وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

مرکز حقوق بشر اروپا-مدیترانه: زنان غزه، قربانیان بی‌سر و صدای اسرائیل در جنگ اخیر بودند

بر اساس گزارش یک مرکز حقوق بشری مستقل، صدها زن در جنگ ۵۰ روزه غزه جان خود را از دست دادند که در این میان زنان باردار فاصله سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، ۶۹ درصد زنان باردار کشته‌شده را تشکیل می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز (یکشنبه) مرکز حقوق بشر اروپا-مدیترانه طی پژوهشی به فاجعه وارد شده بر زنان غزه از طرف رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر پرداخت و آمار اولیه خود در این مورد را منتشر کرد.

بنا به گزارش روزنامه «الاستقلال»، این مرکز حقوق بشری که مقر آن در ژنو قرار دارد در پژوهش خود با عنوان «نابودی بی سرو صدا» نوشت: 489 زن در جنگ اخیر غزه کشته شدند که 22 درصد از کل قربانیان هستند. 196 تن از این زنان زیر 18 سال سن داشته‌اند. 251 زن مابین سنین 18 تا 59 سال بوده‌اند و 43 رن بالاتر از 60 سال سن داشته‌اند. در این میان 3 زن معلول نیز وجود داشته‌اند که سازمان حقوق بشری مذکور کشتن آنها را نقض آشکار حقوق بشر اعلام کرده است.

تعداد زنان مجروح غزه 3532 نفر بوده است و 31 درصد کل مجروحان را تشکیل می‌دهند . هزار تن از این زنان از معلولیت‌هایی در قسمت‌های مختلف به دلیل جراحات وارد شده از جنگ رنج می‌برند. جنگ غزه صدها یتیم داشته است و 51 درصد آنها دختر هستند که 37 درصد آنها مادر و 13 درصد آنها پدر و مادر خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش جنگ غزه باعث قتل زنان باردار بسیاری شده است. زنان باردار فاصله سنی 25 تا 29 سال 69 درصد زنان باردار قربانی شده در این جنگ را تشکیل می‌دهند. بسیاری از این زنان به دلیل در دسترس نبودن بیمارستان در منزل وضع حمل کرده‌اند.تعداد زایمان‌های زودهنگام پس از جنگ غزه در مقایسه با قبل آن به دلیل ترس و وضعیت روحی نامناسب زنان 30 درصد افزایش یافته است .

در اثر این جنگ 11 هزار زن پس از از دست دادن خانه‌های خود به مراکز پناهندگی در غزه روی آرودند و در شرایط بسیار سخت قرار گرفتند. صدها تن از این شنان هنوز هم در این مراکز زندگی می‌کنند و به دلیل امکانات کم بهداشتی به بیماری‌های مختلف دچارند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.