وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

گزارش احمد شهید و منابع وی مشروعیت ندارند

واکنش ایران به ششمین گزارش حقوق‌بشری

ایران می‌گوید که گزارش احمد شهید در خصوص وضعیت حقوق‌بشر در کشور و همچنین منابع وی برای نوشتن این گزارش، مشروعیت ندارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محسن نذیری اصل» نماینده ایران در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در واکنش به گزارش ششم گزارشگر حقوق‌بشر سازمان ملل و ادعاهای احمد شهید در این گزارش، جرائم سنگین منتهی به اعدام را برای اعضای این شوراء بازخوانی کرد.

بر اساس خبر منتشره در شبکه خبری «پرس‌تی‌وی»، نماینده ایران در شورای حقوق‌بشر ضمن رد محتوای گزارش «احمد شهید» گفت که حکم اعدام در ایران برای جرائم جدی ماند قتل، جرائم تروریستی، جرائم مواد مخدری جدی مانند قاچاق مسلحانه مواد افیونی، سوء قصد و آدم‌ربایی صادر می‌شود.

مقامات ایران گزارش احمد شهید و منابع وی برای نوشتن این گزارش را غیرمشروع می‌دانند و می گویند که اغراض سیاسی در پشت این گزارش وجود دارد.

احمد شهید در گزارش ششم خود با ادعای اعدام 852 نفر در ایران در طی یک سال، نسبت به اجرای حکم قصاص در ایران اعتراض کرده بود.

خانم «ریحانه جباری» که صبح امروز به دار مجازات آویخته شد، یکی از اشخاصی است که در این گزارش از وی نام برده شده است؛ بر اساس اعلام مقامات قضایی، وی بر خلاف ادعاهای اولیه خود، فردی را با برنامه‌ریزی قبلی کشته بود.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.