وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

ایران با دیگر کشورهای اسلامی به خاطر حمایت از حق و عدالت متفاوت است.

هیچ کشور اسلامی در حسن‌ نیت به پای ایران نمی‌رسد

«نعیم آقبیق» پژوهشگر حقوق بین‌المللی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق روابط دوستانه و محکم ایران و سوریه را موجب شکست همه نقشه‌های واشنگتن برای منطقه از ایجاد ناآرامی تا طرح‌های تجزیه‌طلبانه دانست.

وی همکاری گسترده کشورش با تهران را طبیعی دانست و گفت: ایران با دیگر کشورهای اسلامی به خاطر حمایت‌هایش از حق و عدالت و استقلال در تصمیم‌گیری، متفاوت است.

این کارشناس سوری تصریح کرد: همکاری اقتصادی بین تهران و دمشق بر اساس حقوق بین‌المللی است که منافع ملت‌ها را مد نظر می‌گیرد و منعکس کننده سطح عالی نیک عهدی، حسن نیت و دوستی ایران با شرکای خود است، مواضع ایران در قبال دمشق کاملا روشن است و تهران همواره خواهان داشتن رابطه‌ای پویاتر با سوریه است.

آقبیق درباره سفر «رستم قاسمی» رئیس کمیته توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه به دمشق و ملاقات وی با بشار اسد گفت: ایران تنها کشور اسلامی است که نظام موسساتی واقعی و کاملی دارد بنابراین سفرهای مقامات ایران و مسئولین نهادهای این کشور به دمشق طبیعی است و این نشان می‌دهد که ایران در تعامل با شرکای خود کمک به توسعه نهادهای آنها هم برایش حائز اهمیت است نه اینکه تنها بر اساس اصول سیاسی با شرکای خود تعامل کند و بلکه بر اساس اصول فنی نیز رابطه قوی دارد.

پژوهشگر حقوق بین‌الملل سوریه افزود: طبعا سوریه وقتی با تحریم‌های اقتصادی از سوی قدرت‌های بزرگ روبروست باید به سراغ کشوری دوست و شریک خود همچون ایران برود که در جبهه‌ای مشترک با سوریه برای مبارزه با تروریسم و توطئه غربی‌ها واقع است.

اقبیق تاکید کرد: به اعتقاد من تنها برادران ایرانی ما برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری در سوریه شایسته اعتماد هستند.

وی در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس اظهار داشت: ایران در مقام قدرتی بزرگ در منطقه و دارا بودن قدرت توسعه همه بخش‌ها و نهادهای خود از جمله بهره‌مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای می‌تواند همسایگان خود را نیز بهره‌مند سازد و در عین حال خود نیز از این امر سود خواهد برد.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.