غزه، نمادِ تضییعِِ حقوق انسانی

بیست و هفتم ژانویه را روز جهانی قربانیان هلوکاست نامیده‌اند، اینجا در یک یادداشت مستقل قصد داریم نشان دهیم نسل کشی حقیقی در فلسطین اتفاق افتاده‌است و می افتد یا در جریان جنگ جهانی و لهستان! هلوکاست فارغ از تمام تحلیل های سیاسی آن، شروع یک تصرف و غصب بزرگ بوده و لازم است که به ابعادِ مشکلاتی که نوع نگاه به آن ایجاد کرده، توجه شود. هلوکاست نقطه شروعِ یک نزاع عظیم است که نیم قرن جنگ و کشتار را در منطقه خاورمیانه ایجاد کرده است.

این یادداشت مظلومیت مردم غزه را ترسیم خواهد کرد.

نظامیان اسرائیلی از بدو حضورشان در فلسطین، در کنار تمام خشونت های به کار گرفته در برابر ساکنان سرزمین های اشغالی، لیست بلندی از نقض حقوق بشر در کارنامه خود به جا گذاشتند. قطعنامه هایی که علیه اسرائیل در زمینه نقض حقوق بشر صادر شده است، مملو از «درخواست ها»، «محکومیت ها» و همچنین دستور به «پایان دادن فوری» به نقض حقوق بشر بوده است‌. به طور مثال در یکی از آشکارترین این موارد و به نقل از  شبکه پرس تی وی، مرکز حقوق بشر فلسطین اعلام کرده نیروهای اسرائیلی از ابتدای سال 2018 دست کم 54 کودک فلسطینی را کشته اند.
نگرانی شدیدی درخصوص اقدام اسرائیل در ادامه نقض حقوق بشر مردم فلسطین شامل استفاده بیش از حد زور و عملیات نظامی وجود دارد که موجب مرگ و زخمی شدن غیرنظامیان فلسطینی از جمله کودکان و زنان فلسطینی شده است. و همچنین نگرانی شدیدی درخصوص موارد ذیل وجود دارد : استفاده بیش از حد از زور علیه راهپیمایی های مسالمت آمیز و علیه خبرنگاران مانند موارد استفاده از مهمات جنگی، تصرف زمین ، و گسترش شهرک سازی ها ، ساخت یک دیوار در سرزمین های اشغالی فلسطینی ،سیاست ها و اقدامات تبعیض امیز علیه مردم فلسطین در سرزمین های اشغالی فلسطین شامل شرق قدس ،اختصاص تبعیض امیز منابع اب میان شهرک نشین های اسرائیلی که به طور غیرقانونی در سرزمین های اشغالی فلسطین مستقرند ، نقض حقوق اولیه برای سکونت مناسب که بخشی از حقوق استاندارد مناسب برای زندگی است ، تخریب دارایی ها و زیر ساخت ها و همه دیگر اقدامات که برای تغییر وضع قانونی و حقوقی و ترکیب جمعیتی و ماهیت جغرافیای سرزمین های اشغالی فلسطین شامل شرق قدس طراحی شده است.
مجمع عمومي سازمان ملل متحد، 50 سال پيش ضمن تصويب قطعنامه 2443 و با احراز نقض حقوق ملت فلسطين در اشغال سرزمين‌شان توسط رژيم صهيونيستي، كميته‌اي ويژه را براي بررسي ميزان تأثير اقدامات اين رژيم بر حقوق ساكنان اصلي سرزمين‌هاي اشغالي تشكيل داد.  اين كميته بارها عملكرد رژيم صهيونيستي را نقض آشكار و فاحش حقوق فلسطينيان شناخته است. با اين حال به نظر می‌آید اسرائیل تمام تلاش‌های جامعه بین المللی برای پایان دادن به شرایط فاجعه بار انسانی را در اراضی اشغالی فلسطینی به تمسخر گرفته است و متکبرانه به اشغال بی رحمانه خود، به واسطه دریافت علامت‌های (چراغ سبزهای) شفاف از شورای امنیت سازمان ملل، ادامه می‌دهد و در کنار آن، جامعه بين‌المللي از جمله سازمان ملل متحد نیز، از اقدام عملي در زمينه متوقف كردن اين جريان و روند نقض حقوق بشر و اتخاذ اقدامات عملي در زمينه حمايت از حقوق تضييع شده مردم فلسطين بازمانده است.

سعیدکاظمی/ کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران.

موسسه بین المللی دیدبان عدالت