وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

غرب به دنبال تصویر خشن و زشتی از ایران است

غرب به دنبال تصویر خشن و زشتی از ایران است/ نقاط قوت زیادی در ارائه گزارش یو.پی.آر داریم

حقوق بشر  > جهان  - اینجا خاورمیانه است، جایی که گویا خشونت ها در آن پایانی ندارد. سوژه داغ رسانه ها واژه "خشونت" شده است .

زهره نوروزپور

اینجا خاورمیانه است، جایی که گویا خشونت ها در آن پایانی ندارد. سوژه داغ رسانه ها  واژه "خشونت" شده است . جنگ و خونریزی در منطقه از سوی تروریست های تندرو داد فعالان حقوق بشری را درآورده است تا جایی که این فعالان و سازمان ها خود دست به کار شده اند و به میدان های جنگ می روند برای  کمک به اسیب دیدگان اما ایا این فعالیت ها چیزی از خشونت کم میکند؟ آیا کمتر کودکان کشته می شوند؟ آیا کمتر زنان مورد تجاوز قرار می گیرند؟ سازمان های مهم حقوق بشری از جمله شورای حقوق بشر و سازمان ملل متحد تنها بسنده کرده اند به بیانیه و محکوم کردن این دست از خشونت ها در شواری امنیتی که تنها رهبران 5 ملت آن را اداره می کنند و از قضا برخی از آنها از جمله آمریکا و انگلیس خود مسبب ظهور پدیده ایی به نام داعش در منطقه بوده اند و در مهار آن عاجز مانده اند.

در همین زمینه با دکتر پریچهر شاهسوند نماینده سازمان دفاع از حقوق قربانیان خشونت به گفتگو نشسته ایم که از نظر می گذرنید.

خشونت ها در خاورمیانه روز به روز گسترش می یابد و  سازمان های حقوق بشری تنها به محکومیت این دست از خشونت ها بسنده کرده اند، ایا این محکوم کردن ها و بیانیه ها تاثیری هم بر کم شدن شدت خشونت ها و کشتارهای هولناک دارد؟

سازمان دفاع از خشونت  هرنوع عمل خشونت امیزی را محکوم می کند. در نظر بگیریم در قرن 21 هستیم و ادعا می کنیم خرد جمعی و تفکر خردمندانه باید حاکم باشد ، بعد از جنگ جهانی دوم  سازمان ملل متحد و به اصطلاح کنوانسیون های مختلف تشکیل شد، صرفا برای محدود کردن و عدم ابراز خشونت از طرف جامعه جهانی . اما متاسفانه بعد از جنگ جهانی دوم ما شاهد جنگ سرد بین دو بلوک شرق و غرب بوده ایم و بعضی از خشونت ها ناگزیر انجام شد به خاطر اینکه استقلال طلبی هایی که بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد یعنی کشورهایی که تحت استثمار بودند که ما در اصطلاح سیاسی می گوییم ناسیونالیسم مثبت. به هر ترتیب برای باز پس گرفتن خشونت از دست استعمارگران طبیعتا جنگ و خشونت هایی راه افتاد اما نوعی دیگر از خشونتی که الان متاسفانه ما شاهد آن هستیم.

اگر تشدید خشونت ها را در نظر بگیریم می توان گفت آغاز آن  از جنگ 6 روزه مصر و اسرائیل شروع شد و همین طور در خاورمیانه ادامه پیدا کرد تا الان که خشونت تروریست های تکفیری را در منطقه مشاهده می کنید و تا همین لحظه  پایان نداشته است .

لطمات روحی و جسمی که ملت فلسطین از این خشونت ها عاید شان شد و همچنان در معرض آن هستند، جنگ تحمیلی 8 ساله کشور خودمان، خسارت روحی ، مالی و جانی که در عراق و کویت انجام گرفت و در آخر بحث افغانستان که تمام این جنگ ها و خونریزی ها بر خلاف اصول چهار گانه کنوانسیون ژنو است، بر خلاف اساسنامه رم است ، بر خلاف اصل تناسب است،  هیچ تناسبی در قوانین جنگ وجود ندارد در حالی که باید داشته باشد و لی متاسفانه من تصور می کنم که حقوق بشر و بشریت آلت دست منافع عده معدودی شده است.

در نظر بگیرید کشته شدن بچه هایی که هیچ گناهی ندارند زنانی که در خانه هایشان مشغول خانه داری هستند ، در یک لحظه بمب های فسفری بر سر انها می ریزد.  نمیتوان گفت کسی صدای این حجم از خشونت را نشنیده است ، زیرا اقای بان کی مون هم این حجم از خشونت را نادیده نگرفت و از طرف جامعه جهانی محکوم کردند.  بحث محکومیت های جهانی به عقیده من تنها ابزاری برای بیان احساسات است و در عمل راه به جایی نمی برد. در اجلاس سالانه ژنو که هرساله در آن شرکت می کنم 138 کشور اسرائیل را محکوم کردند، حتی کشورهایی که حامی آن هستند ، اما  نهایتا این شورای امنیت است که می تواند قطعنامه ای علیه اسرائیل منتشر کند که در آنجا هم به دلیل "حق وتو" یی که آمریکا از آن برخوردار است عملا حتی یک قطعنامه محکومیت نیز صادر نمی شود.

