وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

نژادپرستی و نقض حقوق بشر در آمریکا سیستماتیک است

کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه در آمریکا هر روز به صورت سیستماتیک و سازمان دهی شده، حقوق بشر نقض می شود، می گوید نژادپرستی در آمریکا نهادینه شده است.

افسانه شیپوری

قتل مایکل براون نوجوان سیاه‌پوست آمریکایی به دست نیروهای پلیس، منجر به آغاز اعتراضات گسترده در شهر فرگوسن ایالت میسوری و سپس کشیده شدن دامنه اعتراضات به شهرهای مختلف آمریکا شد، تا اینکه روزگذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دستور بازبینی در نحوه توزیع سلاح و دیگر ادوات جنگی پیشرفته را در میان نیروهای پلیس ایالتی و محلی ایالات متحده صادر کرد. در این خصوص با فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا به گفت وگو نشسته ایم و وضعیت سیاهپوستان و ریشه نژادپرستی در آمریکا را جویا شده ایم که متن این گفت وگو از نظرتان می گذرد:

اعتراضات فرگوسن آمریکا تقریبا دو هفته طول کشید و پلیس آمریکا ازهر راهی برای سرکوب آن استفاده کرد، ریشه این خشونت ها و تبعیض نژادی از کجا نشات می گیرد؟

نژادپرستی در آمریکا نهادینه شده است. برده داری ازسالیان دور در آمریکا اقدامی قانونی بوده و حتی آن را برای خود یک حق می دانستند. سفیدپوستان برای بهره گیری از سیاهپوستان در مزراع و معادن ، آنها را از آفریقا به آمریکا می بردند و ازآنها بیگاری می کشیدند.از هر دو نفرسیاهی که در آفریقا اسیر سفیدپوستان می شدند، یک نفر به عنوان برده به آمریکا می رسید و بقیه در کشتی به دلیل خشونت و نگهداری دراتاق های کوچک و تاریک جان می سپردند.سیاهانی که جان سپرده بودند به دریا ریخته می شدند و این اقدام به دلیل اینکه هزینه ای برای اسیرکردن آنها پرداخت نکرده بودند مشکلی برای سفیدپوستان ایجاد نمی کرد. تبعیض نژادی و برخورد با سیاهپوستان از سوی سفیدپوستان آمریکایی را می توان یک هولوکاست و نسل کشی واقعی برشمرد.پس از آن زمانی که دولت آمریکا تاسیس می شود وقانون اساسی شکل می گیرد در فصل یک بند دو،که به موضوع سرشماری می پردازد، سیاهپوستان به اندازه سه پنجم یک انسان سرشماری می شوند. این بند در قانون اساسی آمریکا آمده است، یعنی هر سیاهپوست نصف یک آدم حساب می شود و این تاریخچه  تا به امروز ادامه پیدا می کند. در سیستم کنگره آمریکا تعداد نماینده های مجلس نمایندگان هر ایالت با جمعیت رابطه مستقیم دارد و جمعیت ایالت ها باید محاسبه شود، اما سیاهپوستان نصف به حساب می آیند.

بعد از جنگ های داخلی در آمریکا، برده داری به صورت رسمی در دهه 60 قرن نوزدهم متوقف می شود، منتهی در عمل تبعیض ها بر علیه سیاه پوستان ادامه پیدا می کند. وضعیت سیاهپوستان بعد از برده داری بدتر هم می شود، سیاهانی که مجانی در مزرعه کار می کردند و صاحبان آنها مسئولیت مقدار مختصری از غذا و پوشاک آنها را به عهده داشتند، دیگرهمین مسئولیت را هم متقبل نمی شوند. زمانی که سیاهان به صورت رسمی دیگر برده نیستند و حقوق مختصری دریافت می کنند که این حقوق  برای همان مقدار غذا و پوشاک کم هم کافی نیست و درنهایت به سفیدپوستان مقروض هم می شوند. این نگاه و رفتار نژادپرستانه ادامه پیدا می کند و هنوز هم ادامه دارد.

