وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

رسیدگی به شكایت دو زندانی گوانتانامو در دیوان اروپایی حقوق بشر

دیوان اروپایی حقوق بشر اعلام كرد اوایل ماه دسامبر رسیدگی به پرونده شكایت دو تن از زندانیان گوانتانامو علیه آژانس اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) را آغاز خواهد كرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرحمن الشیری و ابو زبیده كه هر دو در حال حاضر در زندان گوانتانامو هستند در شكایت خود مدعی شده‌اند كه در سال‌های 2002 و 2003 در یك پایگاه مخفی در شمال لهستان كه متعلق به سازمان سیا است زندانی بوده و در آن مورد بدرفتاری و شكنجه قرار گرفته‌اند.

دیوان اروپایی حقوق بشر مستقر در استراسبورگ فرانسه اعلام كرد رسیدگی به این پرونده را در روزهای دوم و سوم ماه دسامبر (اواخر سال جاری میلادی) آغاز می‌كند.

قرار است در جلسات این دادگاه بن امرسون گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر و مبارزه با تروریسم و وكلای مدافع دو شاكی پرونده حضور داشته باشند، البته لهستان هنوز مشخص نكرده است كه در چه سطحی در این دادگاه‌ها حضور پیدا خواهد كرد.

این شكایت از سال 2008 تاكنون در جریان است، از این رو دیوان اروپایی حقوق بشر قرار است اتهام وجود یك زندان مخفیانه در لهستان وابسته به سازمان سیا را بررسی كند. این جلسات باید به نتیجه‌گیری دست پیدا كنند.

بر اساس گز ارش پایگاه خبری دنیوز، وكیل مدافع ابو زبیده در گفت‌وگو با شبكه تلویزیونی لهستانی ابراز امیدواری كرد كه این دادگاه به نتیجه برسد و معلوم كند كه لهستان به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس كنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و قوانین داخلی كشورش پایبند بوده است.

این در حالی است كه مقامات بلندپایه لهستان از وجود چنین پایگاهی در شمال كشورشان اظهار بی‌اطلاعی و آن را رد كرده‌اند، اما گزارشات سازمان‌های داخلی از منابع آگاه نشان می‌دهد كه یك مركز بازداشت مخفیانه در این منطقه وجود دارد كه متعلق به نیروهای آمریكایی است.

www.odvv.org/pe/news-405

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.