وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

گسترش گروه های تروریستی القاعده و داعش ناشی از آلوده شدن حقوق بشر به اغراض سیاسی و ترویسم است

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در ادامه دیدارهای دوجانبه خود در ایتالیا با سناتور لوئیجی مانکونی رئیس کمیته حقوق بشر سنای این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر دکتر محمدجواد لاریجانی در این دیدار با اشاره به اینکه حقوق بشر واژه مقدسی است و در تعالیم دینی مسلمانان از جایگاه والایی برخوردار است گفت: با این همه جای تاسف است که حقوق بشر در سالهای اخیر به شدت آلوده به اغراض سیاسی شده و برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا از این واژه مقدس نهایت سوء استفاده را بعمل آورده اند.

دبیرستاد حقوق بشر کشورمان افزود: آلودگی حقوق بشر به مسائل سیاسی و اخیرا تروریسم  بیشترین ضربه را به این موضوع می زند و همانگونه که ملاحظه می کنید گسترش گروه های تروریستی چون القاعده و داعش یکی از اثرات این اختلاط است که خطرات آن برای جامعه بشری بسیار زیاد است و دو کشور ایران و ایتالیا باید نسبت به این موضوع بسیار حساس باشند .

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران دارای مختصات منحصر به فردی است که هیچ یک از کشورهای منطقه قابل قیاس با آن نیستند گفت: در منطقه ما کشورهایی هستند که کوچکترین نشانه هایی از دموکراسی، علم و پیشرفت، توسعه و حقوق شهروندی در انها نیست اما به دلیل اینکه متحدان آمریکا هستند هیچ وقت کسی متعرض آنها نمی شود.

دکتر لاریجانی ترویج حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران را موضوعی بسیار مهم و جدی دانست و گفت ده سال پیش طرح حقوق شهروندی توسط قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی ارائه و به قانون تبدیل شد و خوشبختانه با روی کار آمدن دولت آقای روحانی منشور حقوق شهروندی نیز ارائه شده است که از جایگاه رفیعی برخوردار است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به سمینار دو جانبه ایران و ایتالیا با عنوان " صیانت از حقوق بشر در نظام کیفری ایران و ایتالیا" که به مدت سه روز در شهر سیراکوزا در جزیره سیسیل برگزار شد آن را نشانه ای از جدی بودن جمهوری اسلامی ایران در مشارکت و تعامل سازنده در مسائل حقوق بشری دانست و گفت : باید مسیر گفتگو را هموار کرده و توسعه دهیم و به جای اینکه در رسانه ها با یکدیگر به چالش بپردازیم دیدگاه های خود را پشت میزهای مذاکره و رو در رو بیان کنیم.

در این دیدار سناتور مانکونی، رئیس کمیته حقوق بشر سنای ایتالیا ضمن استقبال از گسترش گفتگوهای دوجانبه و تعاملات حقوق بشری با کشورمان گفت: حقوق بشر برای ایتالیا موضوع بسیار مهمی است و به همین دلیل این کمیته وظیفه خطیری بر عهده دارد.

مانکونی گفت:  معتقدم حتی در دموکراسی های کامل و پیشرفته هم حقوق بشر نقض می شود ولی همه ما متعهد هستیم که بهترین تلاش خود را برای جلوگیری از نقض حقوق بشر به کار بگیریم.

رئیس کمیته حقوق بشر سنای ایتالیا موضوع حقوق بشر ایران را برای اتحادیه اروپا بسیار مهم دانست و گفت برای ما این موضوع به همان اندازه بحث هسته ای ایران اهمیت دارد

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.