وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

موسسه آمریکایی «دمکراسی و مشارکت» منتشر کرد

موسسه دمکراسی و مشارکت مستقر در نیویورک با انتشار گزارشی ضمن شمارش نقض حقوق بشر در آمریکا نوشت: تحت چنین شرایطی سخنرانی مداوم مقامات آمریکایی در رابطه با وضعیت حقوق بشر در سایر کشورها مضحک به نظر می‌رسد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری روسی اسپاتنیک (ریانووستی سابق)، بررسی وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده از سوی «موسسه دموکراسی و مشارکت»، که سازمانی غیردولتی مربوط به حقوق بشر مستقر در نیویورک است، نشان می دهد که حقوق بشر در کشور آمریکا مطابق با استاندارد بیان شده در این کشور نیست.

بنا بر اعلام این موسسه، ششمین ارزیابی سالانه مبتنی بر انتشارات گوناگون رسانه ایی بوده و مورد حمایت اکثر سازمان های نگهبان حقوق بشر آمریکا قرار گرفته است.

طبق یافته های این سازمان غیردولتی، عمده مسئولیت نقض حقوق بشر مربوط به معایب ساختاری موجود در سازمان های فدرال آمریکا، به ویژه سازمان های مجری قانون و اطلاعات، است. به گفته محققان، ناکامی ایالات متحده در حمایت از حقوق شهروندانش بواسطه تعدی به حقوق شهروندان خارجی تشدید شده است.

در این گزارش 150 صفحه ایی عنوان می شود: «تحت چنین شرایطی سخنرانی مداوم مقامات آمریکایی در رابطه با وضعیت حقوق بشر در سایر کشورها مضحک به نظر می رسد.»

جاسوسی و نقض حریم خصوصی

طبق این مطالعه، افشای رسوایی «آژانس امنیت ملی (NSA)» از سوی «ادوارد اسنودن» همچنان تا سال 2014 ادامه داشته است. بر اساس این تحقیق، کنگره در چندین مورد مانع از نظارت بر فعالیت های NSA شده و حتی افشای آن را از سوی قانونگذارانی که این سازمان را مقصر به تخطی از قانون می دانند منع کرده است.

در سال 2013 آشکار شد که NSA بدون هیچ مجوزی برنامه های جاسوسی گسترده ایی را اجرا کرده و پایگاه های اطلاعات را به منظور دستیابی به اطلاعات شخصی مردم آمریکا، شهروندان خارجی و حتی رهبران کشورهای همپیمان با آمریکا را مورد جستجو و بررسی قرار داده است. وسعت کامل این برنامه جاسوسی همچنان در حال ارزیابی است، اما به نظر می رسد شمار موارد نقض حقوق بشر سالانه حدود 3000 مورد باشد.

طبق این گزارش، برنامه جاسوسی با چراغ سبز دولت آمریکا هم روبرو بوده است، اگرچه همراه با محدودیت هایی می باشد. طبق گفته «جیمز کالپر»، رئیس سازمان ملی اطلاعات آمریکا، «مجوز برنامه شنود مکالمات تلفنی مجددا برای سال جاری تمدید شد و تا سپتامبر 2014 ادامه دارد». تا ماه آوریل، NSA مکالمات تلفنی و ایمیل های شهروندان آمریکایی را با استناد به قوانین نظارت و بررسی جمع آوری کرده است.

سایر آژانس های امنیتی آمریکا هم از این شیوه تبعیت می کنند. «اداره اجرایی مواد مخدر (DEA)»، واحد «دایره عملیات های ویژه (SOD)» را به منظور کمک به تقسیم اطلاعات جمع آوری شده NSA، FBI، CIA و IRS از گزارش مکالمات تلفنی و استراق سمع ها راه اندازی کرده است.

نقض اجرای قانون از سوی پلیس و سایر مجریان

طبق این مطالعه، فعالان حقوق بشر همچنان در حال یافتن موارد نقض حقوق، از جمله نقض حقوق قانونی و نژادی، از سوی سازمان های اجرای قانون هستند.

تیراندازی از جمله مواردی است که افسران پلیس آمریکا را درگیر نگرانی دیگری کرده است، از جمله اینکه افسران پلیس مظنون به توسل به استفاده از قدرت بیشتر، به ویژه در مورد افرادی که از بیماری روانی رنج می برند، هستند. در یک نمونه، کهنه سرباز جنگ عراق که مبتلا به بیماری «اختلال فشار روانی پس از سانحه» بود، بعد از شلیک گلوله به سرش خود را کشت.

در ادامه گزارش به داستان زن آمریکایی اشاره می شود که از سوی ماموران مرزی آمریکا که به خاطر مواد مخدر مورد بازرسی قرار گرفته بود، مورد تجاوز قرار می گیرد. باوجودیکه طبق استانداردهای حقوقی، وی مورد تجاوز واقع شده بود، اما این قربانی 54 ساله برای استفاده از 4 ساعت خدمات پزشکی، صورتحساب 5000 دلاری را پرداخت می کند.

محققان این گزارش دریافته اند که مهاجران بیشتر درمعرض تخطی قانون از سوی پلیس و سایر موسسات اجرای قانون قرار می گیرند. به گفته این محققان، «بدرفتاری فیزیکی و کلامی با مهاجران، یک اتفاق تصادفی و غیرعمدی نیست، بلکه حقیقتی حساب شده وبرنامه ریزی شده است». فهرست نقض قانون شامل بدرفتاری کلامی، محرومیت از خواب، تهاجم فیزیکی و تجاوز در زمان بازداشت افراد می باشد.

