وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

فراخوان بان ‌کی‌مون برای مبارزه فعالانه علیه افراطی‌گری

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بردباری، همه مردم و دولت‌ها را برای مبارزه فعالانه علیه ترس، تنفر و افراطی‌گری از راه گفت‌وگو، تفاهم و احترام متقابل فراخواند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی بردباری 16نوامبر 2014 برابر با 25 آبان ماه جاری همه مردم و دولت‌ها را برای مبارزه فعالانه علیه ترس، تنفر و افراطی‌گری از راه گفت‌وگو، تفاهم و احترام متقابل فرا خواند.

در متن پیام بان کی مون آمده است: «ما در عصر ظهور افراطی‌گری خشونت بار، افراطی‌گرایی و درگیری‌های گسترده زندگی می‌کنیم که به وسیله بی‌اعتنایی بنیادی به زندگی بشر نمود پیداکرده‌اند. امروز به دلیل جنگ، تعداد افراد آواره بیش از هر زمان دیگر از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون بیشتر است.

زندگی بی‌گناهان به دلیل درگیری‌های بی معنی در جهان از بین می‌رود. جوانترین قربانیان از کودکی خود محروم و به عنوان سرباز مورد سوءاستفاده قرار گرفته یا حتی به دلیل خواسته‌شان برای آموزش ربوده می‌شوند.

بان کی مون در این پیام گفته است: جوامع دموکراتیک و صلح‌آمیز از تعصب و خشونت در امان نیستند و تبعیض و خشونت فزاینده نسبت به مردمی اعمال می‌شود که از مرزها برای جستجوی پناهندگی یا یافتن فرصت‌هایی عبور می‌کنند که از آن‌ها در کشور خود محروم بوده‌اند.

جنایات تنفرآمیز و سایرگونه‌های نابردباری به بسیاری از جوامع آسیب می‌زنند که غالباً به وسیله رهبران بی‌مسئولیتی تحریک می‌شوند که خواستار منفعت سیاسی هستند.

وی با بیان اینکه قویاً رهبران جهان را ترغیب می‌کنم از مردم در برابر اذیت و تعقیب حمایت کرده و بردباری را برای همه تشویق کنند افزود: بدون در نظر گرفتن ملیت، دین، زبان، نژاد و جنسیت یا سایر تضادهایی که بشریت مشترک ما را مبهم می‌سازند.

دبیرکل سازمان ملل در این پیام تصریح کرد: روز جهانی بردباری فرصتی است برای تجدید عهدمان برای تلاش به سوی به رسمیت شناختن و حمایت از حقوق بشر جهانی و آزادی‌های اساسی که برای صلح پایدار حیاتی هستند.

بان کی مون افزوده است: سازمان ملل متحد به تقویت بردباری از راه پرورش درک متقابل بین فرهنگ‌ها و مردم متعهد است. این ضرورت در مرکز ثقل منشور ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر نهفته است. ارتقای بردباری هدف اصلی «دهه بین‌المللی آشتی فرهنگ‌ها» است که در 2022 گرامی داشته خواهد شد.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اینکه «اتحاد فرهنگ‌های ملل متحد» راه را برای درک بیشتر بین فرهنگ‌ها هموار می‌کند، خاطرنشان کرد: در این روز جهانی بردباری اینجانب همه مردم و دولت‌ها را برای مبارزه فعالانه علیه ترس، تنفر و افراطی‌گری از راه گفت‌وگو، تفاهم و احترام متقابل فرا می‌خوانم. اجازه دهید علیه نیروهای تفرقه‌انگیز به پیش رفته و برای آینده مشترک متحد شویم.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.