وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

حضور نمایندگان انجمن در نشست تخصصی جرم سیاسی و سرگذشت آن در جمهوری اسلامی ایران

کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو و گروه حقوق بشر دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، نشست تخصصی جرم سیاسی و سرگذشت آن در جمهوری اسلامی ایران را در تالار عدالت دانشکده حقوق برگزار کرد.

در این نشست تخصصی که با حضور نمایندگان انجمن و فعالان و اساتید حقوق برگزار گردید، جرم سیاسی و سرگذشت آن در جمهوری اسلامی ایران در دو پنل تخصصی به مدت 4 ساعت در تالار عدالت دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در روز گذشته مورد بررسی واقع شد.

در این نشست ابتدا دکتر محمد علی اردبیلی یکی از اساتید برجسته حقوق جزا و جرم‌شناسی به بیان تاریخچه‌ای از توجه به جرم سیاسی در کشور پرداخت. پس از ایشان دکتر اسدالله یاوری از اساتید حقوق دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، ضرورت یا عدم ضرورت پیش بینی جرم سیاسی را تبیین کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رحیم نوبهار در ادامه، مبانی فقهی جرم‌انگاری سیاسی را مورد توجه قرار داد. دکتر محمد جلالی که آخرین سخنران پنل اول بود مطالعه تطبیقی جرم سیاسی در برخی نظام های حقوقی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

پس از 15 دقیقه استراحت پنل دوم با سخنرانی دکتر محمود آخوندی مولف کتب آیین دادرسی کیفری در رابطه با تضمینات دادرسی جرم سیاسی شروع شد. پس از ایشان دکتر حسین غلامی به تحلیل جرم شناختی ماده1 طرح جرم سیاسی -که توسط برخی از نمایندگان مجلس تهیه شده بود- پرداختند.

مفهوم امر سیاسی در جرم سیاسی، موضوع سخنرانی دکتر محمد زارعی بود که حدود 20 دقیقه به طول انجامید. در پایان پنل دوم دکتر رضا اسلامی به بررسی جرم سیاسی از منظر حقوق بشر پرداخت و پس از سخنرانی ایشان جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان و افراد حاضر آغاز گردید که حدود 30 دقیقه به طول انجامید. 

"کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو"، پس از انعقاد بین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو) و دانشگاه شهید بهشتی در بهار 1380 در دانشکده حقوق این دانشگاه رسماً تأسیس شد. لازم به ذکر است که این کرسی تنها کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در منطقه خلیج فارس می باشد.

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.