وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

پیامدهای تروریست پروری

آنچه که در جهان امروز در پس پرده مبارزه با تروریسم اتفاق می افتد تنها بازی با عناصر قدرت به منظور حفظ برتری امریکا و رسیدن به مقاصد سیاسی است


هنوز برخی از تحلیل گران کاخ سفید و اتحادیه اروپا به این حقیقت نرسیده اند که جامعه بشری همچون یک بدن است که اگر در عضوی از آن آسیبی به وجود بیاید عوارض این آسیب دیر یا زود به اشکال مختلف به سایر بخش های بدن سرایت می کند.

زمانی که آژانس های استخدام آموزش تروریست با حمایت آمریکایی ها و البته پشتیانی کشورهای اروپایی با سرعت هر چه تمام تر مشغول جذب و اعزام جنگجو به سوریه و عراق بودند گمان نمی کردند که این پدیده منحوس زمانی دامنگیر خودشان خواهد شد و یا شاید می دانستند ولی برای جان هموطنان خود نیز ارزشی قائل نبودند.

 آژانس های جذب و استخدام جنگجویان بین المللی معمولا طعمه ها و افراد مورد نیاز خود را از بین افرادی انتخاب میکنند که به لحاظ خلق و خوی از پتانسیل ویژه ای برای خشونت ورزی و ارتکاب اعمال خشونت بار برخوردارند این افراد در جوامع مختلف به نسبت های مختلف وجود دارند تنها کاری که این اژانس ها انجام میدهند  شناسایی و ارائه اموزش های مقدماتی و سپس اعزام انها به مناطق مختلف است .

نوعا این اشخاص جنگ را به خاطر جنگ می خواهند و هیچ هدف مشخصی را از حضور در محورهای جنگی دنبال نمی کنند سبوعانه ترین و وحشیانه ترین اعمال از جمله بریدن اعضای بدن و شکنجه های بی رحمانه و گروگان گیری غالبا توسط این اشخاص انجام می شود

در هفته گذشته شاهد بودیم که به دفتر یک نشریه که گفته میشود کاریکاتور های توهین آمیز منتشر کرده اند حمله شد در جریان این حمله تعدادی کشته و زخمی شده اند و رسانه های جهان با اشتیاق هر چه تمام تر به پرداختن به حواشی این حادثه مشغول هستند .

گمانه زنی ها و روایت های مختلف مطرح می شود و هر لحظه که می گذرد اندکی بر استرس و احساس نا امنی مردم در اروپا و امریکا افزوده میشود چرا که زمزمه هایی نیز از کشیده شدن دامنه این قبیل حوادث به امریکا به گوش می رسد .

ولی انچه که در لابلای اخبار و گزارش ها به چشم نمی خورد پرداختن به همان نکته انحرافی قضیه و پرداختن به این سوال اساسی است که تروریست ها با هزینه و با طراحی چه کسانی با الفبای ادمکشی و فعالیت های خشونت امیز اشنا می شوند .

آیا غیر از این است که تربیت و پرورش ادم کش برای رسیدن به اهداف سیاسی محصول اتاق های فکر سازمان های اطلاعاتی امریکا و انگلیس است ؟

در هر صورت اتفاقی که در هفته گذشته در فرانسه افتاد در عین حال که باعث تاسف و تالم خاطر است ولی می تواند هشداری باشد برای کشورهایی که هم اکنون نیز تروریست پروری را در دستور کار خود دارند و از این طریق سیاست های خود را در مناطق مختلف دنیا و از جمله خاورمیانه پیگیری می کنند

بازگشت بازمانده های گروه های تروریستی به خانه هایشان امری اجتناب ناپذیر است و امکان سربه نیست کردن همه آنها عملا وجود ندارد . کشورهایی که تا دیروز برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود نسبت به این جنایات انسانی سکوت می کردند و لبخند رضایت بر لبانشان می نشست هم اکنون باید پذیرای افرادی باشند که با کوله باری از تجربه آدم کشی به میان مردم خود باز می گردند.

افرادی که با انواع سلاح های سرد و گرم آشنایی کامل دارند و قادر نیستند خشم و غضب خود را در تعامل با مردم عادی مهار کنند غالب این افراد در پرونده های خود سوابق انواع و اقسام سوء رفتار و حتی ارتکاب قتل عمد را دارا هستند و این موضوعی نیست که مردم کشورهای اروپایی و امرکایی به آسانی از سر آن بگذرند .

در پایان به این نکته اشاره میکنیم که حضور نزدیک به هشتاد هزار پلیس برای دستگیری دو عامل گروگانگیری در فرانسه کمکی به کاهش احساس نا امنی در این کشور نمی کند چرا که امروزه شاهد هستیم که عبارت مبارزه با تروریسم به شاه بیت همیشگی قدر تهای بزرگی همچون ایالات متحده امریکا  در آمده است تقریبا بر کسی پوشیده نیست که شعار مبارزه با تروریسم تنها وتنها توجیه گر تصویب میلیون ها دلار از ثروت ملت ها  برای اختصاص به خرید انواع و اقسام تسلیحات است .

و در واقع آنچه که در جهان امروز در پس پرده مبارزه با تروریسم اتفاق می افتد تنها  بازی با عناصر قدرت به منظور حفظ برتری امریکا و رسیدن به مقاصد سیاسی است و اگر چنانچه در این رهگذر افرادی نیز دستگیر و کشته شوند مهره های سوخته ای هستند که تاریخ مصرفشان به پایان رسیده است.
محمد اسماعیلی

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.