بیانیه موسسه بین المللی دیدبان عدالت به مناسبت روز جهانی صلح

تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشر در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد.

هر سال در تاریخ 21 سپتامبر مطابق با 30 شهریور، "روز جهانی صلح" در سراسر جهان برپا می‌شود.

برای اولین بار در سال 1982 "روز جهانی صلح" گرامی داشته شد و از آن زمان تاکنون، بسیاری از کشورها، گروه‌های سیاسی، سازمان‌های بین‌المللی، ملی، محلی و مردم، از این روز استفاده کرده به گسترش صلح در جهان می‌پردازند.برای افتتاح این روز، "زنگ صلح" در مقر اصلی "سازمان ملل متحد" در "نیویورک" نواخته می‌شود. این زنگ از سکه‌های اهدایی کودکان سراسر جهان به جز کودکان قاره‌ی آفریقا از سوی "موسسه سازمان ملل ژاپن" ساخته و به سازمان ملل متحد هدیه داده شده. "زنگ صلح"، نشان‌دهنده‌ی "هزینه‌ی انسانی جنگ" است و  در کنار آن نوشته شده: "زنده‌باد صلح مطلق جهانی".

به یقین، تحقق صلح نیازمند پیگیری و تلاش برای اجرای عدالت از سوی آحاد بشریت در تمام حوزه های زندگی انسانی می باشد. صلح محقق نخواهد شد؛ تا زمانی که ظلم، تبعیض و بی عدالتی در سطوح مختلف جوامع، بر روابط انسانی حاکم باشد. تلاش برای اجرای عدالت به منظور برقراری صلح ؛ وظیفه ای بزرگ بر دوش تمام انسان هاست و آن را باید از پایین ترین سطح یعنی روابط فردی، تا بالاترین سطح آن یعنی روابط بین ملتها و دولتها دنبال کرد. اجرای عدالت، لازمه رسیدن به صلح می باشد و این مهم باید تبدیل به مطالبه ای عمومی در بین ملتها گردد که در دو سطح داخلی و بین المللی آن را از دولت های خود مطالبه کنند. ایجاد موج مطالبه گری عدالت در سطح داخلی از سویی باید در راستای حاکم شدن رفتار عادلانه دولتها نسبت به مردم خودشان می باشد و از سویی دیگر تلاشی که دولتها برای رفع تبعیض و بی عدالتی نسبت به مردم خودشان داشته باشند. مطالبه گری عدالت توسط مردم از دولتهای متبوعشان برای تحقق صلح در حوزه خارجی به معنای حاکمیت رفتار عادلانه در مناسبات بین المللی و بین الدولی می باشد.

 اعضای موسسه بین المللی دیدبان عدالت ، همچون سایر عدالتجویان جهان، روز جهانی صلح  را گرامی می دارند و تلاش های مستمر خود برای اجرای عدالت و رفع ظلم و تبعیض به منظور تحقق صلح جهانی را ادامه می دهند.

به امید آن روز...