همین چند روز پیش که آقای اریک هولد دادستان آمریکا به شهر فرگوسن می رود، آنجا اعلام می کند که من خودم شخصا بارها تبعیض را تجربه کردم، فردی که در آمریکا سیاهپوست است به صورت اتوماتیک یک مظنون است و نگاه سفید پوستان به آنها نگاه نژادپرستانه است.

شاهد بودیم در سال 2008 و2012 زمانی که آقای اوباما رئیس جمهورشد در سخنرانی هایش مدام پدربزرگ و مادربزرگ سفید پوستش را برجسته می کند و می گوید پدربزرگش در جنگ جهانی دوم شرکت داشته و مادربزرگش در کارخانه‌های اسلحه سازی آن زمان کار کرده است. اما با وجود این تاکیدها باز هم در انتخابات، اکثریت سفیدپوستان آمریکا به او رای ندادند و دلیل رئیس جمهور شدن اوباما این بود که اکثریت سیاهپوست‌ها و اسپانیایی تبارها به وی رای دادند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که جمعیت آمریکا در حال تغییر است. بر اساس گزارش اداره آمار آمریکا تا سال 2050 سفید پوستان در آمریکا به اقلیت می رسند. یعنی رشد جمعیت سفید پوستان کم است و رشد جمعیت رنگین پوستان بیشتر. از این رو این نگرانی در اقلیت سفید پوست  با آن عقبه نژادپرستی همراه می شود و دغدغه نگاهی که نسبت به اینده وجود دارد نیز به آن افزوده می شود. به همین دلیل وضعیت اینگونه می شود که به صورت میانگین هر 28 ساعت یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا کشته می شود وآقای مایکل براون تنها یکی از سیاهپوستانی است که به خاطر اعتراضات مردم خبر ساز شده است.

بارها شاهد بودیم هرگاه پلیس آمریکا از خشونت و سرکوب علیه سیاهپوستان استفاده کرده، دادگاه و دولت به نوعی پلیس را تبرئه می کند، این هم به همان نگاه نژادپرستانه برمی گردد؟

بله . در آمریکا هر روز به صورت سیستماتیک وسازمان دهی شده، حقوق بشر نقض می شود. جمعیت سیاهپوست آمریکا 12 درصد است ولی 40 درصد زندانیان سیاهپوست هستند. اگر جمعیت مجموعه ای 12 درصدی باشد قاعدتا باید جمعیت زندانها 12 درصد، 15 درصد و یا نهایت 20 درصد باشد. وقتی 40 درصد زندانیان سیاهپوست هستند، این خود گویای سیستمی تنظیم شده است یعنی نژادپرستی سیستماتیک و نهادینه شده . در آمریکا تعریفی از زندانی سیاسی وجود ندارد، به همین دلیل سیاهپوستان معترض را که به سیستم امنیتی آمریکا نقدهای جدی دارند به بهانه های مختلف دستگیر و زندانی می کنند. افرادی که قرار است زندانی سیاسی شوند به بهانه های مختلف دستگیر و زندانی می کنند. نمونه بارز آن، آقای جمیل الامین سیاهپوست مسلمان شده آمریکایی است که حدود 14 سال زندانی است .

با گسترش اعترضات به دیگر شهرهای آمریکا،روز گذشته باراک اوباما دستور بازنگری  در نحوه توزیع سلاح در میان نیروهای ایالتی را صادر کرد، اقدام رئیس جمهور آمریکا چه معنایی دارد؟

