بیانیه موسسه بین المللی دیدبان عدالت بمناسبت 29 نوامبر روز همبستگی با ملت فلسطین

فلسطین یک قضیه اسلامی و یا عربی نیست بلکه قصه رنج و محنت ملتی است که از خانه و کاشانه خود رانده شده اند و در طول 65 سال اخیر جز ستم، آوارگي، مصيبت و كشتار، مشاهده نكرده و همواره از ابتدایی ترین حقوق انسانی خویش محروم بوده‌ است

فلسطین یک قضیه اسلامی و یا عربی نیست بلکه قصه رنج و محنت ملتی است که از خانه و کاشانه خود رانده شده اند و در طول 65 سال اخیر جز ستم، آوارگي، مصيبت و كشتار، مشاهده نكرده و همواره از ابتدایی ترین حقوق انسانی خویش محروم بوده‌ است؛ استمرار این مصائب و نقض حقوق بنیادین ملت فلسطین قلب هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. اگرچه برخی مسئله فلسطین را يكي از پيچيده‌ترين مسائل سياسي و حقوقي در سطح جهاني می دانند اما از نگاه وجدانهای بیدار بشری و شخصیتهای مستقل جامعه جهانی این مسئله کاملاً واضح و روشن است. سرزمینی با نیرنگ و فریب و به زور اسلحه غصب شده، ملتی از سرزمین پدری خود رانده شده و مردمی دیگر از اقصی نقاط دنیا به آنجا مهاجرت نموده اند و اکنون نیز راه حل ساده است؛ از آنجائیکه مراجعه به افكار عمومي يك ملت، بهترين گزينه براي تعيين سرنوشت آنها مي‌باشد و تمامي مردم فلسطين و ساکنین واقعی این سرزمین اعم از مسلمانان، يهوديان و مسيحيان میبایست براي تعيين سرنوشت و انتخاب و اعمال حاكميت خویش وارد عمل شوند، برگزاري يك همه پرسي آزاد و عادلانه و منطبق با موازين و استانداردهاي بين المللي، می تواند مسیر شایسته ای برای مشارکت مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خويش باشد. حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین مادری ،حق تعیین سرنوشت و تحقق یک دولت مستقل به پایتختی قدس شریف  باید رسمیت شناخته شده و استیفا گردد. شایسته است سازمان ملل متحد بعنوان اصلی ترین نهاد مسئول برقراری صلح و امنیت در جهان با تعیین برنامه ای مشخص نسبت به حل این موضوع بعنوان یکی از  دغدغه های اولویت دار جهانی؛ اقدام نماید. در حالیکه گروه های مردمی مقاومت که براساس قاعده حقوقی دفاع مشروع از خانه و کاشانه خویش دفاع می کنند، به تروریسم متهم می شوند رژيم اشغالگر قدس با ناديده گرفتن بنیادی ترین اصول حقوق بين الملل، مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق ملل متحد از تصميمات صریح و قانونی نهادهاي صلاحیت دار بين‌المللي مانند مجمع عمومي و شوراي امنيت سرپيچي می کند. اقدام به نقض كنوانسيون‌ها و قطعنامه‌هاي بين المللي، ارتکاب جنايات عديده جنگي، پاكسازي نژادي، آپارتايد، نقض گسترده و نظام‌مند حقوق بشر و تروريسم دولتي از جمله مواردی است که میبایست در یک محکمه عادلانه بین المللی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا با اعمال فشار و اعمال ناعادلانه حق وتو از اتخاذ هرگونه تصمیم بین المللی در محکومیت این رژیم جلوگیری می نماید.
موسسه بین المللی دیدبان عدالت بر این باور است که اجرای عدالت توسط مجریان عادل و با مشارکت ساکنان واقعی این سرزمین تنها راه حل مسئله فلسطین است که این مهم نیازمند نقش آفرینی بیشتر و مؤثرتر سازمان های غیر دولتی و سازمان های بین المللی برای تحقق عدالت است. به امید برقراری صلح و عدالت پایدار برای ملت مظلوم فلسطین.

8/9/92-  تهران
29 نوامبر 2013
25 محرم 1435