وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

بازرسان حقوق بشر سازمان ملل: داعش مرتکب جنایات جنگی می شود

سازمان ملل متحد در گزارشی گروه تروریستی داعش را به ارتکاب جنایت جنگی علیه غیرنظامیانی که در شهرهای تحت کنترل آن گروه زندگی می کنند، متهم کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از 'بی بی سی'، در این گزارش که براساس مصاحبه با بیش از 300شاهد عینی و توسط بارزسان حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده، داعش به استفاده 'بیش از حد از خشونت' علیه غیرنظامیان متهم شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که داعش گروهی سازمان یافته است که برای دستیابی به اهداف دراز مدت خود به خشونت و تحمیل قوانین به مردم دست می زند.

برپایه این گزارش، انگشتان مردان سیگاری بریده و زنان دندانپزشکی که مردان را درمان می کردند، در ملا عام گردن زده می شوند.

این گزارش که با عنوان 'قوانین ترور: زندگی تحت حکومت گروه دولت اسلامی در سوریه' منتشر شده، اولین گزارشی است که سازمان ملل از نزدیک به بررسی تاکتیک هایی که توسط گروه داعش استفاده می شود، پرداخته است.

بازرسان حقوق بشر سازمان ملل برای تهیه این گزارش همچنین از عکس ها و فیلم های ویدیویی که توسط خود این گروه منتشر شده، استفاده کرده اند.

براساس این گزارش، اعدام در ملا عام و به نمایش گذاشتن اجساد کشته شدگان به امری عادی در مناطق تحت کنترل این گروه تبدیل شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که جامعه بین المللی تهدیدی که این گروه بر ثبات منطقه دارد را ناچیز شمرده و شکست در یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه به خلا خطرناکی منجر شده که توسط این گروه پر شده است.

تاکتیک های خشونت آمیز این گروه از جمله کشتار جمعی و گردن زدن سربازان و خبرنگاران باعث برانگیختن خشم عمومی در سراسر جهان از جمله در جهان اسلام شده است.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.