دولت آمریکا سابقه طولانی در سرکوب حرکت های اجتماعی داشته و دارد. نه تنها در کشور خود این حرکت را انجام داده و می دهد، بلکه به کشورهای دیکتاتوری هم پیمان خود نیزدر این حوزه ها کمک می کند. تمام نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکای لاتین که قبلا هم‌پیمان آمریکا بوده‌اند یا کشورهای عربی که با آمریکا در ارتباط هستند آموزش دیده‌های آمریکا هستند. آمریکا در حوزه سرکوب مردم رتبه یک را دارد. شاهد بودیم هرشب 80 تا 100 نفر را دستگیر می کردند و با معترضانی که پلاکاردهایی در دست داشتند با آر.پی. جی،نفربر و گازاشک آو برخورد می کردند و این دور از انتظار نبود که دولت آمریکا برای برچیدن این اعترضات تصمیمی هر چند نمادین بگیرد. آمریکایی ها می دانند این نارضایتی ها و اعترضات در سیستم ریشه دارد و به همین دلیل اقدام اوباما دور از انتظار نبود و باید به این قائله خاتمه می داد. این اقدام اوباما نیز در راستای ترس از سراسری شدن اعتراضات در کل آمریکا است .

آمریکا سالها است که جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم می کند، چه راهکارهایی برای مقابله با این اتهامات وجود دارد ، پیشنهاد شما در این رابطه چیست؟

جمهوری اسلامی باید با توجه به اینکه طرف مقابل درباره حقوق بشرما برنامه و پروژه دارد و ملت ما را به بهانه های مختلف تحریم می کند، برنامه ریزی کند و با آنها مقابله به مثل کند.یکی از بحث هایی که ایران را تحریم کردند بحث حقوق بشری است. پیش از این بحث هسته ای را مطرح می کردند و هنوز بحث هسته ای تمام نشده، بحث حقوق بشر را برجسته کردند که این جایگزینی بهانه ای برای ادامه تحریم ها باشد. وقتی طرف مقابل ما در این حوزه نسبت به ما ادعا دارد، جمهوری اسلامی نیز باید بسیار قاطع وجدی در این زمینه وارد شود. باید بحث حقوق بشری در حوزه قضایی و مجلس ما به صورت جدی تر پیگیری شود. جمهوری اسلامی گزارش سالانه حقوق بشردر آمریکا را منتشر کند و همان طور که آنها در بحث های مختلف ایران را متهم می کنند ما نیز باید بسیار جدی تر موضوعات حقوق بشری آمریکا را پیگیری کنیم. سخنگوی وزارت خارجه موضوع مایکل براون را با 9 روز تاخیر نقد کرد، در حالی که برخی کشورها  که رابطه خیلی نزدیکتری با آمریکا دارند نقدهای جدی تری به دولت آمریکا داشتند.

نکته بعدی اینکه در کشور ما کارگروه و یا شورای تخصصی ایجاد شود که بحث گزارش سالانه حقوق بشر در آمریکا را به صورت تخصصی و جدی دنبال کند. کاری که روسیه و چین درباره حقوق بشر آمریکا انجام می دهند و گزارش سالانه در این خصوص ارئه می کنند. البته روسیه وچین به مشکلات و تبعیض های صورت گرفته علیه مسلمانان آمریکایی توجه نمی کنند و این وظیفه جمهوری اسلامی است که در این حوزه ها فعال تر شود. دولت آمریکا سالها است که علیه ما فعالیت می کند و حتی انواع جوایزو بورسیه برای افرادی که علیه نظام ما فعالیت دارند، در نظر می گیرد، لازم است که در این حوزه ها با آنها مقابله به مثل کنیم . براون، قرار بود این هفته دانشگاه برود چون خرداد ماه دبیرستانش تمام شده بود و وارد دانشگاه می شد، اما کشته می شود. جمهوری اسلامی می تواند در یادبود وضعیت بد حقوق بشر در آمریکا نسبت به اقلیت های قومی ونژادی بورسیه ای را مشخص کند واین یک پروسه ای دارد واعلام می شود، افراد فرم پر می کنند و انتخاب می شوند.به عقیده من در حوزه های حقوق بشری باید جدی کار شود. چون طرف مقابل با تمام وجود و ازهمه جهت به ما فشار می آورد پس لازم است که جمهوری اسلامی نیزبه همان اندازه جدی باشد.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.