وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

گزارش برگزاری "نشست تخصصی سازمان ملل متحد و ایده جهان علیه خشونت و افراطی‌گری"

این نشست که به همت انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و با همکاری کمیته ملی حقوق بشردوستانه، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۲ با حضور نمایندگانی از انجمن بین المللی دیدبان عدالت و نمایندگانی از سازمانهای غیردولتی...

این نشست که به همت انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و با همکاری کمیته ملی حقوق بشردوستانه، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۲ با حضور نمایندگانی از انجمن بین المللی دیدبان عدالت و نمایندگانی از سازمانهای غیردولتی و فعالان حقوق بشر در سالن‌ همایش‌های معاونت توانبخشی جمعیت هلال‌احمر کشور برگزار شد، گری لوئیس هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران اظهار داشت: سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۳ از همه ملتها درخواست کرد تا برعلیه خشونت و افراطی‌گرایی وارد عمل شوند. وی گفت: ما متعهد به حمایت از همکاری‌های بین‌المللی برای رفع مشکلات مربوط به خشونت و افراطی‌گری هستیم و لذا باید مردم جهان را به رعایت شأن و کرامت انسانی و رفع مشکلات ناشی از نابرابری میان مردان و زنان تشویق کرد.

هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: کشورها باید اطمینان یابند که هر گونه اقدام برای مبارزه با افراطی‌گریی و خشونت بر اساس تعهدات ناشی از حقوق سازمان ملل بر ضد قاچاق مواد مخدر، خشونت و افراطی‌گرایی و تروریسم بین‌المللی انجام شود. گری لوئیس گفت: سازمان ملل و دولت‌های عضو با یکدیگر در همکاری تنگاتنگ برای مبارزه با تروریسم و حفظ حقوق بشر هستند و هر گونه جانبداری از تنفرهای ملی، نژادی، مذهبی و تحریک به تبعیض یا خشونت به شدت محکوم می‌شود.

وی با اشاره به این که رییس‌جمهوری ایران هم بر مبارزه علیه خشونت، افراطی‌گرایی و تروریسم تاکید کرده است، گفت: خشونت علیه زنان به اشکال مختلف در کشورهای توسعه‌یافته و درحال توسعه در حالا انجام است و لذا باید اقداماتی انجام داد تا با کاهش خشونت خانواده‌هایی آرام و خرسند داشته باشیم. وی همچنین تاکید کرد: با توجه به این که همه ادیان به اشکال مختلف افراطی‌گرایی خشونت‌آمیز را محکوم کرده‌اند، لذا مهم است تا همه کشورها قویا خشونت علیه زنان را محکوم کنند.

یادآور می شود «ملل متحد و پیشگیری از خشونت و افراطی‌گری؛ به سوی صلح پایدار، بنیادهای نظری ایده جهان علیه خشونت و افراطی‌گری؛ صلح، گفت‌و‌گو و حکومت قانون، ممنوعیت خشونت و افراطی‌گری در حقوق بشردوستانه بین‌المللی، ظرفیت‌سنجی نظام بین‌المللی حقوق بشر در مقابله با خشونت و افراطی‌گری مذهبی، اهمیت آموزش در مقابله پایدار با خشوننت و افراطی‌گری و... از جمله محورهای مورد بحث در این نشست تخصصی بود.

در این همایش یکروزه شماری از مقام های مقیم سازمان ملل متحد و دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران و همچنین نمایندگان سازمانهای غیردولتی فعال در حوزه های حقوقی و اجتماعی و همچنین فعالان اجتماعی و دانشگاهی حضور داشتند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.