نقض قانون در زندانها

سیستم قضایی و بازداشتگاه های ایالات متحده تحت انتقاد شدید فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران است. در این گزارش آمده است: «شکایت اصلی در رابطه با تعداد زندانیان در تاسیسات کیفری آمریکاست، که بالاترین تعداد زندانیان به ازای جمعیت را در دنیا داراست: یعنی 716 زندانی به ازای هر 100 هزار شهروند.»

سایر مشکلات ناشی از شمار بالای متهمان مبتلا به بیماری روانی، رفتار ظالمانه ماموران زندان و رشد صنعت زندان خصوصی است. طبق این مطالعه، زندان های آمریکا  تبدیل به کلینیک های بزرگ روانپزشکی شده اند، و در آنجا زندانیان مورد ضرب و جرح عمدی قرار گرفته یا بواسطه مجازات های بسیار شدید، جانشان را از دست می دهند.

در یک نمونه، زندانیان به خاطر اعتراض به شرایط شان یا به دلیل عقاید مذهبی شان، به زندان انفرادی فرستاده شدند. محققان این تحقیق عنوان کرده اند: «زندانیان فرستاده شده به بخش انفرادی، عمدتا مسلمانان هستند.»

 

لابی های سیاسی و آزادی بیان

محققان دریافته اند که فساد و رشوه خواری، مادامی‌که به شکل لابی‌گری و کمک های مالی تاییدشده به کمپین ها باشد، عمدتاً در ایالات متحده قانونی است. در این گزارش اشاره شده است: «بزرگ ترین دغدغه این حقیقت است که با وجودیکه تعداد لابیست های ثبت نام شده کاهش یافته است، اما افزایش قابل توجهی در تعداد افرادی که بدون ثبت نام خود به عنوان لابیست اقدام به لابیگری می کنند، وجود دارد.»

همچنین اشاره می شود که افراد صاحب قدرت به شدت از موقعیت شان برای تحت فشار قرار دادن شرکت ها و شهروندانی که سرمایه دارند، استفاده می کنند تا از طریق کانال های قانونی، از جمله کمپین های انتخاباتی، تاجائیکه می توانند پول دریافت کنند.

در عین حال، روزنامه نگاران آمریکایی مورد هدف مقامات هستند تا منابع مالی آنها را افشاء نموده یا اگر اتهامی علیه آنها بدانند، روزنامه نگاران را به شیوه ایی آشکار برای همکاری با خود تحت فشار قرار می دهند. به علاوه، کمپین تهاجمی دولت آمریکا علیه مردم که اطلاعات حساس را فاش می کند موجب بروز نگرانی هایی شده است که می تواند راهی برای فعالیت های غیرقانونی دولت در راستای کنار رفتن قوانین حفاظتی برای ارعاب روزنامه نگاران فعلی و بعدی باشد.

جنگ غیرقانونی علیه ترور

برنامه جهانی آمریکا با عنوان «جنگ علیه ترور» موج انتقاداتی را در داخل و در سطح بین الملل به همراه داشته و سازمان های حقوق بشر اشاره به شکنجه هایی دارند که تحت عنوان بررسی های ضدترور انجام می شوند یا حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا که همچنان غیرنظامیان در افغانستان و پاکستان را هدف قرار می دهد. طبق این گزارش، حملات هوایی موجب تحریک تروریسم در خاورمیانه می شود. به خاطر حملات هواپیماهای بدون سرنشین، تروریست های انتقام جو با هدف جستجوی افراد مخبر آمریکا به روستاها حمله می کنند و بسیاری از مردم بیگناه را گرفته، شکنجه داده و می کشند.

شکنجه توسط سازمان سیا انجام می شود؛ سازمانی که کنگره، کاخ سفید و مردم را در مورد برنامه بازجویی های بیرحمانه بالغ بر صد زندانی در آمریکا گمراه کرده است. این سازمان متهم به تاسیس زندان هایی موسوم به «سایت های نامعلوم» در سراسر جهان است که زندانیان را در آنجا بدون نظارت مقامات زندانی کرده و مورد شکنجه قرار می دهد.

طبق اذعان این مطالعه، سازمان سیا در رایزنی با وزارت دادگستری در رابطه با قابل قبول بودن شیوه های بازجویی نظیر محرومیت از خواب و غرق مصنوعی از نظر پزشکی نقش مهمی را ایفاء کرده است. این شیوه ها و سایر شیوه های بازجویی عمدتاً در مورد مظنونین به ترور در زندان گوآنتانامو، که بدون اتهامات رسمی در خلیج کوبا نگهداری می شوند یا برای مدت طولانی بدون زمان دقیق آزادی زندانی شده اند، استفاده می شوند.

جنسیت، حقوق سقط جنین و تجاوزات جنسی

خبرگزاری روسی  اسپاتنیک در پایان به نقل از پژوهش  «موسسه دموکراسی و مشارکت » مستقر در آمریکا آورده است که آمریکایی ها در محیط کارشان بواسطه جنسیت، نژاد و حتی سلامت مورد تبعیض واقع می شوند. طبق این گزارشات، زنان برای انجام کار مشابه، 77 سنت به ازای یک دلار حقوق مردان برای همان کار دریافت می کنند.

پرسنل نظامی زن هم مورد تجاوزات شرم آوری قرار می گیرند. ارتش آمریکا به خاطر پوشش انواع تجاوزات و عدم شفاقیت به هنگام بررسی این پرونده ها در دادگاه های نظامی تحت بازرسی است.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.