وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

نگرانی سازمان ملل از توسعه جنایات در سودان جنوبی

سازمان ملل متحد نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در کشور سودان جنوبی هشدار داد. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که گزارش هایی در مورد عملکرد گروه های درگیر در جنگ سودان جنوبی رسیده است که حاکی از جنایت علیه بشریت است و نیز شاهدان عینی از کشتارهای گسترده قومی در این کشور خبر داده اند .

آقای« بان» از شورای امنیت خواسته است که تعداد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در این کشور را به میزان دو برابر افزایش دهد . حدود دو هفته است که نیروهای وفادار به معاون سابق رئیس جمهور سودان جنوبی با ارتش این کشور که به رئیس جمهور کنونی این کشور وفادارند ، در حال جنگ هستند.

همه پایگاه های سازمان ملل در جوبا – پایتخت – و دیگر نقاط این کشور مملو از آوارگان و پناهجویان است . بسیاری از آنان از کشتارها و تجاوزهای دسته جمعی نیروهای دولتی به این پایگاه ها پناه برده اند . 

با اینکه گفته می شود تعداد 500 نفر در این درگیری ها کشته شده اند اما نیروهای امدادرسان می گویند که تعداد قربانیان بسیار بیشتر از این تعداد است . صدها هزار نفر نیز به نقاط مختلف این کشور گریخته اند که این موضوع زنگ های فاجعه انسانی را نواخته است .

منبع: کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.