اگر جامعه جهانی بخواهد روی اسایش و ارامش را تا "حدی" ببیند (زیرا نمی توان گفت 100 درصد آرامش به وجود می آید)  باید یک تجدید نظر اساسی برای حق وتو انجام دهد.

 همیشه منافع کشورهای قوی وجود داشته و خواهد داشت،  وجود برتری و پایین تری، چه اروپایی چه غرب دور،  چه روس ها،  فرقی ندارد،  قرن ها کشورهای قوی کشورهای ضعیف را تحت استثمار خود قرار داده اند و به اسانی دست بردار نیستند.  به عقیده من "حق وتو" یعنی حق حاکمیت عده قلیلی بر اکثریت ،چه طور ممکن است 5 کشور مسائل را بفهمند اما بقیه کشورهای جهان نفهمند؟ کشورهایی مثل ایران با سابقه طولانی در فرهنگ و تاریخ و تمدن بشری، باید نقش اصلی خود را بازیابند.  شما فکر کنید وقتی فرهنگ کشور ما انقدر غنی است که بخشی از تمدن بشری را به خود اختصاص داده ایم، ایا حق است که ما قیم داشته باشیم ؟

 به عقیده من حقوق بشر و حقوق انسان ها واقعا مورد ظلم قرار گرفته است و باید راه چاره ایی بیندشیم، راه چاره ان برگزاری  گرده همایی، مخصوصا سازمان های غیر دولتی که در این زمینه کار می کنند، یعنی توده مردم،  بیانیه به اقای بان کی مون که بالاترین مقام سازمان ملل است یا خانم پیلای که در راس شورای حقوق بشر هستند بنویسیم و بگوییم: شما چه می کنید؟ ایا ما و ان کسانی که در راس این بازی قرار دارند دستخوش بازی سیاسی هستند؟ که طبیعتا این گونه است.

بحثی در جامعه شناسی سیاسی داریم که این بازی ها را اصطلاحا می گوید الیت حاکم و الیت غیر حاکم، گه گاه نخبگان غیر حاکم بیشتر بر نخبگان حاکم نفوذ دارند. شاید من بخواهم به عنوان بخشی از این نخبگان غیر حاکم کاری کنم اما انقدر فشار سیاسی در جهان  این نخبگان غیرحاکم  وارد می شود که نمی تواننند به درستی رسالت خود را انجام دهند.

بنابراین به عقیده من برای کم کردن، چرا می گوییم کم کردن؟ چون هیچگاه خشونت به طور مطلق پاک نخواهد شد اگر بگوییم از بین بردن یک بحث کاملا ارمانی پیش می آید پس می گوییم  برای محدود کردن ،برای اینکه خشونت ها را به حداقل  برسانیم ، برای اینکه بچه ها بخندند بچه ها در خون خودشان نغلطند ، نیاز است که جامعه جهانی ، مردم و نهاد های مردمی به پا خیزند با اعتراضاتی که انجام می دهند، به این هدف دست یابند.

به نظر شما صرف تکیه به افکار عمومی کافی است؟

افکار عمومی بسیار تاثیر گذار است.  در بحث افکار عمومی باید بگویم  کم کاری خود ماست که باعث شده است بحث حقوق بشر بسته شود. معنی حقوق بشر باید باز شود و در افکار عمومی گنجانده شود.از حقوق شهروندی ،کودک جوانان، مردان، زنان، سالخوردگان  گرفته تا حقوق طبیعت.

مساله محیط زیست یک بحث کاملا حقوق بشری است،   من به عنوان یک انسان در جامعه ام حق دارم از محیط سالم بهرمند شوم ،  این آگاهی های حقوقی به مردم جامعه و افکار عمومی نیاز به گفته شدن دارد. با برگزاری گردهمایی ها یا در راستای این موضوع میز گرد برگزار شود که مردم آگاه شوند .

الان در هزاره سوم بحث حقوق بشر بحث حقوق زیست محیطی است،  بحث برابری جنسیتی است،  در این راستا "نگرش" مهم است،  باید بدانیم که برابری جنسیتی را چگونه در نظر بگیریم ؟متاسفانه اقشار مختلف  آگاهی ندارند و در این زمینه به بیراهه می روند.

باید افکار عمومی را در جامعه جهانی نسبت به این مسائل اگاه کنیم و بگوییم که انسان ها با هم برابر هستند ، همان طور که خداوند در قران کریم فرموده است، انسان ها هیچ فرقی با یکدیگر ندارند به جز توانمندی ها ، مذهب و دین آنها،  زنان جهان زن آفریده شدند و مردان هم مرد، که این برای ابقای نسل است و تفاوتی بین آنان نیست. انسان ها  با توانمندی هایشان است که با هم تفاوت پیدا می کنند.

 تبعیض جنسیتی ناشی از برتری طلبی ما انسان هاست که می خواهیم به دیگران ظلم کنیم.  و ظلم هاییی که روا می داریم با نابرابری جنسیتی توجیه می کنیم  و می گوییم چون این سیاه است باید مورد ظلم واقع شود.

