وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

بزرگ‌ترین تروریست قرن در راهپیمایی پاریس

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در راهپیمایی "اتحاد" پاریس به فاصله یک نفر (رئیس جمهور سودان جنوبی) در صف اول رهبران شرکت کننده در این مراسم ایستاد

باوجود اینکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در راهپیمایی "اتحاد" پاریس به فاصله یک نفر (رئیس جمهور سودان جنوبی) در صف اول رهبران شرکت کننده در این مراسم ایستاد و به گونه ای وانمود کرد که انگار رخدادهای امنیتی پاریس یخ های روابط دو طرف را آب کرده است اما اطلاعات منتشره حاکی از بروز تنش های جدید در روابط میان دو طرف در جریان این مراسم است.

طبق این اطلاعات ابتدا فرانسو اولاند با درخواست نتانیاهو برای شرکت در مراسم راهپیمایی "اتحاد" مخالفت کرده اما بعد از آنکه با اصرار و پافشاری وی مواجه شده برای ایجاد موازنه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان را نیز به این مراسم دعوت کرده است. با این‌حال در عین مراسم نیز تنش به صورت دیگر خود را نشان داده به گونه ای که نتانیاهو با وجود اینکه تلاش می کند قبل از دیگران خود را به اتوبوسی (که قرار بود مقامات را از کاخ الیزه به مراسم راهپیمایی انتقال دهد) برساند جا می ماند.

همچنین فرانسوا اولاند هنگامی که نتانیاهو می خواهد در کنیسه یهودیان سخنرانی کند، آنجا را ترک می کند. حال سوال این است که چه عواملی موجب شده اولاند یک چنین برخوردی با نتانیاهو داشته باشد؟ هر چند پاسخ این سوال به‌درستی مشخص نیست اما یک چیز معلوم است و آن اینکه قاعدتا باید کاری از نتانیاهو و رژیم صهیونیستی سرزده باشد که باعث ناخرسندی اولاند شود و وی را به چنین رفتارهایی در برابر نتانیاهو وادار کند.

اما این چه کاری است که اولاند را تا این حد از نتانیاهو رنجور، دل زده و فراری کرده است؟ سه احتمال را می توان در این زمینه مطرح کرد که دو مورد آن به فرصت طلبی ها و سوء استفاده های رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو از وقایع امنیتی اخیر پاریس و یک مورد دیگر آن به نقش رژیم صهیونیستی در این قضایا مربوط می شود. یکی از موارد روشن فرصت طلبی های اسرائیل، تلاش نتانیاهو برای برقراری ارتباط "این همانی" بین گروههای چون القاعده و داعش با گروههای مقاومت در فلسطین است تا از این طریق هم از تشکیل دولت فلسطینی جلوگیری کند و هم اینکه در پوشش مبارزه با تروریسم به سرکوب گروههای مقاومت در فلسطین اقدام کند و در عین حال زمینه را برای تشکیل دولت خالص یهودی از طریق اخراج بیش از یک میلیون و ششصد هزار عرب فلسطینی از فلسطین اشغالی فراهم کند که همه این اقدامات در تناقض آشکار با رویکرد جدید اتحادیه اروپا در قبال بحران فلسطین دارد که از یکسو از تشکیل دولت فلسطینی در چارچوب از سرگیری مذاکرات سازش حمایت می کند و از دیگر سو حماس را از فهرست گروههای تروریستی خارج کرده تا زمینه برای مذاکره با این گروه در آینده فراهم شود.

از دیگر موارد فرصت طلبی و سوء استفاده تل آویو از رخدادهای امنیتی پاریس تلاش گسترده رژیم صهیونیستی برای انتقال یهودیان فرانسه به فلسطین اشغالی ازطریق ناامن نشان دادن این کشور برای یهودیان است که این به منزله زیر سوال بردن توان و کارایی نهادهای امنیتی فرانسه است. اما مورد سوم که از دو مورد قبلی مهم تر و حساس تر است به احتمال نقش رژیم صهیونیستی در حوادث امنیتی اخیر و چند هفته پیش از آن بر می گردد که به صورت حملات کور به عابران توسط چند خودرو صورت گرفت.

آنچه این احتمال را تقویت می کند این است که اولا همه این حوادث امنیتی بلافاصله بعد از اقدام پارلمان فرانسه در تصویب نمادین قانون شناسایی دولت فلسطینی و رای مثبت دولت فرانسه به قطعنامه تشکیل دولت فلسطینی در شورای امنیت سازمان ملل روی داد که هر دو مورد خشم رژیم صهیونیستی را برانگیخت و بر همین اساس احتمال تلافی جویانه بودن رخدادهای امنیتی پاریس را قوت می بخشد.

دوم اینکه فرصت سازی و بهره برداری های که این رژیم بلافاصله بعد از این رخدادها به‌عمل‌آورد و یا در آینده می خواهد محقق سازد، نمی تواند نتیجه یک تصمیم آنی باشد. برهمین اساس این احتمال قوت می گیرد که این بهره برداری ها نتیجه مستقیم این رخدادها بوده که نمی تواند تصادفی باشد.

سوم اینکه پیش از این نیز نقش سرویس های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی در حملات 11 سپتامبر سال 2001 امریکا و دستکاری اطلاعات مربوط به سلاح های کشتار جمعی رژیم بعثی صدام آشکار شده بود که آثار و پیامدهای هر دو مورد هر چند هزینه های سنگینی برای امریکا ایجاد کرد اما آثار و پیامدهای آن به نفع رژیم صهیونیستی تمام شد و شبیه سازی که در برخی از رسانه ها میان رخدادهای امنیتی پاریس و حملات 11 سپتامبر امریکا صورت گرفت از این جهت قابل توجه است.

حال سوالی که در این خصوص باقی می ماند این است که با توجه به آشکار شدن نقش رژیم صهیونیستی در رخدادهای امنیتی پاریس آیا این کشور و دیگر کشورهای اروپایی به اقدام متقابل علیه این رژیم دست خواهند زد و یا اینکه چشم خود را به آن خواهند بست و حداکثر همانند اولاند به قهر و برخورد سرد با نتانیاهو بسنده خواهند کرد؟
 احمد کاظم زاده

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.