وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

حضور نمایندگان انجمن در میزگرد علمی «بررسی جنایات گروه تکفیری داعش در عراق و سوریه از منظر موازین حقوق بین الملل و اندیشه اسلامی

داعش در عراق دست به نسل کشی، ترور، ایجاد خشونت، جنایت علیه بشریت و پاکسازی قومی نسبت به شیعیان زده است که از نظر حقوقی هم از لحاظ تروریسم و هم از لحاظ جنایت علیه بشریت مورد پیگیری است.

در این میزگرد علمی که در سالن اجتماعات کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد، علاوه بر حضور اصحاب رسانه، دانشجویان، سازمان­های مردم نهاد، مدیر عامل و کارشناس امور بین الملل انجمن نیز حضور داشتند.

نشست مذکور با حضور دکتر علی خرم (استاد روابط بین الملل و نماینده سابق ایران نزد دفتر سازمان ملل در ژنو)، دکتر محسن عبداللهی (عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی)، دکتر رحیم نوبهار (عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی) و آقای حمید سجادی (مدیر عامل انجمن دفاع از قربانیان تروریسم خاورمیانه) برگزار شد. اهم مطالبی که در این میزگرد مورد بحث قرار گرفت، در قسمت ذیل بدان اشاره شده است:

دکتر خرم با بیان اینکه بحث داعش بیش از آن که حقوق بشری باشد، سیاسی است، به توضیح علت پیدایش داعش پرداخت و مطرح کرد که پس از نارضایتی­هایی که در سوریه به وقوع پیوست، گروه­های معارض سوری به پشتوانه برخی کشورهای عربی تقویت شدند و گروهی که بیشتر سبک و سیاق غربی-امریکایی داشت، داعش بود که تجهیز و حمایت شد.

همچنین، وی متذکر شد که امروز حامیان داعش کشورهای دارای حاکمیت هستند که قطعا در قبال جنایات این گروه افراطی مسئول هستند.

دکتر عبداللهی در ادامه نشست افزود: ما باید داعش را انشعابی از القاعده بدانیم که خواهان حکومت و دولت است و امروز گروهک داعش تنها در عراق نیست. داعش به دلیل تهی بودن از اهداف مشروع و نیز انجام اقدامات تروریستی یک گروه تروریستی می­باشد.

دکتر خرم در این رابطه اظهار داشت:داعش در عراق دست به نسل کشی، ترور، ایجاد خشونت، جنایت علیه بشریت و پاکسازی قومی نسبت به شیعیان زده است که از نظر حقوقی هم از لحاظ تروریسم و هم از لحاظ جنایت علیه بشریت مورد پیگیری است. ما باید داعش را از جمیع جهات مورد حمله قرار دهیم چرا که امنیت منطقه را مورد تهاجم قرار داده است.

دکتر نوبهار در ادامه بیان کرد: تعلیم افکار افراطی و غیر منطقی به عنوان تعالیم اسلام می­تواند موجب پدیدار شدن تفکراتی همچون داعش شود. نفی آموزش منفی و افراطی گرایی و بعد آموزش مثبت و تعقل مهمترین راه برای کاهش خشونت است که سازمان­های مردم نهاد و غیردولتی می­توانند در ایجاد آن نقش آفرینی بسزایی داشته باشند.

در پایان نشست، نمایندکان انجمن به تشریح برنامه­های انجمن برای شرکت کنندگان پرداختند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.