وقایع و تحولات

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

گفت و گو

زامورا اسرائیل را غده ای سرطانی در دنیای امروز می داند که حتی امریکا نیز توسط آنها به گروگان گرفته شده است.

مقاله

کشورهای جهان سوم نمی توانند با استفاده از روش کشورهای سرمایه داری به عدالت اجتماعی برسند، زیرا بانیان طرحها نتوانسته اند

مدافعان حقوق بشر: آمریكا حریم خصوصی شهروندان را نقض می‌كند

به دنبال انتشار اطلاعات محرمانه از سوی یك افشاگر آمریكایی در مورد برنامه‌های گسترده جاسوسی و نظارتی این كشور و واكنش شدید كاربران تلفن و اینترنت در دنیا، مدافعان حقوق بشر دولت آمریكا را به نقض حقوق بشر و حریم خصوصی شهروندان متهم كردند

به دنبال انتشار اطلاعات محرمانه از سوی یك افشاگر آمریكایی در مورد برنامه‌های گسترده جاسوسی و نظارتی این كشور و واكنش شدید كاربران تلفن و اینترنت در دنیا، مدافعان حقوق بشر دولت آمریكا را به نقض حقوق بشر و حریم خصوصی شهروندان متهم كردند.
به گزارش ایسنا، ادوارد اسنودن پیمانكار سابق آژانس امنیت ملی آمریكا (NSA) و كارمند سابق سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) چندی پیش اطلاعاتی را در اختیار روزنامه انگلیسی گاردین قرار داد كه نشان می‌داد آمریكا برای رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط میلیون‌ها كاربر اینترنت و تلفن در سراسر دنیا از شركت‌های مخابراتی و كمپانی‌های یاهو، گوگل و ... اطلاعات جمع‌آوری كرده است. این اطلاعات عبارتند از شماره تلفن، آدرس‌های اینترنتی، سایت‌های مورد علاقه افراد، مكالمات تلفنی و محتویات ایمیل‌ها.
 به عنوان مثال یاهو برای حفاظت از داده‌های كاربران و شفاف‌سازی پیرامون تلاش‌های آمریكا در جهت نقض حریم خصوصی، اعلام كرد كه بین 12 تا 13 هزار درخواست از این كشور برای تحویل اطلاعات شهروندان و كاربران سرویس‌های این كمپانی دریافت كرده است. همچنین این شركت به تبعیت از گوگل، مایكروسافت و توییتر تصمیم گرفته از این پس هر شش ماه یك بار «گزارش شفافیت» خود را پیرامون درخواست‌های دولت‌های جهان برای كسب اطلاعات خصوصی شهروندان منتشر كند تا با این كار میزان همكاری خود با سیستم تجسس دولت‌ها را در اختیار عموم قرار دهد.
 این شركت در اولین گزارش خود اعلام كرده كه بخش عمده این درخواست‌ها برای رفع نگرانی‌های امنیتی و مقابله با مجرمان ارائه شده است و این ادعای بزرگی است كه دولت آمریكا علیرغم واكنش‌های شدید جامعه بین‌الملل و شهروندان مختلف دنیا بر آن پافشاری می‌كند.
 به نقل از خبرگزاری فرانسه، كیت الكساندر مدیر سازمان امنیت ملی آمریكا (NSA) ضمن دفاع از برنامه‌های جاسوسی كشورش گفت كه جمع‌آوری اطلاعات به آن‌هاكمك كرده تا حداقل 50 حمله تروریستی را در 12 سال گذشته در 120 كشور جهان از جمله در بورس اوراق بهادار نیویورك خنثی كنند.
 وی تاكید كرد كه برنامه‌های تجسسی فاش شده توسط اسنودن برای آمریكا حیاتی بوده‌اند و آن‌ها نمی‌دانند كه وی ممكن است چه اطلاعات دیگری در اختیار داشته باشد. از این رو آمریكا خواهان استرداد وی به كشورش است. باراك اوباما رییس‌جمهور آمریكا نیز می‌گوید كه این طرح‌ها تحت نظارت كنگره و دادگاه‌های ویژه امنیتی بوده است.
بر اساس قوانین آمریكا شركت‌ها موظفند در صورت درخواست رسمی و حكم دادگاه اطلاعات مربوط به كاربرانشان را در اختیار دولت‌ها قرار دهند.
هفته گذشته شركت اپل نیز اعلام كرد كه از دسامبر سال گذشته بیش از پنج هزار درخواست مشابه از سوی دولت آمریكا دریافت كرده كه بر اساس آن‌ها مجبور شده است اطلاعات خصوصی بیش از 10 هزار كاربر را در اختیار مقامات امنیتی قرار دهد.
اسنودن پیش از افشاگرهایش در خارج از آمریكا بسر می‌برد و از چندین كشور درخواست پناهندگی داده است.
وی در گفت‌وگو با روزنامه‌ای محلی در هنگ‌كنگ گفته بود كه برای دفاع از آزادی بیان و عدالت دست به چنین كاری زده است.
وی همچنین در گفت‌وگویی با هفته‌نامه اشپیگل به تفصیل از روابط گسترده دوایر اطلاعاتی كشورش با سرویس‌های امنیتی آلمان سخن گفت. بر اساس اظهارات وی در سرویس امنیتی ایالات متحده دایره خاصی برای همكاری با كشورهای دیگر وجود دارد.
این در حالیست كه آمریكا قصد دارد اسنودن را بر اساس قانون جاسوسی آمریكا متهم كند. این قانون كه مجازات‌های بسیار سنگینی دارد به دولت این امكان را می‌دهد افرادی را كه با هدف فاش كردن سیاست‌های غیراخلاقی و اشتباهات دولت دست به انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده می‌زنند مجازات كند.
دیده‌بان حقوق بشر در پی انتشار این اطلاعات از سوی ادوارد اسنودن اعلام كرد كه آمریكا با این اقدامات خود حقوق بشر و حریم خصوصی را نقض كرده است و از این رو نباید كسی را كه با استفاده از حق آزادی بیان حقایق را در مورد نقض حقوق بشر فاش می‌كند مجازات كند و در ازاء باید از این افراد حمایت كند.
آمریكا اكنون سعی دارد با متهم كردن وی، او را به كشور باز گرداند و برای رسیدن به این هدف بر سر مسیر گرفتن پناهندگی‌اش از دیگر كشورها مانع‌تراشی می‌كند.
 
