وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

اقتصاد عدالت محور، مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب است

«امیر حسین قاضی زاده»، نماینده مردم مشهد معتقد است: رهبری معظم انقلاب دو وظیفه کلی را برای دولت و جریان اجرایی، فکری و فرهنگی کشور به صورت جدی عنوان کردند.

امیر حسین قاضی زاده در گفت و گو با قدس:

گروه سیاسی- مسعود بصیری: «امیر حسین قاضی زاده»، نماینده مردم مشهد معتقد است: رهبری معظم انقلاب دو وظیفه کلی را برای دولت و جریان اجرایی، فکری و فرهنگی کشور به صورت جدی عنوان کردند. یکی، بحث رشد اقتصادی عدالت محور است و دیگری موضوع توسعه علم و دانش کشور است.

وی ادامه می‌دهد: طبیعتاً نخبگان و جریانهای دانشجویی نقش بسزایی در این راه دارند، به این ترتیب که در وهله اول راه علمی کشور را هموارتر کرده و سرعت رشد آن را افزایش دهند. این کار در وهله بعد باید سبب تبدیل شدن جریان علمی کشور به جریان جاری شود، به طوری که به ارتقای شاخصهای رشد در کشور منجر شود. 

این مسأله می‌تواند روی شاخصهای توسعه اقتصادی، توسعه انسانی ، اشتغال و ... تأثیر بگذارد. 

مجموعه این عوامل شاخص فرهنگی را در کشور رشد خواهد داد و در کل سبب پیشرفت خوبی خواهد شد که می‌تواند عدالت اجتماعی را در درون خود داشته باشد.

قاضی زاده تصریح می‌کند: این موضوعی است که مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب است و مسیری کمالی که برای ملت ایران طراحی
 کرده اند، در آن می‌بینند.

اما باید بدانیم که رسیدن به این شاخصها و خواسته ها با تلاش به دست می‌آید و این گونه نیست که براحتی و بدون مشکل بتوانیم به خواسته های خود دست پیدا کنیم.

وی می‌گوید: هیچ ملتی بدون سختی کشیدن، تلاش و مقاومت به جایی نمی‌رسد، به خصوص آنهایی که صاحب علم هستند، براحتی دانش خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند؛ چون دانش سبب اقتدار می‌شود و دشمنان مایل نیستند این اقتدار خود را از دست بدهند، بنابراین این گونه نیست که به آسانی اجازه انتقال دانش را بخصوص وقتی پیچیده می‌شود، بدهند.

نماینده مردم مشهد می‌افزاید: ملت ما نشان داده که ملتی سختکوش و با تدبیر است و این سختکوشی را بارها در طول تاریخ آن بخصوص در سالهای پس از انقلاب شاهد بوده ایم.

هم اکنون هم رشد علمی در کشور ما بیش از تمام دنیاست، اما این رشد باید ادامه یابد تا به نتیجه مناسب برسد. دشمنان نه تنها علم خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهند، بلکه از دستیابی ما به علم هم نگران هستند و می‌کوشند مانع آن شوند . تحریمها نیز به همین دلیل بر کشور ما اعمال می‌شود و بهانه هایی هم که می‌گیرند، تنها صورت ماجراست، ولی در باطن آنها از رشد ما نگران هستند که این گونه به دست و پا 
افتاده اند .وی تصریح می‌کند: اینکه رهبری بر اقتصاد مقاومتی و جهاد علمی تأکید می‌کنند، به همین دلیل است. ایشان می‌کوشند، ما را در راهی که در پیش داریم، متوجه توطئه های دشمن کرده و راه برون رفت از مشکلات را نشان دهند، به همین دلیل مرتب بر اقتصاد مقاومتی و تلاش برای پیشرفت و عدالت اجتماعی تأکید می‌کنند. ما باید متوجه باشیم که راه برون رفت ما از مشکلات تنها ایستادگی و حرکت مقاوم است و البته در این راه هم موانعی از سوی دشمنان ایجاد خواهد شد که طبیعی است .

قاضی زاده با اشاره به سرنوشت برخی انقلابهای منطقه، نبود رهبری فکری و معنوی را در این کشورها یادآور شده و تأکید می‌کند: کافی است نگاهی به انقلاب خودمان و برخی انقلابهای منطقه داشته باشیم، آن وقت بیشتر متوجه نقش رهبری در اداره کشور خواهیم شد. باید قدر این نعمت را بدانیم و کشور را به سمتی که ایشان راهنمایی می‌کنند، هدایت کنیم.

گفتنی است حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار عصر یکشنبه دانشجویان گفتند: تحریم ها یک واقعیت است و از طرف دیگر پیشرفت اقتصادی یکی از آرمانهای انقلاب است اکنون سؤال این است که پیشرفت اقتصادی با واقعیتی همچون تحریم چگونه امکان پذیر است.

ایشان تأکید کردند: در موضوع نسبت آرمانگرایی با واقعیات، ما هم آرمانگرایی را کاملاً تأیید می کنیم و هم دیدن واقعیات را.

ایشان افزودند: حماسه اقتصادی از جمله مسایل سرنوشت سازی است که دانشجویان می توانند با بررسی عمیق حدود و راهکارهای آن به پیشرفت کشور، کمک بزرگی کنند.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.