارد و  کولیبالی با برادران کواشی که مسئول حمله به شارلی ابدو شناخته می‌شوند ارتباط داشت.
این رسوایی ها برای ترکیه چیز تازه ای نیست. تروریستها ترکیه را دوست خود می دانند و خیلی راحت به این کشور رفت و آمد می کنند. اما دولت های غربی هم آستانه صبرشان در حال تمام شدن است. اخیرا رییس سازمان اطلاعات داخلی آلمان از ترکیه خواست برای جلوگیری از ورود افراط‌گرایان از طریق خاک این کشور به سوریه برای پیوستن به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اقدامات بیشتری انجام دهد.
این موضوع که ترکیه گذرگاه تروریستها برای پیوستن به داعش است نکته ای است که محافل اطلاعاتی غرب به خوبی به آن واقف هستند و تردیدی در آن ندارند.  
هانس- گئورگ ماسن، رییس سازمان اطلاعات داخلی آلمان در این باره گفت: ترکیه یک کشور کلیدی است زیرا بالغ بر 90 درصد از افراط گرایان از طریق خاک این کشور به عراق و سوریه سفر کرده‌اند. یک شبکه تلویزیونی در حوزه اتحادیه اروپا اذعان کرد که ترکیه در حال ایفای نقش کلیدی برای ترانسفر تروریستهای بی نام و نشان از اروپا به داخل سوریه است.   
این شبکه تلویزیونی با اشاره به هشدار های رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان  به این نکته اشاره کرد که  اگرچه بخشی از تلاش‌ها به منظور جلوگیری از رفتن افراط گرایان به سوریه موفقیت آمیز بوده، اما تعداد کسانی که به این کشور رفته‌اند همچنان بسیار بالا است بنابراین هرچه بیشتر لازم است که ترک‌ها اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از ورود آن‌ها اتخاذ کنند.

ترک ها همچنان انکار می کنند !

در قبال این اتهامات ، ترک ها فقط دست پیش را می گیرند و کماکان همان ژست ضد تروریستی را به خود می گیرند.احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه پس از آنکه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در برلین دیدار کرد، گفت که این مساله که ترکیه اقدامات چندانی علیه تروریسم انجام نداده درست نیست و ترکیه مقصر فرار یکی از متهمان حوادث تروریستی پاریس به سوریه نیست.
داوود اوغلو حتی مدعی شد : ما هر سفر توریستی به ترکیه را کنترل می کنیم  و سرویس های اطلاعاتی ما به شدت مراقب هستند که اتفاق بدی روی ندهد.
با وجود این ادعاها ترکیه همچنان خط مقدم تروریستها برای ورود به سوریه است و حتی برخی گزارشها حاکی از همکاری عوامل فرودگاهی این کشور با تروریستها و اتصال آنها به افرادی است که از راه های امن تروریستها را به داخل خاک سوریه می برند. با این حساب می توان گفت که مشکل اصلی غرب با اشاعه تروریسم و بازگشت آن به اروپا دولت ترکیه است که اسباب و مقدمات نقل و انتقال تروریسم از اروپا به ترکیه و بالعکس را فراهم می کند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.