انسانها ازاد به دنیا آمده اند و حق زندگی سالم و آرام دارند و من متاسفم از این بابت که می گوید: (نوع خود را که دریده است به جز نوع بشر / مایه ننگ بشر اشرف مخلوقات است) .هیچ موجود زنده ایی مانند انسان دگر کشی نکرده است.

جنگ وقتی آغاز می شود خرابی به بار می آورد ساختارها نابود می شود و تبعات روانی و روحی آن در چندین نسل باقی می ماند. بچه هایی که در زمان جنگ متولد می شوند بچه هایی که در جنگ به جای محبت گلوله و خون دیده اند، ایا فکر می کنید اینها بزرگ شوند انسان های معمولی هستند؟ انسان هایی هستند که به راحتی می توانند زندگی کنند؟ بچه ها باید در محیط ارام و با آسایش زندگی کنند. زنهایی که مورد تجاوز قرار می گیرند ، چه بر سر روان این این زنها می اید؟ در جنگ همه چیز وجود دارد،  مصیبتی مانند داعش که از صمیم قلب می گویم  این ها انسان نیستند این ها از انسانیت بویی نبرده اند، افراد خونخواری هستند که مزدورند و مغز شویی شده اند و از ریختن خون لذت می برند. این ها بیمارهای روانی هستند که باید تحت معالجه شدید قرار بگیرند در غیر این صورت برای جامعه بشری مشکل افرین خواهند بود.

با توچه به نزدیک شدن نشست سالانه شورای حقوق بشر، ارزیابی شما از گزارش یو.پی.آر جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر چیست؟

"یو پی آر" بررسی دوره ای کشورهای عضو شورای حقوق بشر است .این کنوانسیون برای عملکردهای جامعه جهانی و بحث حقوق بشراست

یک مساله وجود دارد و اینکه آنها می خواهند بگویند که حقوق بشر اصولی است که  در یک چارچوب و یک قالب برای همه و در یک جامعه تعریف شده است . این با اصل حقوق در تناقض است.اصولا حقوق "علمی" است "هنجاری" بر مبنای سنت ها، فرهنگ ها و پیشینه تاریخی کشورها . بحث "یو پی آر" بحثی اساسی است که ما امیدواریم امسال بتوانیم  در مسائل بهداشت و درمان،  زنان، تحصیلات ، اهداف و آموزش آنها از لحاظ حقوقی موفق شویم.  ما در این مواردی که ذکر کردم مشکلی نداریم ، زیرا قابل مقایسه با خیلی از کشورها نیست. کاملا مشخص است جو فشار بیرونی وجود دارد که نمی خواهد ایران به خوبی گزارش عملکرد خود در یو.پی.آر را ارائه دهد و لابی گری هایی که دراین میان انجام می گیرد صرفا حول سیاه نمایی صرف درباره ایران است. این درحالی است که ایران دستاوردهای خیره کننده ای در بسیاری از زمینه ها داشته است که عمده کشورهای منطقه از عمده آنها محروم هستند. از این جهت می توانم بگویم که نقاط قوت زیادی در ارائه گزارش یو.پی.آر ایران در شورای حقوق بشر وجود دارد.

در نشست سالانه سازمان ملل رئیس جمهور کشورمان بار دیگر به طرح خشونت و افراطی گری که سال گذشته درمجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردند اشاره کرد و بعد از پایان اجلاس قرار شد این طرح به اجرا در آید این طرح تا چه اندازه برای کم کردن خشونتتاثیر گذار است؟

اصل این پیشنهاد از سوی رئیس جمهور در مجمع عمومی و تایید دبیر کل سازمان ملل موفقیت بسیاز بزرگی است. اولین تاثیر روانی آن این است ،کسی که به عنوان رئیس جمهور یک مملکت بازگو کننده تفکرات آن ملت است در مجمع جهانی و در حضور چشم جهانیان  می گوید ما با خشونت مخالفیم.این یعنی پیروزی برای ملت ما. این اقدام همه طرح و برنامه کشورهای غربی برای به تصویر کشیدن چهره ای خشن و زشت از ایران را نقش برآب کرد و به جهانیان نشان داد که ایران به دنبال خشونت نیست بلکه به دنبال مبارزه و ریشه کنی خشونت در منطقه و جهان است.

شاید شما بگویید خشونت فقط در خاورمیانه است اما پاسخ من منفی است. در همه جا خشونت وجود دارد این امری نسبی است کم و زیاد دارد اما مطلق نیست .  شما فکر می کنید در خود سویس خشونت نیست ؟ در امریکا و انگلیس نیست ؟ خشونت فقط در خاورمیانه و کشورهای آفریقایی است. در همه جا هست! همه چیز به طور نسبی است ،هیچ چیزی به طور مطلق وجود ندارد که ما بگوییم در کشور ما همه چیز مطلق و خوب است، یا بد است. لذا پیام رئیس جمهوری پیامی جهانشمول و فراگیر بود و همه در هرکجای جهان باید خود را موظف به مبارزه با  خشونت و افراط گرایی ببینند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.