كنث روث مدیرعامل دیده‌بان حقوق بشر در این باره اظهار كرد: جنجال به وجود آمده از شنیدن این افشاگری‌ها نشان‌دهنده میزان اهمیت این افشاگری‌ها و برنامه‌های نظارتی آمریكا برای عموم مردم است و باید موجب تعدیل واكنش دولت نسبت به دیگر افشاگری‌های اسنودن شود.
وی در ادامه گفت‌ كه آمریكا باید اصلاحاتی را در قوانین به وجود آورد تا از این پس از كسانی كه از اطلاعات طبقه‌بندی شده برای فاش كردن اشتباهات دولت استفاده می‌كنند محافظت شود.
دیده‌بان حقوق بشر علاوه بر این اعلام كرد: مقامات آمریكایی باید از متهم كردن اسنودن بپرهیزند و تنها در شرایطی می‌توانند افشاگران را متهم كنند كه ثابت شود اطلاعات منتشر شده تا حدی می‌تواند به امنیت ملی آسیب بزند و حق عموم مردم برای آگاهی از آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد.
این سازمان در ادامه اعلام كرد كه كنگره آمریكا نیز در حفاظت از افشاگران سر باز زده است و در این مورد اگر اسنودن اطمینان داشت كه می‌تواند به راحتی خطاها و نقض حقوق بشر دولتش را در داخل فاش كند و یا بدون ترس از مجازات چنین كاری را انجام دهد هیچگاه به یك كشور دیگر فرار نمی‌كرد.
بر اساس حقوق بین‌الملل كه در آن از آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات حمایت شده است؛ هیچ فردی نباید به دلیل مسائل امنیتی ناشی از انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده مجازات شود، مگر اینكه صلاح عموم مردم و آسیب‌های احتمالی این افشاگری‌ها بر حق آنها از دانستن اطلاعات غلبه كند.
همچنین عفو بین‌الملل از مقامات آمریكا خواست تا اسنودن را به دلیل افشای اطلاعاتی در مورد اشتباهات و تخلفات دولت محاكمه نكند. این سازمان هشدار داد كه وی در صورت استرداد به آمریكا ممكن است در معرض خطر شكنجه و بدرفتاری قرار گیرد.
ویدنی براون سرپرست ارشد بخش سیاست و حقوق بین‌الملل در عفو بین‌الملل، گفت: هیچ كس نباید در آمریكا تحت هیچ قانونی تنها به این دلیل كه اطلاعاتی را در مورد نقض حقوق بشر منتشر كرده متهم و محاكمه شود. این افشاگری‌ها در حیطه حق آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات است.
وی ابراز تاسف كرد كه اسنودن به دلیل كاری متهم می‌شود كه مسئولیت اصلی‌اش به عهده دولتی است كه به طرز گسترده و وحشتناكی حقوق بشر را نقض كرده است.
اكنون كشورهایی چون ونزوئلا و اكوادور برای اعطای پناهندگی به اسنودن اعلام آمادگی كرده‌اند كه بر اساس قوانین بین‌المللی اگر فردی پناهندگی كشوری را داشته باشد نباید مسترد شود.
براون هشدار داد كه وی در صورت بازگشتش به آمریكا ممكن است در معرض بدرفتاری و نقض حقوق بشر قرار گیرد و البته هیچ كشوری نمی‌تواند در صورت وجود چنین امكانی وی را مسترد كند. مهم نیست كه اسنودن در نهایت به كجا می‌رود، بلكه آنچه اهمیت دارد این است كه وی حق گرفتن پناهندگی دارد و در صورت عدم موفقیتش در این كار وی نباید به وطنش بازگردانده شود.


منبع: سازمان دفاع از قربانیان خشونت www.odvv.org 

فعاليت‌ها و دیدگاه‌ها

انجمن با برگزاری یک نشست تخصصی با موضوع«بررسی علل ناپایداری صلح در جهان امروز» در دانشکده علوم انسانی کار خود را آغاز کرد که این پنل با استقبال خوبی مواجه شد

نشست‌ها و کنفرانس‌ها

انجمن بین المللی دیدبان عدالت سومین نشست از سلسله نشست های علمی تخصصی گفتمان عدالت را با موضوع قراردادهای جدید نفتی و برخورد ناعادلانه با شرکت های ایرانی برگزار می کند

گزارش

ارتقاء جامع صلح دوست و فراگیر برای توسعه پایدار، فراهم کردن دسترسی به عدالت برای همه و برپاداشتن موسسات موثر، پاسخگو و فراگیر در همه سطوح آرمان شانزدهم از آرمان های توسعه پایدار می باشد.