وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

هر 5 دقیقه یک کودک قربانی خشونت می‌شود

هر پنج دقیقه یک کودک در سراسر جهان قربانی خشونت می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد.

یک موسسه خیریه انگلیس در یونیسف در گزارشی پیش‌بینی کرد: احتمال می‌رود سال آینده میلادی روزانه حدود 345 کودک زیر 20 سال قربانی خشونت شوند.

به نقل از ایسنا، این موسسه خیریه در گزارش جدید خود منتشر کرد که در هر پنج دقیقه یک کودک در سراسر جهان قربانی خشونت می‌شود و جان خود را از دست می‌دهد. بنابر این گزارش اغلب مرگ و میرهای کودکان مربوط به وقایع جنگی نبوده است. این گزارش می‌افزاید: میلیون‌ها نوجوان زیر 20 سال در جوامع،‌ مدارس و خانه‌های خود احساس ناامنی می‌کنند.

به گزارش بی بی سی، این موسسه همچنین سرعت بالای رشد شهرنشینی در جوامع مختلف، آمار بالای بیکاری جوانان و افزایش نابرابری‌ها را به عنوان عوامل تاثیرگذار بر این پدیده مورد انتقاد قرار داده است.

گزارش نماینده انگلیسی یونیسف با عنوان «کودکان در معرض خطر: برای پایان دادن خشونت علیه کودکان اقدام کنید» منتشر شده است. در این گزارش هشدار داده شده که در سال آینده احتمال مرگ روزانه 345 کودک زیر 20 سال بر اثر خشونت وجود دارد، مگر اینکه دولت‌ها اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد کودکانی که در معرض خشونت هستند فعالیت‌های ذهنی مشابه با سربازان در میادین جنگی را تجربه می‌کنند و در بیش از 30 درصد آن‌ها احتمال بروز علائم «اختلالات پس از رویداد تلخ» وجود دارد.

گزارش انگلیس همچنین بر تاثیرات فقر نیز اشاره می‌کند و بر این اساس آن دسته از افرادی که در فقر زندگی می‌کنند به احتمال بیشتری قربانیان خشونت هستند. برای مثال احتمال کشته شدن یک نوجوان پسر در آمریکای لاتین 70 برابر بیشتر از انگلیس است. در واقع هدف سازمان‌های جهانی مقابله با خشونت برای ایجاد دنیایی امن تر برای کودکان است. این سازمان همچنین اعلام کرده تنها 41 کشور در سراسر جهان قوانین صریحی برای ممنوعیت خشونت علیه کودکان دارند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.