وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

گزارش شکنجه‌ها نشان از استانداردهای دوگانه آمریکا در زمینه تروریسم و افراطی‌گری است

استاد دانشگاه کلمبیای آمریکا افشای جنایات آمریکا با انتشار گزارش شکنجه‌های سنا را نشان از استانداردهای دوگانه دولت آمریکا در مواجه با مساله تروریسم و افراطی‌گری می‌داند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، انتشار گزارش روز سه‌شنبه کمیته اطلاعات سنای آمریکا از مستندات شکنجه مظنونان با بهانه مبارزه با تروریسم، دلیلی شد تا گفت‌وگویی داشته باشیم با یکی از اساتید دانشگاه های آمریکا، پروفسور «آلبرت بینیناچویلی» در حاشیه کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم و افراطی گری.

گزارش سنا که با تاخیری 4 ساله و البته با سانسور بخش‌ های زیادی، تنها 499 صفحه‌ از 6700 صفحه آن، توسط آژانس مرکزی اطلاعات این کشور منتشر شد، از شکنجه‌های غیر انسانی آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و با بهانه شناسایی عوامل حمله به برج های دو قلوی نیویورک پرده برداشت اما این تنها گوشه ای از اقدامات غیر انسانی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را نشان می دهد.

در حاشیه «کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری»‌ که در تاریخ 18 و 19 آذر ماه، در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تهران برگزار شد، گفت و گویی داشتم با پروفسور «آلبرت بینیناچویلی» از اساتید علوم سیاسی دانشگاه کلمبیای آمریکا.

آمریکا که خود مدعی دفاع از حقوق بشر است و همواره به خود اجازه می‌دهد کشورهای دیگر را با ادعای زیر پا گذاشتن حقوق بشر محکوم کند، بر اساس این گزارش در واقع بدترین ناقض حقوق بشر می‌باشد.

پروفسور «بینیناچویلی» انتشار گزارش شکنجه های آمریکا را مساله تعجب برانگیزی  ندانست و گفت انتشار این جنایات آمریکا توسط خود آمریکایی‌ها نشان از همان سیاست‌های دوگانه‌ای است که متاسفانه دولت آمریکا در مسایل مربوط به خشونت و افراطی گری و تروریسم به کار می‌برد.

وی معتقد است، از طرفی دولت آمریکا می‌بایست از موضع خود به عنوان حامی حقوق بشر پشتیبانی کند و با تهیه و افشای این اسناد، وجود این شکنجه ها را نشان می‌دهد که این اقدام آمریکا کمک می‌کند به سیستم تبلیغاتی آن تا تصویر آمریکا را به عنوان مدعی حقوق بشر در جهان موجه و راستگو نشان دهد. به عقیده وی با این وجود این اسناد هم چنان نشان از نقض حقوق بشر و حتی قانون داخلی خود آمریکاست.

این استاد دانشگاه کلمبیا ادامه داد، در زمان جنگ افغانستان، آمریکا برای مخفی نگه داشتن روش‌های غیر انسانی به کار رفته علیه مخالفینش در افغانستان دلایلی را مطرح می کرد که قوانین حقوق بشر را دور بزند؛ در مورد شکنجه ها نیز، برای دور زدن قانون آمریکا، زندانیان در خاک آمریکا زندانی نمی‌شدند بلکه به خاک متحدانش برده شده بودند.

در ادامه دیدگاه وی را در مورد زمان انتشار این گزارش جویا شدم که چرا الان و کمی پیش از روی کار آمدن جمهوری خواهان در مجلس سنا، این گزارش و با این تاخیر طولانی منتشر شده است.

پروفسور بینانچولی گفت، دو مساله مورد اهمیت است؛ یکی این که دیگر امکان مخفی کردن این گزارش وجود نداشته و زودتر از این زمان برخی افشاگری ها درباره این شکنجه‌ها شده بود بنابراین دیگر امکان مخفی کردن تمام این ماجرا نبوده است پس آمریکا مجبور شد این گزارش را منتشر کند. اما امکان دیگر این است که حزب دموکرات از این داستان به عنوان ابزاری برای مبارزات داخلی به سود خود استفاده کند.

آمریکا که خود سرآمد تبعیض و شکنجه است، مدعی از میان برداشتن تروریست های داعش با دخالت نظامی در منطقه خاورمیانه می باشد. در این باره دکتر بینیناچویلی حملات نظامی آمریکا علیه مواضع تروریست های داعش را بی تاثیر عنوان کرد. به اعتقاد وی هیچ وقت حداقل در دهه های اخیر یک مورد را نمی توان یافت که صرفا حمله نظامی و دخالت نیروی نظامی قادر باشد مشکلی را برای همیشه حل و فصل کند.

وی با اشاره به حملات و هجوم آمریکا به افغانستان و عراق و اشاره به مداخلات گسترده آمریکا در این کشورها گفت اقدامات نظامی نه تنها نتیجه ای نداشته بلکه تزلزل و خرابی های این کشورها را بیش از پیش کرده است. به نظر وی مسایل خاورمیانه مسایل پیچیده ای هستند و همه مسایل سیاسی و اعتقادی و دینی و اقتصادی با هم مطرح می باشند در نتیجه راه حل نظامی، در حل منطقه کارساز نخواهد بود و دخالت نظامی آمریکا مسایل را بدتر خواهد کرد.

در مورد مسایل داخلی آمریکا نیز از ایشان و تبعیض نژادی علیه اقلیت سیاه پوست و مصونیت قضایی برای افسران قاتل سفید پوست سوال کردم.

دکتر بینیناچویلی در پاسخ گفت که متاسفانه تبعیض نژادی در ذهن اکثریت آمریکایی ها هم چنان وجود دارد. روند تبعیض زدایی روند طولانی در آمریکا داشته اما با وجود انتخاب اوباما رییس جمهوری هم‌چنان در ذهن افراد هست.

بیش از 150 سال پیش رد زمان جنگ داخلی آمریکا تاریخ تبعیض زدایی شروع شده بود و 10 سال بعد از این جنگ که قانونا برابری نژاد در آمریکا اعلام شد اما در خیلی از ایالات آمریکا هنوز قوانین ایالتی وجود داشت که خلاف قانون دولت مرکزی آمریکا بود.

هم چنین در سال 1968 و در زمان مارتین لوتر کینگ که جنبش سیاهان امریکا را سازمان‌دهی کرد، هم‌چنان این تبعیض ها تا امروز وجود داشته است.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.